h i r d e t é s

Megszavazta a magyar parlament Finnország NATO-tagságát

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Megszavazta a magyar parlament Finnország NATO-tagságát

2023. március 28. - 06:28

Svédországot tovább várakoztatják.

A Finn Köztársaságnak az Észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló szavazás eredménye a kijelzőn az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. március 27-én. A képviselők 182 igen és 6 nem szavazattal hagyták jóvá a csatlakozási jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló törvényt. Az eddig semleges észak-európai állam az orosz-ukrán háború kitörését követően kérte felvételét a katonai szövetséghez. - Forrás: MTI/Kovács Attila

182 igen szavazattal, hat ellenében megszavazta a magyar parlament Finnország NATO-csatlakozásának ratifikálását. A svéd tagsággal kapcsolatos döntést tovább halogatja a törvényhozás.

 

„Köszönjük a világos döntést” – írta a finn miniszterelnök azután, hogy a magyar parlament ratifikálta Finnország NATO-csatlakozását. Sanna Marin kijelentette, hogy Finnország és Svédország NATO-tagsága az egész szövetség biztonságát erősíteni fogja. „Mindenkinek érdeke, hogy Svédország is a NATO tagjává váljon a vilniusi csúcstalálkozó előtt” – tette hozzá.

A Politico azt írja, hogy a finneknek már csak a török parlament jóváhagyására van szükségük ahhoz, hogy az észak-atlanti szövetség tagjává váljanak, de rövidesen erre is sor kerülhet. A brüsszeli portál emlékeztet, hogy a magyar kormánypárti politikusok hónapokig azt állították, hogy nincs ellenvetésük a két ország NATO-tagságával szemben, egyszerűen más elfoglaltságaik vannak, majd a múlt hónapban változtattak a narratíván, azt állítva, hogy egyes képviselők kifogásolják a magyar demokrácia állapotát ért svéd és finn kritikákat.

A Fidesz azután változtatott újra álláspontján, hogy Recep Tayyip Erdoğan török elnök bejelentette, hogy támogatja a finn NATO-tagságot. A svédektől azonban új „terrorellenes” intézkedéseket várnak a törökök, akik elsősorban azt kifogásolják, hogy Svédország menedéket ad a kurdoknak, akik a jogaikért küzdenek a török vezetéssel szemben.

Ara-Kovács Attila, a Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti képviselője azt mondta, hogy a magyar kormány nyugat- és NATO-ellenes érzelmeket akar felkorbácsolni Magyarországon, különösen Orbán Viktor fanatikus támogatói körében, és emellett az oroszok érdekeit kívánják felkorbácsolni.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy vasárnapi Twitter-bejegyzésében azt állította, hogy a magyar kormány támogatja Svédország NATO-tagságát, és a svédeken múlik, hogy a magyar parlamenti képviselők aggályaira választ adjanak. (rtl.hu)