h i r d e t é s

Orbán a mi Berlusconink? - Ez már több, mint hasonló!

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Orbán a mi Berlusconink? - Ez már több, mint hasonló!

2016. szeptember 29. - 12:19
0 komment

A magyar és az olasz miniszterelnök életútja, politikája kísérteties hasonlóságokat mutat. Orbán és Berlusconi hataloméhsége, focimániája, programjai, intézkedései és minden valószínűség szerint bukása is egy párhuzamos életutat vetítenek elénk. 

Berlusconi arcáról azóta már lefagyott a mosoly Fotó, forrás: 444.hu

Csupán az évszámok tekintetében jár minden esetben előbb Berlusconi, Orbán pedig szorgalmasan követi, mondhatnánk másolja jó barátja tetteit. Miért érdemes és kell is a két politikus között párhuzamot keresni? Legyünk jóindulatúak (hmmm...vagy mégse?): azért, hogy Orbán ne jusson Berlusconi sorsára. Berlusconi dolgaira ugyanis fény derült, s ezt egy bírósági ítélet „koronázta“ meg. Első fokon 3 év börtön.

Forza Itália! - Hajrá Olaszország!

A volt olasz miniszterelnököt tavaly a nápolyi elsőfokú bíróság nem jogerősen három év börtönre ítélte. Korrupció. Ugye milyen ismerős ez mostanában nálunk is? "Természetesen", mint minden "nagykutya", így Berlusconi esetben is megy az időhúzás, hogy minél később szülessen meg a jogerős fellebbezhetetlen ítélet. Idén júniusban kórházi ágyból üzent Silvio Berlusconi, hogy közelgő szívműtéte ellenére sem hagy fel a politikával, és esze ágában sincs feladni az általa vezetett ellenzéki jobbközép Hajrá, Olaszország párt elnöki tisztségét.

Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!

Orbán a "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok"-kal hívja "csatába" híveit. Miközben a korripciós ügyek már napi szinten borítják be az országot, miközben a hatalom a személyre szabott törvényhozással leplezi - egyelőre - a mutyikat. Ami 2010 óta kormányzás címen történt, az már nem csak a biztosítékot verte ki, sokkal inkább a népharag egy veszélyesebb formája felé halad. Szakad a cérna. A trafikmutyi, a földmutyi, a takarékszövetkezeti-mutyi, a magánnyugdíjpénztári-mutyi már nincs is napirenden, hiszen számolatlanul ömlenek ránk az újabbak, hogy csak a legfrissebbeket említsük: a letelepedési kötvény Habony és Rogán "irányításával", vagy Andy Vajna szerencsejáték biznisze. A sorozatos hazugságok és az átverések milliókból hozták elő a gyűlöletnek egy olyan fokát, amihez már talán egy csepp is elég, hogy azt mondják: Elég Volt!

Ha tehát megnézzük Orbán és Berlusconi politikáját, akkor nagyon érdekes dolgok, egybeesések kerülnek a felszínre. Ne vesszünk el az apró részletekben, mert azokból is van bőven, inkább gondolkodjunk el az alábbiakon:

Berlusconi első és második kormánya - szerződés az olaszokkal

Berlusconi 1994-ben, két hónappal az olasz választások előtt alapította meg a Forza Italiát (Hajrá Olaszország, hajrá olaszok!), majd két koalíciós választási szövetséget kötött. Kormánya azonban a belső ellentétek, és a koalíciós partnerek miatt megbukott. 2001-ben újra Berlusconi lett az új miniszterelnök a kampányban egy televíziós műsorban aláírta a döntő fontosságúnak látszó Contratto con gli Italiani-t (Szerződés az olaszokkal). Ebben a nem hivatalos szerződésben megígérte az olaszországi gazdasági és társadalmi viszonyok javítását (például: adócsökkentés, munkahelyteremtés, nyugdíjemelés, a bűnözés visszaszorítása).

Orbán első és második kormánya - szerződés a magyarokkal

Orbán Viktor az 1998-as választások előtt kezdett el kampányolni a Hajrá Magyarország, hajrá magyarok! - szlogennel. Ugye ismerős? Koalíciós szerződést kötöttek a kisgazdapárttal, tulajdonképpen Torgyánék nyerték meg a Fidesznek a választást, hiszen a második fordulóban 81 helyen léptek vissza Orbánék javára. A koalíciós partner és a belső ellentétek (ugye ismerős?) miatt megbukott az együttműködés, 2001-ben lényegében megszűnt, bár a koalíció formálisan végig fennmaradt. Orbán és a Fidesz 2010-ben nyert ismét választást. Majd megalkották és aláírták a Nemzeti Együttműködési Nyilatkozatot (szerződés a magyarokkal, ugye ismerős?). Ebben kinyilvánították, hogy új társadalmi szerződés született, mely többek között a gazdasági és társadalmi viszonyok javítását, adócsökkentést, munkahelyteremtést, nyugdíjemelést, a bűnözés visszaszorítását is jelenti (ugye ismerős?)

Berlusconi politikájának elemei - 1 millió munkahelyet ígért

Berlusconi pártja kevéssé demokratikus belülről: a pártapparátus tagjait Berlusconi nevezi ki, nincs ismert belső frakció vagy belső ellenzék, a párt eddigi három kongresszusa Berlusconi egyértelmű megerősítése volt.

A kormány és Berlusconi személyesen is elkötelezték magukat az adócsökkentés és az adórendszer egyszerűsítése mellett, ám az ellenzék azt hangoztatta, hogy a pénzügyi helyzet ezt nem fogja lehetővé tenni. Így is lett, Olaszország államadóssága a GDP 106%-a.

A Berlusconi-program egyik kulcspontja volt az alkotmány reformja. Támogatta a régiók hatalmának csökkentését, a szövetségi szenátust, az erősebb központi hatalmat és az új választójogi rendelkezéseket tartalmazó alkotmányt.

A Berlusconi-kormányok számos törvénymódosítás létrehozói:

A munkapiac reformja, a közmunkák támogatása. Egyik legjelentősebb ígérete az volt, hogy egymillió új munkahelyet teremt!!

Az iskolarendszer reformja, amely tanári, tanulói és szülői ellenállást váltott ki.

Nagy építési és közmunka programok, amelyek nagy része papíron maradt.

2006 januárjában az olasz  parlament elfogadta a miniszterelnök hatalmát erősítő alkotmányos reformot, alkotmányjogászok viszont elítélték.

Orbán politikájának elemei - 1 millió munkahelyet ígért

Orbán pártja kevéssé demokratikus belülről (már kívülről is): a pártapparátus tagjait Orbán nevezi ki, nincs ismert belső frakció vagy belső ellenzék, a párt eddigi kongresszusai Orbán egyértelmű megerősítéséről szóltak.

A kormány és Orbán személyesen is elkötelezték magukat az adócsökkentés és az adórendszer egyszerűsítése mellett, ám az ellenzék azt hangoztatta, hogy a pénzügyi helyzet ezt nem fogja lehetővé tenni. Az ellenzék támogatta ugyan a rezsicsökkentést, de igazságosabb, más formában. Az ellenzék keményen bírálta az unortodox gazdaságpolitikát, szerinte az további eladósodáshoz vezet. Így is lett, Magyarország államadóssága a GDP ismét nőtt, nagyobb, mint a második Orbán-kormány beiktatásakor.

Az Orbán-program egyik kulcspontja volt az alkotmány reformja.

Megvonta a megyei- és települési önkormányzatok önállóságát.

Erősebb központi hatalmat és új választójogi rendelkezéseket vezetett be.

Az Orbán kormányok számos törvénymódosítás létrehozói, például:

A munkapiac reformja, a közmunka előtérbe helyezése

Egyik legjelentősebb ígérete az volt, hogy egymillió új munkahelyet teremt!!

Az iskolarendszer reformja, amely tanári, tanulói és szülői ellenállást váltott ki.

Nagy építési és közmunka programok, amelyek nagy része papíron maradt.

Micsoda hasonlóság!

Berlusconi és Orbán - média és foci

Berlusconi Tulajdonosa a három televíziós csatornával és így a nézők nagyjából felével rendelkező Mediaset cégcsoportnak, a Publitalia piacvezető hirdetési ügynökségnek, az Arnoldo Mondadori kiadóháznak, amely szintén a legnagyobb Olaszországban. Utóbbi adja ki a az egyik legnépszerűbb hírmagazint (Panorama). Érdekeltségei vannak a mozi- és a videoforgalmazási üzletben (MedusaPenta), a bank- és biztosítási szférában (Mediolanum) és még jó néhány területen. Családja (testvére, Paolo és saját felesége) tulajdonában állnak az Il Giornale és Il Foglio jobbközép újságok. Az övé az A.C. Milan futballklub, amely sokak szerint fontos tényező politikai sikerességében.

Orbán is felépítette a maga média birodalmát. Irányítása alatt van az egész közmédia. Strómanjai egymás után szerzik meg a további  sajtóorgánumokat. Lakájmédiája hadseregnyi, és nincs olyan parancs, amit ne teljesítenének. Semmi önbecsülésük nincs, bármikor "lemennek kutyába", ha azt kérik tőlük. Ha Kedves Vezetőnek nem tetszik egy kérdés, akkor megjegyzést tesz: ki ez a balfasz? Orbán focimániáját taglaltuk már eleget. Berlusconit követve Ő sem állt le addig, amíg lett csapata. Lett is Felcsúton. Mészáros barát irányítgatja. S ha már van csapat, akkor pálya is kell, ezért Viktorunk kertje mellé megépült egy stadion is milliárdokból. Persze ne felejtsük el a Videotont sem, az is Orbán-kedvenc, és a tulajdonosa Orbán jó barátja Garancsi. Talán ez esetben annyi a különbség Silvio és Viktor között, hogy az olasz felvállalja amije van, Orbán meg azt mondja, neki semmije nincs.   

Berlusconi harmadszor - bukás

2006-ban a Romano Prodi vezette ellenzék 49,8%-ot, Berlusconi és koalíciója 49,7%-ot ért el a képviselőházi helyekért tartott választásokon, miközben előbbi 158, utóbbi 156 tagot delegálhatott a szenátusba. A több, mint 38 millió szavazatból csak 25224-gyel szerzett többet az ellenzék, a Berlusconi-kormány által bevezetett úgynevezett többségi prémium rendszer miatt viszont Prodiék 348 helyet kaptak az alsóházban, Berlusconiék 281 székével szemben. A sors fintora, hogy a választójogi reformot Berlusconi nem sokkal a választások előtt fogadtatta el, és többen megvádolták azzal, hogy a saját győzelme érdekében módosítja röviddel a választások előtt a rendszert, és pont ez a változtatás lett a veszte.

Orbán harmadszor - folytatás

Berlusconinak tehát harmadszor nem sikerült, mert menekülnie kell a börtönbe vonulás elől. Orbánnak igen, jelenleg a harmadik ciklusát szenvedjük meg. A magyar miniszterelnöknek sikerült az időhúzás. A választójogi törvény módosításával átmentette a hatalmát. Pontosan tudta, hogyan kell alakítani a törvényt ahhoz, hogy ismét nyerjen. Ezért állt a kampánya egyetlen szóból: Folytatjuk. Ezt a folytatást és úgy nevezném: menekülés a győzelembe. Mert Orbán csak a győzelmekkel halogathatja a mutyik számonkérését. Ha jön a bukás, jön a számonkérés. Az ezernyi mutyi számonkérése.

A kérdés nyitott és 2018-ban lesz rá válasz: Orbán negyedszer?