h i r d e t é s

Ők most a legkeresettebb bűnözők Magyarországon

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Ők most a legkeresettebb bűnözők Magyarországon

2023. június 04. - 06:50

Az elmúlt három évben a magyar rendőrség által kifizetett legmagasabb összegű nyomravezetői díjkitűzés bruttó 500 000 forint volt - közölte a Pénzcentrum kérdésére az ORFK.

Arendőrségi honlapon szereplő top 50-es körözési listát a különböző hatósági szervek iránymutatásai, javaslatai alapján szokták frissíteni, amikor ez indokolt. Jelenleg öt toplistás bűnöző fején van díjkitűzés: akad köztük embercsempész, csaló, ittas vezető és rabló is. Bár nem toplistás gazember, de legutóbb március végén tűztek ki 500 ezer forintos nyomravezezői díjat annak a férfinak az ügyében, aki kirabolt egy nagykanizsai dohányboltot.

A sajtó is rendre be szokott számolni arról, ha rendőrkézre kerül egy-egy toplistás magyar bűnöző, és a rendőrség honlapján is szerepel az épp aktuális, 50 legkeresettebb ember listája. Aki rendszeresen böngészi ezt, észreveheti, hogy sokan már hónapok, sőt akár évek óta ott vannak a toplistán.

Így felmerül a kérdés, hogy milyen gyakran frissül a legkeresettebb bűnözők listája. Az ORFK Kommunkiációs Szolgálata szerint a toplistára a rendőr-főkapitányságok, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda és a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság szakmai irányítást ellátó szervezeti elemeinek javaslata alapján kerülnek fel a körözött bűnözők.

A toplista módosítása, frissítése az adott körözési eljárásban rendelkezésre álló adatok alapján a szakirányító szervek javaslatára történik

- válaszolták a Pénzcentrumnak.

Arról nem adtak tájékoztatást, hogy jelenleg hány díjkitűzés van érvényben Magyarországon, mivel ez folyamatosan változik: a honlap hírfolyama szerint is folyamatosan adják ki, illetve vonják vissza a különféle díjkitűzéseket. Bűnöző ellen legutóbb március végén adtak ki ilyet, a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság 500 ezer forintot ajánlott fel annak, aki segít a nyomára bukkanni egy férfinak, aki fegyverrel rabolt ki egy nagykanizsai dohányboltot.

Mint most az ORFK-tól megtudtuk, az elmúlt három évben a rendőrség által kifizetett legmagasabb összegű díjkitűzés bruttó 500 000 forint volt. A nyilvántartásban szereplő legmagasabb összegű nyomravezető díj két esetben 10-10 millió Ft volt, melyek – az ismeretlen elkövetőkre tekintettel – konkrét személyekhez nem köthetők.

  • Az egyik esetben a nyomravezetői díjat a 2007. február 13-án hajnalban a Budapest XIII. kerület Teve utcai Rendőrségi Igazgatási Központ épülete ellen sorozatlövő fegyverrel elkövetett rongálás ügyében.
  • A másik esetben a díjat a 2014. január 13-án hajnalban elkövetett, Budapest XIII. kerület Lehel utcai bankfiók épületét megrongáló robbantásos merénylet miatt tűzte ki a rendőrség.

Ők most a toplistás körözött bűnözők

A legkeresettebb bűnözők listájában jelenleg öt ember ellen van díjkitűzés érvényben. Így 500 ezer forint nyomravezetői díj jár annak, aki bármilyen információval rendelkezik Bartos Nándor hollétéről. A '82-es születésű, bajai férfi ellen a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság adott ki közötést a Szegedi Törvényszék elfogatóparancsa alapján - üzletszerűen elkövetett embercsempészés, valamint hivatali visszaélés bűntett elkövetése miatt. Börtönbe kellett volna vonulnia, de ezt nem tette meg.

A Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság 300 000 forint nyomravezetői díjat tűzött ki Fodor Szilárd ügyében. A Tatabányai Törvényszék Büntetés-végrehajtási csoportja elfogatóparancsot adott ki ellene, mivel a rá, 2019. szeptember 25-én sikkasztás miatt kiszabott 8 év börtönbüntetés letöltését nem kezdte meg.

200 ezer foront jár annak, aki érdemi információval rendelkezik Egri Norbert hollétéről. A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság azért adta ki a körözést, mert a férfi ellen a Szekszárdi Törvényszék csalás valamint ittas járművezetés miatt elrendelt nemzeti, európai és nemzetközi elfogatóparancsot is kiadott.

Szintén 200 ezer forint nyomravezetői díjat tűztek ki Török Zsolt ellen. Ellene a Szolnoki Rendőrkapitányság folytat körözési eljárást a Kecskeméti Törvényszék költségvetési csalás miatt elrendelt európai és nemzetközi elfogatóparancsa, a Nyíregyházi Járásbíróság európai és nemzetközi elfogatóparancsa, a Szabolcs- Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség elfogatóparancsa, a Tatabányai Törvényszék BV. Csoport elfogatóparancsa és a NAV Észak-Alföldi Bűnügyi Igazgatóság Nyíregyháza elfogatóparancsa alapján.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője 100 000 forint nyomravezetői díjat tűzött ki Géczi Péter ellen. A férfit a bíróság kifosztás bűntett és más bűncselekmények elkövetése miatt 3 év szabadságvesztés büntetésre ítélte. Ugyancsak a Szolnoki Törvényszék BV Csoportja bocsátott ki elfogatóparancsot, mert a férfit lopás miatt is 3 évre ítélték, de a börtönbe nem vonult be.

Nem éri meg átvágni a hatóságokat

Megkeresésünkre az ORFK Kommunikációs Szolgálata arra is felhívta a figyelmet, hogy egyáltalán nem éri meg hamis információkkal begyűjteni a nyomravezetői díjakat. Aki ugyanis ezt szándékosan, csak azért teszi, hogy a pénzhez hozzájusson, elköveti a hatóság félrevezetése bűntettét.

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 271. §-a az alábbiak szerint rendelkezik a hatóság félrevezetésének bűntettéről.

  • 271. § (1) Aki hatóságnál büntetőeljárás alapjául szolgáló olyan bejelentést tesz, amelyről tudja, hogy valótlan – és a 268. § esete nem áll fenn –, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
  • (2) Aki hatóságnál szabálysértési, illetve fegyelmi jogkör gyakorlójánál szabálysértési, illetve fegyelmi eljárás alapjául szolgáló olyan bejelentést tesz, amelyről tudja, hogy valótlan - és a 269. § esete nem áll fenn -, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
  • (3) Aki hatóságnál egyéb hatósági eljárás alapjául szolgáló olyan bejelentést tesz, amelyről tudja, hogy valótlan és a 269. § esete nem áll fenn -, elzárással büntetendő.

A rendőrségi válaszban hivatkozott paragrafusok a hamis vád bűntettére is utalnak. Ebben az esetben az ügy súlyosságának függvényében akár 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik az elkövetőt. (Pénzcentrum)