h i r d e t é s

Nyoma sem volt Orbán szankciós bombájának az EU-csúcson

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nyoma sem volt Orbán szankciós bombájának az EU-csúcson

2022. október 22. - 06:10

Nem vitte vitte magával az itthon mutagott szankciós bombát Orbán az EU-csúcsra

Semmi kardcsörtetés, sőt ... - Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Kifejezetten jó hangulatú, mosolygós, döntésképes EU-csúcs volt Brüsszelben. Még Orbán Viktor is tudott róla jót mondani, tőle szokatlan módon.

magyar kormányfő, hozzá képest rendhagyó véleményt alkotva, még egy pozitív fair szóval is illette a csúcstalálkozót. Orbán Viktor kiemelte a bizottság energetikai javaslatai jelentették a legnagyobb veszélyt.



Forrás: Népszava

Sikerült egy fair megállapodást kiharcolnunk.

Harcolni ugyan nem nagyon kellett semmit a magyar delegációnak, mert már az ülés kezdetén mindenki elfogadta Emmanuel Macron francia elnök nyitógondolatát, miszerint az a legfontosabb, hogy az Európai Unió megőrizze egységét a gáz- és az energiaellátás ügyében folytatott tárgyalások és az ellátásbiztonság megteremtése során. A politikus hangsúlyozta, teljes egyetértésre van szükség a tagállamok között, és kijelentette: "nem jó" Európának, ha Németország "elszigeteli magát" a lehetséges gázárplafonról tervezett uniós tárgyalások közepette. A francia elnök ezzel arra utalt, hogy felkészülten érkezett a találkozóra és ismeri a német kancellár előző napi beszédét, amelyet a szövetségi parlamentben (Bundestag) mondott el. Ebben Olaf Scholz azt hangsúlyozta a német képviselőknek, hogy nem támogatja az importált földgáz árának európai uniós szintű hatósági korlátozását, mert kockázatosnak tartja. Azzal a veszéllyel járhat, hogy a szállítók inkább máshol adják el földgázt, ahol több pénzt kapnak érte.

Miután a két európai nagyhatalom vezetője jelezte a csúcs résztvevőinek, hogy gyakorlatilag nem lehet és nem is lesz konfliktus energetikai kérdésekben, mindenki nyugodtan hátradőlhetett székében és a résztvevők bátran elfogadhatták a szakértők által javasolt legliberálisabb változatot, amelyet az Európa Tanács elnöke ismertetett.

Charles Michel három célban foglalta össze, hogy miben értenek egyet. A tagállami vezetők eltökéltek az energiaárak leszorítása, a kínálat szélesítése és az energiakereslet csökkentése mellett.

Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy az EU immár "szilárd ütemtervvel" rendelkezik az energiaválság kezeléséhez, a tagállami vezetők megadták a szükséges stratégiai iránymutatást.

Tájékoztatása szerint a tagállami vezetők megegyeztek egy uniós keret létrehozásáról a villamosenergia-termelésben alkalmazott gáz árplafonjának meghatározására.

A német kancellár távozásakor azt mondta: lehetséges, hogy az Európai Tanácsnak néhány héten belül újabb, soron kívüli csúcstalálkozót kell összehívnia, ha az energiaügyekért felelős minisztereknek nem sikerül rövid idő alatt tisztázniuk a most elfogadott javaslatok részleteit.

Olaf Scholz reményét fejezte ki, hogy az Európai Tanácsnak "nem kell visszatérnie a tervezőasztalhoz", és konszenzusos döntés születik a miniszterek tanácsában.

Az uniós csúcs energiaügyekkel foglalkozó megbeszélésének zárónyilatkozata szerint azonnali prioritás a háztartások és a vállalkozások védelme, és az unió globális versenyképességének megőrzése.

A gazdaság ellenállóképességének fokozása érdekében az EU-nak és a tagállamoknak többet kell fektetniük az energiahatékonyságba, a szükséges infrastruktúrába, a tárolókapacitás bővítésébe és a megújuló energiatechnológiák fejlesztésébe. (PIAC&PROFIT)