h i r d e t é s

Megalakult az új Országgyűlés

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Megalakult az új Országgyűlés

2022. május 02. - 13:06

Letették esküjüket az áprilisi parlamenti választáson mandátumot szerzett képviselők hétfőn, ezzel megalakult az új parlament, a 2018-ban alakult kormány megbízatása pedig megszűnt, ügyvezetőként folytatja munkáját.

Áder János köztársasági elnök (k) az Országgyűlés alakuló ülésén a Parlamentben 2022. május 2-án. A patkóban Turi-Kovács Béla, az új összetételű parlament legidősebb tagja, korelnök, fideszes képviselő, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Orbán Viktor miniszterelnök (középen, b-j). - Fotó: MTI/Illyés Tibor

A Fidesz-KDNP képviselői az alakuló ülés előtt a Hold utcai református templomban vettek részt istentiszteleten és virágot helyeztek el a Batthyány-örökmécsesnél.

A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt, amelyben megfogadták, hogy Magyarországhoz és annak Alaptörvényéhez hűek lesznek, és másokkal is betartatják a törvényeket. Ezzel megalakult az új Országgyűlés.

Az ezt megelőző mandátumvizsgálat során valamennyi megbízólevelet szabályszerűnek találták, így a parlament igazolta a képviselők és a nemzetiségi szószólók mandátumát.

Az eskütétel után kivonultak az ülésteremből a Momentum, a DK és a Párbeszéd képviselői. Korábban azt közölték a Facebook-oldalukon, hogy a frakciótagok a parlamenti mellett alternatív esküt tettek, melyben nem csak egy szűk kiváltságos réteg, hanem az egész társadalom szolgálatára esküdtek fel. A Jobbik, az MSZP és az LMP bent maradt Áder János beszéde alatt is. Hadházy Ákos - aki függetlenként dolgozik a parlamentben - nem vett részt az eskütételen, így képviselői jogait egyelőre nem gyakorolhatja.

Az Országgyűlés korelnökéből - aki a legidősebb képviselő, a 86 éves fideszes Turi-Kovács Béla - és a korjegyzőkből - vagyis a legfiatalabb képviselőkből - álló testület jelentést tett a mandátumvizsgálat eredményéről, amely mindenki megbízólevelét szabályszerűnek találta. A parlament 196 igen szavazattal, egyhangúlag igazolta a képviselők és a nemzetiségi szószólók mandátumát.

A parlamentnek 199 képviselő a tagja, közülük egy nemzetiségi képviselő, a Ház munkájában 11 nemzetiségi szószóló is részt vesz.

A leköszönő köztársasági elnök arról beszélt: először fordult elő, hogy két pártszövetség mérkőzött meg egymással a választásokon, a többiek csak „statisztaszerepbe” kényszerültek. Áder szerint „minden vitán felül áll” az új kormány legitimációja. Hozzátette: pénteken felkérte arra Orbán Viktort, hogy alakítson kormányt, ő pedig azt elfogadta. Ezután azt javasolta az új Országgyűlésnek, válasszák meg Orbánt miniszterelnöknek. Áder szerint nemet kell mondani a kettős mérce alkalmazására, az idegen érdekek kiszolgálására, az alkotmányellenes szándékokra, a hazugságra, demagógiára és elvtelenségre. De igent kell mondani a nemzeti érdekek képviseletére, a magyarok biztonságára, a ténykere építő vitákra, közös sikerekre. Majd azt is elsorolta, mik ezek a közös sikerek, örömök, „jogos büszkeségek”: kastélyfelújítások, templomfelújítások, vagy épp az új sportlétesítmények.

Áder János arra is biztatta a vidékieket, hogy menjenek el Budapestre, és nézzék meg például a Magyar Zene Házát. A fővárosban élőket pedig arra kérte, hogy látogassanak el vidékre, és ismerjék meg az ott élők szokásait, hagyományait, kóstolják meg a borokat, tapasztalják meg, mit jelent vidéki értelmiségiként vagy vállalkozóként érvényesülni, és milyen nehéz például a földművelés.

Nem kell különösebb jóstehetség Áder János szerint, hogy belássuk: a járvány a háború és az élelmiszerválság miatt nehéz évek várnak ránk. Az új Országgyűlésnek és az új kormánynak minden korábbi válságkezelési tapasztalatára szükség lesz szerinte, hogy „a világgazdaság háborgó tengerén Magyarország hajóját jó irányba kormányozza.”

A feladat emberes, a siker pedig emberfeletti erőfeszítést kíván – jelentette ki. Azt kérte a képviselőktől, hogy akármilyen nehézségek is lesznek, bármilyen nemtelen támadások is érik őket, soha ne feledjék: „a haza mindenek előtt”. (MTI) / Euronews