h i r d e t é s

Paks 2 miatt Párizs sem érdekli a kormányt

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Paks 2 miatt Párizs sem érdekli a kormányt

2015. november 30. - 07:37
0 komment

Az Orbán-kormány komolyabb ambíció nélkül várja az ENSZ hétfőn kezdődő, több szempontból sorsdöntő párizsi klímakonferenciáját. 

Magyarország nem csupán minimálisat vállal be, hanem lemond arról az esetleges több száz milliárd forintos bevételről is, melyet az Európai Uniótól kaphatnánk lakó- és középületek energiahatékonyságának javítására - írja a HVG.

Hétfőtől megint Párizsra figyel a világ: kezdődik az ENSZ 21. Klímakonferenciája (COP21). A 195 ország részvételével zajló klímacsúcs legfontosabb célja egy olyan globális megállapodás kidolgozása, amivel sikerülhet 2 Celsius-fok alatt tartani az átlaghőmérséklet-növekedést. A párizsi találkozó tétje óriási, radikális beavatkozás nélkül az átlag hőmérséklet-növekedés a század végére 4,8 Celsius fokos lehet, amit azt jelenti, hogy emelkedni fog a tengerszint és a vízhőmérséklet, hosszabbak lesznek az aszályos időszakok, megszokottabbá válik a szélsőséges időjárás. És ha most sem történik radikális beavatkozás, a kérdés gyakorlatilag eldől, a folyamat visszafordíthatatlanná válik.

Nem kell megfeszülnünk

Eddig több mint 180 ország nyújtott be önkéntes vállalásokat arra, hogy 2030-ig hány százalékkal csökkentik üvegházhatású gázok kibocsátását. Az Európai Unió 40 százalékos kibocsátás-csökkentést vállalt (ez az egész unió kibocsátására vonatkozik), ami Vaszkó Csaba, a WWF éghajlatváltozás programjának vezetője szerint “ nem elég ambiciózus, mert  az 50-60 százalékos csökkenés is elérhető lenne.”

Magyarország ugyanakkor kényelmes helyzetből várhatja a párizsi klímacsúcsot; várhatóan nem kell majd különösebben megfeszülnie, hogy megfeleljen az ugyancsak 40 százalékról szóló vállalásának, magyarázta Vaszkó. Az EU adja a globális károsanyagkibocsátás kilenc százalékát, a magyar kibocsátás ennek mindössze 1,4 százaléka, vagyis átszámolva mintegy 62 millió tonna széndioxid évente. (A világ 10 legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója felelős az emisszió mintegy 70 százalékáért: Kína 24, az Egyesült Államok 15, az Európai Unió 10, India 6, Oroszország 4,9, Japán 2,9, Brazília 2, Irán és Indonézia egyaránt 1,6-1,6, valamint Kanada 1,5 százalékkal.) A WWF szakértője szerint a vállalások alapján “irányváltás” lesz a párizsi csúcs. „Lesz kibocsátás-csökkenés, még ha nem is olyan mértékű, hogy a biztonságos két Celsius fok alatt tartsa a globális középhőmérséklet-emelkedést”, tette hozzá. A mostani vállalások alapján a szakértő úgy számol, hogy a század végére 3-3,5 Celsius fokkal emelkedhet a globális átlaghőmérséklet.

A dugódíj is segítene

Hunyadi Réka, a Greenpeace szakértője a magyar vállalásról azt mondta, hogy a jelenlegi kibocsátási értékek mellett az 1990-es szinthez képest valójában mindössze négy százalékos csökkenést jelent majd a 2030-ra bevállalt 40 százalék. A vállalások sikeres teljesítése azonban korántsem konkrét kormányzati intézkedéseknek lesz köszönhető, hanem elsősorban a szocialista nehézipar összeomlásának, mivel annak károsanyag-kibocsátása is eltűnt, mutatott rá a szakértő.

“Van még tennivalónk a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében; az energiafelhasználás mérséklése és a fosszilis energiahordozók kivevezetése lenne a legfontosabb, de akár egy dugódíj bevezetése és károsanyag-kibocsátás-mentes tömegközlekedésre való átállás is minőségi változást tudna hozni” - mondta. A budapesti dugódjíról Tarlós István utoljára azt nyilatkozta, hogy 2016 végén talán bevezethető lesz, de ha lesz is, akkor sokkal inkább a 4-es metró uniós támogatási szerződésében szereplő dugódíj-bevezetési kötelezettség kipipálásáról szól majd, mintsem környezetvédelemről.

Rengeteget lehetne spórolni

Egy nemrég megjelent kormányhatározat rögzítette, hogy a kormány nem ad vissza nem térítendő támogatást lakossági energiahatékonysági programokra, hanem a középületek felújítására költi a pénz. (Erről Lázár János már október elején beszélt.) Ezt azt jelenti, hogy a 2014-2020-as ciklusban csak  hitel alapú uniós forrásokat biztosítanak a lakosságnak. Ezzel többek között az a probléma, hogy “sokkal több olyan magánépület van, amely energiahatákonyság szempontjából katasztrofális állapotban van, vagyis nagyságrendileg nagyobb energiamegtakarítást lehetne elérni, mint a középületek felújításával” - mondta Hunyadi Réka.

A lakóépületek fogyasztják el hazánk teljes primer energiafelhasználásának (mintegy 1000 petajoule) körülbelül az egyharmadát. Ennek nagyrészt 40 százaléka megtakarítható lenne komplex felújításokkal, mondta Hunyadi. És a felmérések szerint lenne igény a korszerűsítésre, de hiába térülne meg a beruházás, önerőből csak nagyon kevesen tudnak megengedhetni maguknak egy komolyabb felújítást. A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerdai közleményében is arról írt,  hogy ha a kormány elveszi a lakosságtól a vissza nem térítendő uniós forrásokat, akkor elengednek egy olyan stratégiai célt, mint  a rezsiköltségek további csökkentése és az üvegházhatású gáz kibocsátás-csökkentése.

2010 óta nem épült szélerőmű

A Greenpeace és a WWF szakértője is arra hívta fel a figyelmet, hogy Magyarországon 2006 óta nem adtak ki engedélyt szélerőmű létesítésére, és 2010 óta nem is épült ilyen. Ráadásul “a napelemekre kivetett adó sem hatott ösztönzőleg a megújuló energiahordozók itthoni terjedésére.” Hogy a jövőben lesz-e kormányzati szándék ezeknek a trendeknek a megváltoztatására, az nagyban függ Paks 2 sorsától is. A kettő ugyanis kizárja egymást, magyarázta Hunyadi, mert nem lehet egyszerre atomerőművet építeni és bővíteni a megújuló energiaforrásokat: “ez pénzügyileg és technológilag is kivitelezhetetlen.”

Magyarország azt is vállalta, hogy 2020-ra 14 százalék lesz a megújuló energiaforrások aránya a teljes energiamixen belül (az EU-s vállalás 27 százalékról és 2030-as határidőről szólt). “Ettől még nagyon messze vagyunk” - értékelt a WWF szakértője, de hozzátette, hogy a jelenlegi 9,8 százalékos arány így is nagy előrelépésnek számít. „Összehasonlításképpen Spanyolország szárazföldi áramigényének több mint 40 százaléka megújulókból származott 2013-ban. 2014-ben Nagy-Britannia összes energiaigényének 25 százalékát termelte ki energiahordozókból” – idézett néhány külföldi példát Hunyadi.

Nagy biznisz a szénkvóta

A károsanyag-kibocsátás visszaszorítása nem csak a vállalások teljesítése miatt lenne Magyarország érdeke, hangsúlyozta a WWF szakértője. A megspórolt, ki nem bocsátott szén-dioxidot ugyanis értékesíteni lehet, egy kvóta egy tonna széndioxid kibocsátásnak felel meg, ezeket a kvótákat adhatják, vehetik az országok.

“A kvótakereskedelemből jelentős bevételei származhatnak az országnak, mert könnyebb egy olyan országnak visszaszorítania a szén-dioxid kibocsátását, amelyik 10-15 százalékban használ fel szenet az energiagazdaságában, mint ahol ugyanez az arány 80 százalék”,  érvelt Vaszkó Csaba. Mint korábban megírtuk, hatalmas biznisz a szénkvóták kereskedelme; korábbi becslések szerint a 2013-20 között eladható európai egységek 3-400 milliárd forintnyi bevételt jelenthetnek Magyarországnak. 2012-ben például több mint 10 milliárd forint bevételhez jutott az európai uniós szénkvóták eladásából a magyar állam. A Gyurcsány-, Bajnai és Orbán-kormányok százmilliárdokat hagytak elveszni korábban is a rosszul menedzselt kvótapolitikájukkal.

 

hvg.hu (Címlap: Forrás: trt.net.tr)