h i r d e t é s

Orbán receptje a hatalomgyakorlásról! Az abszolút hatalom nem a jó kormányzásról szól!

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán receptje a hatalomgyakorlásról! Az abszolút hatalom nem a jó kormányzásról szól!

2017. november 11. - 09:53

"A legjobb az elcsalt választás, főként ha mi csináljuk!" /Lenin/

Forrás: 24.hu

Mielőtt bárki azt gondolná, hogy Orbán hatalomgyakorlása maga a zsenialitás, ki kell ábrándítanom az olvasót. Orbán nem csinál mást, mint azt, hogy a hatalomgyakorlással kapcsolatos évszázados tapasztalatokat, készség szinten alkalmazza, habozás nélkül, és lép meg bármely lépést, amelyről azt gondolja, hogy takarítja az általa akadályozóknak gondoltakat.

Orbán abszolút hatalma, nem a jó kormányzásról szól, nem arról, hogy mi a jó a népnek, hanem arról, hogy mi a jó neki, és mi kell a hatalom megtartásához.

Súlyos tévedés azt hinni, hogy az abszolút hatalommal rendelkező vezetőnek érdeke, hogy alkalmas miniszterekkel, hivatalvezetőkkel vegye körül venni magát. Az alkalmas emberek nem a hatalom erősítésének lehetőségét hordozzák a vezető számára, hanem a potenciális veszélyt a hatalmára, a konkurenciát.

Az abszolút hatalommal rendelkező vezető, csak három feltételt támaszt a környezetével szemben: 1/ lojalitás, 2/ lojalitás, 3/ lojalitás.

 Az ilyen vezetők megbízható barátokkal és családtagokkal veszik körül magukat és megszabadulnak minden ambiciózus támogatótól, lásd Simicska.

A politikai logika e szempontjának következményei mélyrehatóak, különösen akkor, ha kisméretű és csekélyhatású a koalíciós partner, lásd KDNP. Az abszolút hatalomra törő vezető, amint  hatalomra kerül, bölcsen „saját törzse, vagy klánja” megbízható tagjaival veszik körül magát, lásd Kövér László, Áder János, Matolcsy György, Handó Tünde, Polt Péter, Mészáros Győző,stb.

Ők őrzik a vezető biztonságát, „megölve” mindenkit, aki feltörekvő, vagy veszélyes lehet.

Jól mutatja az abszolút hatalom logikai rendszerét és működését az a kitétel, hogy azok, akik hatalomra tudtak juttatni egy vezetőt, azok le is tudják venni onnan. A vezető ezt a logikát követve távolította el, Pokornit, Szájert, Stumpfot. Ezért távolodott el a Professzorok Batthyányi Körétől, és emelte be, a mellette ha kell, militánsan is kiálló CÖF szervezetét.

A mai világban érdemes és jó stratégia olyan embereket kiválasztani közeli tanácsadónak, akik nem emelkedhetnek a csúcsra, ilyen például Habony, vagy a lekoptatott Rogán.

Azonban az élet nem ilyen egysíkú, vannak helyzetek, amikor a tehetségeseket is be kell vonni, ilyenkor jön az, hogy őket a vezető bizonytalanságban tartja, ezért látjuk például vergődni Lázár Jánost.

A hatalom belső körén lévők tudják, hogy nem lóghatnak ki a sorból, nem lehet külön véleményük, mert ez „záloga” a pozíciójuk megtartásának. A világ minden hatalma legyen az politikai vagy gazdasági, Leninhez fordul vissza, onnan meríti a hatalom megtartásához szükséges elméleti és gyakorlati muníciókat

Mint tudjuk, a történelmet a győztesek írják, Magyarország mai történelmét Orbán lojális hatalombiztosítói alakítják, a hatalom szükségleteinek megfelelően, lásd 1956.

Nem árt azonban még egyszer  megjegyezni Lenin egyik hatalmi szabályát: „A legjobb az elcsalt választás, főként, ha mi csináljuk”!