h i r d e t é s

Mire jó a koffeinmentes kávé?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mire jó a koffeinmentes kávé?

2018. június 16. - 16:52

A koffein káros hatásairól gyakran lehet híreket olvasni, éppen ezért jó ötletnek tűnhet, ha kávéból is inkább koffeinmentes típust választunk. Akad ugyanakkor néhány tény, amelyet csak kevesen tudnak ezekről az italokról.

Nem teljesen koffeinmentes

A szabályozások szerint a kávéból koffeintartalmának 97 százalékát kell kivonni ahhoz, hogy hivatalosan megkaphassa a "koffeinmentes" minősítést. A koffeinmentesként árult kávék koffeintartalma fajtánként változó, de ha napi 5-10 csészével iszunk belőle, már annyi koffeint vihetünk be a szervezetünkbe, mint két csésze hagyományos kávéval.

Különböző eljárásokkal készül

A kávé koffeintartalmának kivonására különféle eljárások léteznek. Érdemes olyat vásárolni, amelyet szén-dioxidos vagy vizes eljárással kezeltek, ezek ugyanis vegyszermentesek és organikusak.

A kávézók egytizede ilyet iszik

Felmérések szerint tíz kávéfogyasztóból egy koffeinmentes kávét iszik, és világszinten a kávéeladások körülbelül 18 százalékát teszi ki a koffeinmentes termékek forgalmazása.

Jót tesz a májnak

Egy kutatás szerint azoknak az embereknek, akik legalább tíz éven át megisznak napi három csésze kávét, kisebb az esélyük a májgyulladásra és a májkárosodásra. Ezt az előnyös hatást a koffeines és a koffeinmentes kávét fogyasztók is egyaránt élvezhetik.

Csökkentheti a cukorbetegség kockázatát

Egy kutatás szerint azoknak, akik naponta hat csésze kávét isznak, 33 százalékkal kisebb az esélye a 2-es típusú cukorbetegségre, mint azoknak, akik nem kávéznak. A hatás azokra is vonatkozik, akik koffeinmenteset isznak - napi egy csésze koffeinmentes kávé 6 százalékkal csökkenti a betegség kialakulásának esélyét.

Véd a prosztataráktól

A Harvard Egyetem kutatása arra az eredményre jutott, hogy azoknak a férfiaknak, akik napi hat csésze kávét isznak, 18 százalékkal kisebb az esélyük arra, hogy prosztatarákjuk legyen. A hatás a koffeinmentest fogyasztókra is vonatkozik, a szakértők szerint azért, mert nem a kávé koffein-, hanem az antioxidánstartalma a mérvadó.

Forrás: care2.com / hazipatika.com