h i r d e t é s

Pontszerű hibák és gázrobbanások

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Pontszerű hibák és gázrobbanások

2020. november 12. - 16:41

Tavaly jelentősen kevesebbet fordított a központi gázvezetékeket működtető FGSZ karbantartásokra, de szerintük nem ez vezetett az osztrák útvonal nemrég elhárított hibájához és az elmúlt időszak robbanásaihoz.

A kép illusztráció! - Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A vezeték vizsgálata során pontszerű falvastagságcsökkenéseket tapasztaltak az FGSZ szakemberei – közölte lapunkkal a hazai központi gázrendszert üzemeltető, Mol-hátterű társaság osztrák összeköttetésünk október végi haváriájáról. A leállás során a hibahelyeket javították.

A cég október 20-án tette közzé, hogy Lébény térségében a HAG nevű magyar-osztrák gázvezeték belső vizsgálata - „görényezése” - során károsodást tártak fel. A javítás miatt időlegesen lezárták a csövet. A kereskedelmi üzem október 30-án állt helyre. A munkálatok tovább zajlanak, az okokat vizsgálják. Az Entsog nevű nemzetközi adatbázis ugyanakkor arról tanúskodik, hogy október 20 és 24-e között a HAG-on keresztül leszállított mennyiség a teljesítőképességhez közelítő addigi, napi körülbelül 11 millió köbméternek csak körülbelül a felére, mintegy 5 millió köbméterre csökkent. De 25-e és 29-e között is elszámoltak néhány százezer köbmétert. Ezt alátámasztják az FGSZ akkori, saját közleményei is. A cég ezt mostani érdeklődésünkre azzal magyarázta, hogy a biztonság érdekében az érintett vezetékszakasz nyomását haladéktalanul a megfelelő szintre csökkentették, majd a konkrét javítási munkálatok érdekében az elérhetőséget lenullázták. Az ekkorra kimutatott, kis mennyiség annak tudható be, hogy a mosonmagyaróvári állomást „Ausztria felől látták el”.

A Népszavának szakértők megerősítették: ilyenkor nem feltétlenül kell azonnal elzárni a csapot. A csövön a javítások tényleges megkezdéséig – fokozott figyelem mellett - még áramolhat gáz. Voltaképp jó hírnek tartják, hogy az FGSZ szakemberei időben – értsd, szivárgás vagy ne adj isten robbanás előtt - észlelték a bajt. Igaz, ez már nem tekinthető a normál karbantartás részének, hisz maguk is haváriát hirdettek. Az FGSZ a javítási pluszköltségekről továbbra sem kívánt beszámolni, amiként arról sem, hogy zajlik-e az eset kapcsán vita a vezetéket használó gázkereskedőkkel. Mindazonáltal megismételték: ha más útvonalon is, de többletköltség nélkül valamennyi vevő hozzájutott az általa megrendelt mennyiséghez. Szakértők szerint erre leginkább a nemrég megépült, a HAG-nál kissé szűkebb magyar-szlovák gázvezeték teremthetett lehetőséget. Az ország ugyanakkor változatlanul jórészt Ukrajna felől kapja az orosz gázt. Bár a végkifejlet ez esetben szerencsésnek nevezhető, szakértőink felhívták a figyelmet az FGSZ nagynyomású gázvezetékeinek utóbbi idők során egyre szaporodó robbanásaira is.

Tavaly Püspökladánynál, idén Pásztó közelében történt hasonló, egyaránt vezetékhibára utaló eset. Szintén figyelemre méltó, hogy az FGSZ könyvei szerint tavaly jelentősen estek a cégnél a karbantartási költségek, amiként az – hullámzások mellett - alapvetően több év távlatában is csökken. Az ennek okait firtató kérdéseinkre leszögezték: a mostanihoz hasonló jellegű gond az FGSZ rendszerében eddig nem fordult elő. Rendszereikben „elakadás” nem jellemző. A lakossági fogyasztásban havária miatt sem történt nem tervezett, előre be nem jelentett kiesés. Azt a mögöttes feltételezést, miszerint a mostani haváriának bármi köze lehet karbantartási kiadásaik csökkenéséhez, szakmailag megalapozatlannak ítélték. (Amiként azt is elvetették, hogy a ráfordítások apadását egyre hosszabb hálózatukra tekintettel egy kilométer csőre vetítsük. Magyarázatuk szerint a rendszer nem csak vezetékből áll és a javítások is szakaszosak.) A ráfordítások csökkenése az FGSZ mint gazdálkodó szervezet hatékonyabb működését jelzi – tették hozzá. Folyamatosan törekszenek ugyanis a legkisebb költség szerinti működésre, amit a közműhatóság is megkövetel – fogalmaznak. Kérdésünkre hozzátették: mivel eddig is a legjobb színvonalon üzemeltettek, a javításon túl további egyedi intézkedéseket nem terveznek.

Annak okait is firtattuk a cégnél, hogy a Mol pénteken megjelent csoportszintű gyorsjelentése szerint az FGSZ EBITDA-nyeresége az előző év harmadik negyedében felmutatott 8 milliárd forintról közel kétharmadával 13,1 milliárdra ugrott. Ezt főképp a külső környezettel, a térségi piacokkal, a Romániába és Ukrajnába irányuló gázszállításokkal és versenyképes tarifáikkal magyarázták, valamint azzal, hogy rendszereik működtetésére kevesebb és olcsóbb gázt használtak fel. Hozzátették: árbevételük bizonyos, többletnek minősített hányadát a hatóság a rákövetkező évben elvonja. (nepszava.hu)