h i r d e t é s

Köszönik, nem kérnek Deutschból

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Köszönik, nem kérnek Deutschból

2020. december 08. - 13:39

Hiába kért bocsánatot az Európai Néppárt frakcióvezetőjét, Manfred Webert támadó szavai miatt Deutsch Tamás, a fideszes politikusnak nem bocsátanak meg egyes néppárti társai. 

Deutsch Tamás az Európai Tanács előkészítő ülésén 2020. november 25-én. - Fotó: Philippe BUISSIN / European Parliament

Az Index több, Deutsch menesztését támogató képviselőjükkel is beszélt. Volt, aki úgy vélte, a magyar politikus nem őszinte, és elegük van a sorozatos botrányokból. A német CDU egy EP-képviselője szerint jövőre az ő pártja is kihátrálhat a Fidesz mögül.

"Pártom támogatja a Fidesz kizárását az Európai Néppártból (EPP), én pedig támogatom Deutsch Tamás kizárását az EPP képviselőcsoportjából " – így reagált az Index megkeresésére Vladimír Bilčík szlovák néppárti EP-képviselő. Az Index a néppárt több politikusát is megkereste, miután Deutsch Tamás, a Fidesz–KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője bocsánatot kért Manfred Weber néppárti frakcióvezetőtől a múlt héten közölt, botrányos nyilatkozata miatt.

A fideszes politikus előzőleg a Gestapo és az ÁVO érveléséhez hasonlította a frakcióvezető megjegyzéseit. Deutsch ezzel az uniós költségvetéssel kapcsolatosan elhangzottakra reagált. Magyarország és Lengyelország vétót emelt azzal szemben, hogy az EU-tagállamok többsége szigorúbb jogállamisági feltételrendszerhez kötné a következő, hétéves költségvetést és a járvány miatti helyreállítási alap elfogadását. 

Erre húzta elő a diktatúrakártyát Deutsch, amire képviselőtársainak egy csoportja váratlan támadást indított. Az Európai Parlament néppárti alelnöke, Othmar Karas osztrák politikus aláírásgyűjtést kezdeményezett, amelyben a magyar képviselő kizárását követelte az EPP képviselőcsoportjából. Az Index is megkapta a Twitter mikroblogon is olvasható petíciót, amelyet a múlt hétig 16 ország 37 képviselője írt alá. A levél sokkolónak és szégyenteljesnek minősíti Deutsch szavait.

A magyar képviselő ennek nyomán kért bocsánatot, és levelét a sajtónak is eljuttatta.

"Deutsch Tamás nem véletlenül mondta azt, amit mondott. Populista érdekek, vagy éppen a szándékos gyűlöletbeszéd vezérelte" – nyilatkozta az Indexnek az EPP-frakció egy cseh tagja, Michaela Šojdrová. A politikus szerint a petíció nem Weber mellett, hanem a magyarok szándékos félretájékoztatása ellen szólt.

"Ezért aztán egy bocsánatkérés nem megoldás. Vissza kellene vonnia korábbi nyilatkozatát, és ha erre nem hajlandó, akkor vagy le kell mondania a pártban betöltött tisztségéről, vagy a képviselőcsoportnak kell őt kizárnia" – mondta Šojdrová. A képviselőnő kérdésünkre válaszolva elmondta: a múlt héten kirobbant Szájer-botrány szerinte sem a Deutsch ellen indított támadással, sem a Fidesz kizárásának ügyével nem függ össze. 

"Ugyanakkor meglehetősen rossz üzenete van" – folytatta.

Beszélnek még Deutschcsal 

Nemcsak visegrádi országokból (Szlovákia és Csehország mellett Lengyelországból) delegált EPP-frakciótagok neheztelnek a Fideszre. Az Indexnek nyilatkozott Dennis Radtke, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezető német kormánypárt EPP-képviselője is. Elmondta, jól ismeri Deutschot, és szerinte a bocsánatkérése aligha jött szívből. 

"Nem ismeri a fair playt, és nem ez volt az első ilyen elszólása" – mondta el az Indexnek Radtke, más példát ugyanakkor nem említett. A német képviselő hangsúlyozta, pontos jogi eljárás mentén kell dönteni a fideszes politikus sorsáról. A héten lesz egy megbeszélés Deutsch Tamással, amelyen ő is ismertetheti az álláspontját. Ezt követően pedig az EPP képviselőcsoportja szavazhat sorsáról – fogalmazott Radtke, hozzátéve: a héten még nem várható döntés a magyar politikus ügyében.

A CDU politikusának elítélő szavai nemcsak Deutschot, de a Fideszt is különösen érzékenyen érinthetik. A magyar kormánypárt tagságát 2019 márciusában függesztette fel az EPP, akkor az erőteljes német lobbinak köszönhette a Fidesz, hogy megúszták a teljes kizárást. Tavaly tavasszal egyébként azért kezdeményezte a Fidesz tagságának megfosztását az EPP 13 tagpártja, mert összeegyeztethetetlennek tartották a kormány politikáját a Néppárt által képviselt értékekkel. Deutsch és Weber vitája pedig arra utal, hogy a konfliktus másfél év után sem a megbékélés felé halad.

Radtke megkeresésünkre leszögezte: személyes álláspontja a Fidesz tagságát illetően a kezdetektől kristálytiszta, a magyar kormánypártnak nincs keresnivalója az EPP-ben. 

"Amit a Fidesz csinál, köszönőviszonyban sincs a kereszténydemokráciával" – szögezi le Radtke.

Szerinte a magyar kormánypárt politikája nem egyezik az EPP által képviselt értékekkel. A sajtószabadság korlátozása, illetve kormányközeli emberek antiszemita megnyilvánulásai nem férnek össze a pártcsalád elveivel. Radtke szerint várhatóan a CDU álláspontja is megváltozhat. A vezető német kormánypárt vezetője, Annegret Kramp-Karrenbauer idén lemondott a posztjáról. Bár várhatóan 2021 januárjában új pártelnököt választanak, Radtke szerint az új vezető vélhetően nem bánik majd kesztyűs kézzel a Fidesszel, és akár a kizárásukat is támogathatja. 

Orbán köztes megoldást javasol 

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke most lépett: vasárnap írt levelében az eddiginél rugalmasabb együttműködést javasolt Webernek: olyat, amilyet a brit konzervatívok alakítottak ki a néppárttal, még a brexit előtt. 

Nem véletlen, hogy kiútkeresés folyik. Egyelőre úgy tűnik ugyanis, hogy a Fidesz tagságának felfüggesztésével és az állóháborúval mindenki csak veszítene. A magyar kormánypárt jogilag légüres térbe került, az EPP-ben a képviselőik nem tölthetnek be pozíciókat, s bár a tanácskozásokon részt vehetnek, érdemi beleszólásuk tavaly óta nincs a párt belügyeibe. A magyar delegáció ugyanakkor szabadon kifejtheti véleményét, amit a Fidesz egyre hangosabban meg is tesz – olykor az EPP által képviselt állásponttal szemben.

Az EPP képviselőcsoportjának sajtóosztálya megkeresésünkre elmondta, a Fidesz helyzetéről a párt következő politikai közgyűlésén fognak dönteni, azt azonban nem tudni, hogy erre mikor kerülhet sor. "Mivel több mint 200 párttagnak személyesen kell találkoznia a kérdés megvitatásához, nem valószínű, hogy a járványhelyzet miatt ez idén az idén megvalósulhat" – írta az Index megkeresésére a néppárti frakció sajtóosztálya. (msn.com) / Index.hu