h i r d e t é s

Meghalt Sidney Poitier

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Meghalt Sidney Poitier

2022. január 08. - 06:15

A színészlegenda sikerei egybeestek az amerikai polgárjogi mozgalom küzdelmeivel. Drámai alakításai tették felejthetetlenné, bár komédiákat szeretett rendezni.

Sidney Poitier - Forrás: szmo.hu

Kilencvennégy éves korában elhunyt Sidney Poitier, az első afroamerikai férfi színész, akit Oscar-díjjal jutalmaztak. Hat lánygyermek édesapja volt, csaknem 50 évig élt házasságban Joanna Shimkus kanadai színésznővel. 1927-ben született Floridában, egy Bahamákon élő szegény gazdálkodó család hét gyermeke közül ő volt a legfiatalabb. Tinédzserként a bátyját követte Floridába, ahol utcai árusként, mosogatófiúként, segédmunkásként kereste kenyerét. Tizennyolc évesen csatlakozott az újjáalakult harlemi Amerikai Fekete Színházhoz, a második világháború utáni új színésznemzedék jeles tagja lett olyanok mellett, mint Harry Bellafonte, Ossie Davies és Ruby Lee.

1950-ben debütált a filmvásznon, Joseph L. Mankiewicz Nincs kiútjában egy fehér kórházban alkalmazott orvostanhallgatót alakított, aki a beleőrült a faji feszültségekbe. A fajok közötti drámák újabb mesterműve volt 1958-ban Stanley Kramer A megbilincseltek című filmje Tony Curtisszel, alakításáért Poitier megkapta első Oscar-jelölését, a Berlinalén pedig átvehette a legjobb főszereplőnek járó díjat. Poitier-t ezek után elárasztották szerepajánlatokkal, az 1960-as évek végén őt tartották a legjobban fizetett filmszínésznek. 

1964-ben nyerte el a legjobb férfi főszereplő Oscar-díját Ralph Nelson A mezei liliomok című filmje főszerepéért, melyben vándormestert alakít, aki többek között német apácáknak segít kápolnát építeni az arizonai sivatagban. Poitier volt az első fekete színész, aki megkapta ezt a díjat, és a második fekete, akit az Amerikai Filmakadémia elismert. Előtte fekete nőként Hattie McDaniel kapott 1940-ben Oscar-díjat az Elfújta a szél című melodrámában nyújtott alakításáért, mellékszereplőként. 

Poitier másban is úttörő volt: ő volt az első fekete férfi egy hollywoodi filmben, aki megcsókolt egy fehér nőt. Mindez Stanley Kramer Találd ki, ki jön vacsorára című, 1967-es romantikus komédiájában történt meg. A szenvedélyes jelenetet egy taxi visszapillantó tükrén keresztül vették fel... A polgárjogi aktivisták ünnepelték az áttörést, miközben néhány mozgalmár konformista „fehérként” becsmérelte Poitier-t. Akinek az 1967-es év emellett is diadal volt: ekkor mutatták be Norman Jewison klasszikus fajok közötti drámáját, a Forró éjszakábant, melyben detektívet alakít, valamint James Clavell Tanár úrnak szeretettel című drámáját, melyben pedagógust – e három film kasszát robbantott abban az évben. 

Poitier sikerei az ötvenes-hatvanas években egybeestek az amerikai polgárjogi mozgalom küzdelmeivel. Ám 1971-ben látványos fordulatot vett a Buck és a prédikátor című western-komédia megrendezésével, és a hetvenes évek végére megvált „ébenfaszent” imázsától. Rendezőként a komédiák vonzották. Amikor 2002-ben átvette életművéért a tiszteletbeli Oscar-díjat – a gála vendégei perceken át tapsolták –, Poitier emlékezetes beszédében úgy fogalmazott: 22 évesen érkezett Hollywoodba, hogy egy olyan utazásra induljon, amely akkoriban szinte lehetetlennek tűnt. Méltatta a rendezők és producerek bátor és önzetlen döntéseit, akik bőrszíne ellenére szerepeket, így esélyt adtak neki. (Népszava)