h i r d e t é s

Péterfalvi: a NAV-nak kéne ellenőriznie a képviselők vagyonnyilatkozatát

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Péterfalvi: a NAV-nak kéne ellenőriznie a képviselők vagyonnyilatkozatát

2016. augusztus 17. - 09:28
0 komment

A közérdekű adatigénylési ügyek egy része valóban jogértelmezési vita, de kár lenne tagadni, hogy olyan is előfordul, amikor a közérdekű adat kezelőjének nem érdeke, hogy a releváns információk nyilvánosságra kerüljenek – mondta el az MNB-Biztonsági Zrt. és az MSZP között kialakult állóháború kapcsán Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságának elnöke ATV Start című reggeli műsorában.

Az ombudsman nem cáfolt a műsorvezető azon felvetését, hogy sokszor tudatos időhúzás zajlik a kormányzati hivatalok, állami szervek, közintézmények részéről, ha olyasmire kíváncsi az ellenzék, vagy a sajtó, amelynek nyilvánosságra kerülésében ellenérdekeltek - írja az ATV.hu.

Mint mondta, általánosságban kijelenthető, hogy a pártok közül a kormányon levők az információszabadság megszorításában, korlátozásában gondolkodnak, míg az ellenzéki oldal minél szélesebb információszabadságra vágyik. Sokszor találkozik azzal – meséli az elnök –, hogy

az adatszolgáltatásra köteles szerv még azzal sincs tisztában, mi a különbség kérelemre teljesítendő és a jogszabály által kötelezően előírt közérdekű adatok publikálása között.

Alkalmatlan eszköz

Amikor a műsorvezető a képviselői vagyonnyilatkozatok leleplezett hibáira reagáló hatalmi arroganciáról kérdezte a Fideszes Tasó László eltitkolt földterületei és az annak nyomán újságírók ellen született feljelentés kapcsán, Péterfalvi arról kezdett el beszélni, hogy szerinte a hatályos vagyonnyilatkozati rendszer fabatkát sem ér, nem szolgálja az átláthatóságot, az ellenőrizhetőséget, bizonyos esetekben indokolatlanul tág a köre: tulajdonképpen csak arra jó, hogy valakit hírbe lehessen vele hozni.

Az ombudsman úgy vélekedett, hogy

sokkal hatékonyabb lenne egy olyan hatóság ellenőrzésének átengedni a vagyonnyilatkozatokat, amely a polgár minden bevételéről információval rendelkezik, mint például az adóhatóság,

vagy pedig egy külön hivatalt kellene létrehozni a vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséggel terhelt politikusok és köztisztviselők feledékenységének kizárására. Emlékei szerint még biztosként írt levelet Lamperth Mónika akkori belügyminiszternek a témában, aki mélyen egyetértett a helyzet tarthatatlanságával.

atv.hu