h i r d e t é s

Mit üzent Kína a béketervével a Nyugatnak?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mit üzent Kína a béketervével a Nyugatnak?

2023. március 01. - 05:55

A béketerv az államközi kapcsolatok Kína számára legfontosabb alapelveit rögzíti. Egyebek közt ezt mondta az InfoRádiónak a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com/istockphoto.com

A kínai külügyminisztérium a háború egyéves évfordulóján tette közzé azt a 12 pontból álló tervezetet, ami rögzíti a konfliktussal kapcsolatban követendő irányelveket. Ezek olyanok, amelyekkel a legtöbb ország azonosulni tud - hangsúlyozta Csik Varga Tamás.

Mint mondta, olyan elemekről van szó, mint az államok szuverenitásának, területi integritásának tiszteletben tartása, a harcok felfüggesztése és a párbeszéd, a béketárgyalások újrakezdése. Továbbá a humanitárius válság kezelése, a civilek és a hadifoglyok védelme, a nukleáris eszkaláció megakadályozása, a gabonaexport folytatása – tehát olyan alapvető elemek, amiket közös érdekeknek is nevezhetünk.

A szakértő ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy ezek között van három olyan pont, ami a nyugati szövetségeseknek, illetve az Egyesült Államoknak is szól.

  • Az egyik a szuverenitás tiszteletben tartása és a más országok belügyeibe való beavatkozás tiltása. Ez ugyan Oroszországnak is üzenet Ukrajnával kapcsolatban, de ugyanúgy érvényes az Egyesült Államok számára Tajvannal kapcsolatban.
  • Szintén a Nyugatnak szóló figyelmeztetésként értékelhető, hogy a kínaiak a hidegháborús mentalitás, a blokkpolitika feléledésétől tartanak.
  • Ugyancsak a Nyugatnak szól az is, hogy kerülni kell az egyoldalú szankciós politikát, illetve a szankciók büntetőeszközként való használatát.

Csiki Varga Tamás érdekesnek tartja a kínai béketervre adott orosz, illetve ukrán reakciókat. Szerinte Oroszországnak jó hír, hogy Peking változatlanul egyfajta el nem kötelezett pozíciót foglal el, vagyis bár nem hajlik Moszkva felé, de a Nyugat felé sem. Ettől persze az oroszok magatartása még nem fog változni.

Kijevben is vegyes fogadtatásra találtak a kínai javaslatok – folytatta az NKE Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa. Az ukránok természetesen egyetértenek a szuverenitás és a területi sérthetetlenség védelmével, viszont hiányolják, hogy Kína változatlanul nem hajlandó elítélni Oroszországot.

Arra a kérdésre, hogy vajon Kínának jól jön-e a háború, vagy inkább a mielőbbi béke lenne fontos, a szakértő azt mondta: valamennyire mindkettő hasznos Pekingnek. Kínának alapvetően nem érdeke Oroszország túlzott meggyengítése, még csak regionális szinten sem. Viszont a háborúból a kínaiak hasznot is húznak, mert érdekük az orosz energiahordozók és nyersanyagok távol-keletre irányítsa.

Ráadásul ezekhez minél olcsóbban, nyomott áron akarnak hozzájutni. Kínának az is fontos, hogy a nagy riválist, az Egyesült Államokat minél tovább kössék le Európában.

Ugyanakkor a háború rossz is Kínának, mert meg akarják őrizni az európaiakkal való kereskedelmi kapcsolatokat méghozzá a legjobb minőségben – hangsúlyozta az ázsiai térség kutatója.

Egyébként a békenyilatkozat legfontosabb elemei, például a gabonaexport fenntartás vagy a humanitárius kérdések már nagyrészt megvalósultak 2022-ben. Így Csiki Varga Tamás szerint összességében ez a kínai tervezet kevés olyan átfogó rendezéshez, ami a területi vitákat is elsimítaná Oroszország és Ukrajna között. (Infostart)