h i r d e t é s

Orbán Viktornak nem kell tartania Armin Laschettől

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán Viktornak nem kell tartania Armin Laschettől

2021. január 18. - 16:16

A CDU új elnökétől nem várható keményebb fellépés Magyarországgal szemben.

Armin Laschet és Orbán Viktor

Armin Laschet észak-rajna-vesztfáliai tartományi miniszterelnököt választották szombaton a kormányzó német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökévé a leköszönő Annegret Kramp-Karrenbauer helyére. Laschet így esélyes arra, hogy a CDU kancellárjelöltje legyen a szeptember 26-i német szövetségi választásokon, és győzelmük esetén ő követheti Angela Merkelt a kancellári poszton.

A közvélemény-kutatások szerint jóval népszerűbb nála Markus Söder, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke, bajor kormányfő, de Laschet mellett szól, hogy a CDU legfontosabb tagszervezete az észak-rajna-vesztfáliai. A CSU politikai súlya jóval kisebb, és Laschet önszántából aligha engedi át Södernek a kancellárjelöltséget. Kiss J. László egyetemi tanár, a Corvinus Egyetem Németország-szakértője elképzelhetőnek tartja, hogy a korábbi rendszer, amelyben a CDU elnöksége automatikus kancellárjelöltséget jelentett, véget ér, és a szövetség kisebb pártjának, a bajor Keresztényszociális Uniónak a vezetője lesz a jelölt.

Folytatódó merkelizmus

Techet Péter Németország-szakértő az Inforádiónak azt mondta, a megválasztott elnök nem feltétlen a kancellár embere, de mindenképp a merkelizmus képviselője, aki már elnökjelölti beszédében is hangsúlyozta: nem kell polarizálni a német társadalmat, jobbra tolva a pártot, vagyis a középre tartó irány megmaradhat. Laschetet a folyamatosság emberének tartják, aki valószínűleg nem tér el attól az irányvonaltól, amelyet Angela Merkel több mint 15 éve követ.

Armin Laschet 1961-ben született, már 18 évesen csatlakozott a CDU-hoz. Az 1994-es választásokon elnyerte aacheni választókerülete egyéni mandátumát, ezzel bekerült a Bundestagba. 1999-ben európai parlamenti képviselővé választották. 2010-ben az észak-rajna-vesztfáliai tartományi gyűlés (parlament) képviselője lett. 2017-től Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke. Tavaly februárban jelentette be, hogy megpályázza a CDU elnöki posztját. Jó kapcsolatot ápol Emmanuel Macron francia államfővel, és azt vallja, hogy még szorosabb uniós együttműködésre van szükség.

Mire számíthat Magyarország?

Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke levélben gratulált Armin Laschetnek a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökévé választásához. "Meggyőződésem, hogy a Fidesz és a CDU komoly hagyományokkal bíró együttműködése az elmúlt két és fél évtizedben nagymértékben hozzájárult a magyar-német kapcsolatok fejlődéséhez, országaink kiemelkedő gazdasági sikereihez. Ennek szellemében várakozással tekintek az előttünk álló közös munka elé, és biztosíthatom, hogy kölcsönös tiszteleten alapuló, pragmatikus együttműködésünk továbbvitelében a jövőben is számíthat jómagam és a Fidesz támogatására" – írta Orbán Viktor.

Szicherle Patrik, a Political Capital elemzője az Euronews-nak azt mondta, az új elnökkel nem várható változás a CDU politikájában Magyarországgal kapcsolatban. Az elnökjelöltek közül Laschet áll a legközelebb Merkelhez, ő is a kompromisszumos megoldásokat keresi. Várhatóan nem lép fel keményebben az Orbán-kormánnyal szemben a jogállamisági kérdésekben, és nem gyorsítja a Fidesz néppárti tagságának lezárását sem.

A Népszava arról ír, hogy eddigi megnyilatkozásai alapján még Merkelnél is megengedőbb lehet a magyar kormánnyal szemben. A lap szerint ezt az a nemrégiben elhangzott kijelentése is igazolja, amely szerint ha európai megoldást találnak a menekültválságra, az még nem azt jelenti, hogy mind a 27 országnak ugyanazt kell tennie, és Magyarországot nem lehet kényszeríteni a menekültek befogadására.

Laschet 2016-ban, az 1956-os forradalom 60. évfordulóján fogadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert. Emlékeztetett a határnyitásra, és külön kiemelte: „sokat köszönhetünk Magyarországnak.” Arról is beszélt ugyanakkor, hogy „a közös európai értékek, a szabadság, a jogállamiság, a szolidaritás a jelenlegi uniós kihívások mellett is a megoldások alapját kell, hogy képezzék”.

A német tartományok közül Laschet hazája, Észak-Rajna-Vesztfália a legnagyobb befektető Magyarországon, Bajorországot is megelőzve. Korábban több szakértő is beszélt arról, hogy amíg a németországi autógyáraknak jól megy Magyarországon, addig a vezető német politikusok hajlamosak szemet hunyni az Orbán-kormánynak a jogállamiságot vagy a sajtószabadságot csorbító lépései fölött.

Tusk figyelmeztet

Szétverheti az Európai Néppártot (EPP) a népnemzeti, nacionalista Fidesz – erre figyelmeztette Donald Tusk, az EPP elnöke gratulációja alkalmából a frissen megválasztott CDU-elnököt. Az egykori lengyel kormányfő és az Európai Tanács volt elnöke úgy véli, Armin Laschet első külpolitikai megmérettetése az EPP és a Fidesz viszonyának rendezése lehet. Hozzátette: a türelemnek is van határa, utalva Angela Merkel kancellárra, volt CDU-elnökre, aki kesztyűs kézzel bánik Orbán Viktorral.

Armin Laschet a ZDF közszolgálati televíziónak azt mondta, nehéz tárgyalásokra számít a régóta elhúzódó konfliktusban. „Szükségünk van az Európai Unióban a magyarokra és a lengyelekre. Nem akarom, hogy a radikális jobboldal felé sodródjanak. Az Európai Néppártnak azonban világos feltételei vannak. Ezeket meg fogjuk követelni Orbán Viktortól” - magyarázta a CDU új elnöke. (Euronews)