h i r d e t é s

Nyakunkon a következő népszavazás: függetlenségi harc is lehet belőle?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Nyakunkon a következő népszavazás: függetlenségi harc is lehet belőle?

2017. szeptember 29. - 18:41

Sűrű a népszavazási szezon programja: hétfőn az iraki kurdok szavazták meg a független hazát maguknak, most vasárnap a katalánok szeretnének ugyanerről a kérdésről dönteni. - írja a privatbankar.hu.

Forrás: privatbankar.hu

A spanyol anyaország tűzzel-vassal gátolná, a katalánok nem engednek a 48-ból. Akár incidensbe is torkollhat, ha nagy lesz a keménykedés.

Spanyolország minden eszközt bevet, hogy megakadályozza a népszavazást, arra hivatkozva, hogy az alkotmányellenes, Spanyolországból nem lehet kilépni, csak ha az egész ország megszavazza. Megpróbálnak lefoglalni minden, a szavazással összefüggő dokumentumot, és elbarikádozni a szavazóhelyiségeket.

Ehhez 5000 állami rendőrt küldtek a 17 ezres létszámú katalán rendőrség, a Mossos d’Esqadra mellé, és most még további 4000 főt küldenek az ország más részeiből.

Egymásnak feszülhetnek

Ez felveti annak a lehetőségét, hogy a katalán rendőrség szembekerül a spanyollal, ami komolyabb esetben beláthatatlan következménnyel járna, hisz két fegyveres erő feszülne egymásnak.

Ez maga lenne a polgárháború, pontosabban szabadságharc, amit egyébként már sok nép megvívott, de a katalánok nem ezt tervezik, és nagyon nem is hiányzik senkinek. Ugyanakkor a spanyol rendőrök nemcsak a katalán kollégákkal, hanem a szavazni akaró polgárokkal is szembe fognak kerülni, akik tiltakozásukat vérmérsékletük szerint fogják kifejezni.

Jobb lenne a szavazás

Nagyobb részük valószínűleg békésen sorba áll majd, akár órákig is, ezzel milliós demonstrációvá alakítva az eseményt, de ilyenkor elő szoktak fordulni olyanok is, akik mindenáron megpróbálnak bejutni, és akkor kérdés, hogy lépnek fel a rendőri erők.

Ha elnézőek, akkor lehet szavazni, ha nem, akkor csúnya erőszakos jelenetekre is sor kerülhet, melyek értelemszerűen felhevítheti a katalánok ellenérzését Spanyolországgal szemben, noha az most nem olyan erős.

A felmérések szerint nem is feltétlenül jönne össze a függetlenségre szavazók többsége, talán jobban is járnának a spanyolok, ha hagynák megtartani a szavazást, és kampányolnának az egység mellett, ahogy az angolok is tették a skótok népszavazásánál.

Határozott, de békés szándéknyilvánítás

A függetlenséget támogató katalán szervezetek mindenesetre azt javasolták, hogy a szavazók álljanak sorba, ha a rendőrség nem engedi őket szavazni, ne menjenek el, legyen csak minél hosszabb a sor, ugyanakkor óvakodjanak mindenféle erőszaktól.

Így még ha nem is tudnak ténylegesen szavazni, mégis ki tudják fejezni felelős és egységes véleményüket a világ felé.

Békés ellenállás, semmi erőszak, ezek a jelszavak az egyik szervezet által szétküldött üzenetben. Ugyanakkor ez nem egy tüntetés lesz, hanem több millió ember sorbanállása, kezükben szavazócédulával, kifejezve, hogy pontosan mit is szeretnének.

Lesz-e balhé?

A spanyol belügyminiszter a Reuters szerint úgy nyilatkozott, hogy nem lesz szavazás, a törvényt betartatják, de a kormányt nem zavarja, ha az emberek ünnepelnek, demonstrálnak.

Kérdés, mi fog az egészből kisülni, békésen telik-e majd a nap, és ha igen, milyen következménye lesz a továbbiakban, kialakul-e egy masszívabb katalán ellenállás, vagy belenyugszanak helyzetükbe.

A másik forgatókönyv, hogy esetleg minden intés ellenére elszabadulnak az indulatok, és erőszakba torkollik az esemény. Néhány elkeseredett tüntetőt még csak le lehet szerelni, ahogy focimeccsek előtt-alatt szokták, de a nagy veszély az, hogy a kétféle rendőri egymással szembeni indulatai is elszabadulhatnak.

privatbankar.hu