h i r d e t é s

Képviselők és kormánytagok vagyona: mindenki azt blöfföl, amit nem szégyell

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Képviselők és kormánytagok vagyona: mindenki azt blöfföl, amit nem szégyell

2019. február 01. - 09:15

A bevallási rendszer látszatra szigorú, csak épp senki nem néz az adatok mögé. - írja a nepszava.hu.

Illusztráció: MTI

A jelenlegi vagyonnyilatkozati rendszer nem gátolja a korrupciót. Nem alkalmas ugyanis arra, hogy megakadályozza azt a fajta ügyeskedést, amivel kikerülhető annak nyilvánosságra kerülése, ki hogyan gazdagodott meg - mondta lapunknak Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd képviselője, a mentelmi bizottság alelnöke. A testület KDNP-s elnöke, Hargitai János ugyanakkor nem látja indokoltnak a szigorítást, mert, mint a Népszavának elmondta, a vagyonnyilatkozati eljárás „minden fogyatékosságával együtt viszonylag szigorú”.

A nyilatkozatokat a többi között a parlamenti képviselőknek és a nemzetiségi szószólóknak, valamint a vezető állami tisztségviselőknek január végéig le kell adniuk, és ezt utána nyilvánosságra hozzák.

Csakhogy sok esetben a vagyoni helyzetről, illetve a vagyonosodásról nehezen hihető adatokat tartalmaznak a papírok. Sok olyan képviselő van, aki szinte semmilyen vagyont nem tüntet fel, és bőven akadt példa arra is, hogy utólag kiderül: mégsem felelnek meg a valóságnak a nyilatkozatban szereplő számok.

Emlékezetes, amikor évekkel ezelőtt Rogán Antalról derült ki, hogy ingatlana mégsem akkora, mint amekkorát feltüntetett, így a lakása utólag „megnőtt”. Azt is vagy elhiszi valaki vagy nem, hogy a tavalyi adatok szerint Orbán Viktor kormányfőnek mindössze 993 ezer forint megtakarítása volt. Kérdés, most feltünteti-e a nyilatkozatában a Garancsi István vendégeként megtett magánrepülős útjait. Ha nem, akkor sem kell következményektől tartani, hiszen Semjén Zsolt ellen sem indult eljárás, miután kiderült: éveken át svédországi luxusvadászatokon vett részt.

Bánki Erikről, a Fidesz egyik gazdaságpolitikusáról néhány hete derült ki, hogy több olyan értékes tulajdona volt, amelyek nem szerepeltek a nyilatkozatában. Például az a száz hektár föld Erdélyben, amelyről decemberben írt a Direkt 36, valamint az a - szintén a portál által bemutatott - két Duna-parti lakás, amelyek a képviselőé voltak, bár ez a nyilatkozatában nem látszott.

Bánki – akinek a bevallásában egyébként földek, részvény, életbiztosítás és például BMW motor is szerepel – azt állította: azért nem vallotta be az erdélyi földet és a két Duna-parti lakást, mert ezeknek nem ő volt a tulajdonosa, hanem a tulajdonában lévő cég, aminek a vagyonával nem kell elszámolnia. Ebből is látszik, akadnak olyan „kiskapuk”, amelyek megnehezítik azt, hogy tényleg látni lehessen, mekkora vagyona van a képviselőknek.

– A rendszer abban szigorú, hogy le kell adni a nyilvántartást és fel kell tüntetni a tulajdont, de e mögé a vagyonnyilatkozat nem néz be, nem alkalmas arra, hogy komolyan követhetők legyenek a különböző tulajdonok és vagyontárgyak

– állítja Kocsis-Cake Olivio. Mint fogalmazott, különféle cégeken és strómanokon keresztül el lehet bújtatni lényegében bármit, vagyontárgyakat vagy akár pénzösszegeket is, így nem derül ki, hogy az adott politikus jutott-e olyan előnyhöz, amely abból fakad, hogy ő képviselő.

Tavaly júniusban, az új parlament alakuló ülése után a képviselőknek már kellett nyilatkozniuk vagyonukról. Akkor kiderült például, hogy több mint 300 millió forinttal tartoztak ismeretlen magánszemélyeknek. A legtöbb pénzzel, 34 millió forinttal a fideszes Szatmáry Kristóf tartozott. Mint a G7 portál írta, a magánkölcsön intézménye arra is szolgálhat, hogy leplezze a megmagyarázhatatlan gazdagodást.

Hargitai János szerint viszont a vagyonnyilatkozat épp azért nyilvános, hogy ha valakinek információja van arról, hogy az nem jogszerű (mert mondjuk valamit kihagyott az adott képviselő), akkor bárki kezdeményezhet eljárást.

Nem találkoztam még olyan üggyel, ahol az ilyenfajta bejelentéseknek alapja lett volna.

Például ha egy képviselő a cégein keresztül tulajdonol valamit, és ez nincs benne a vagyonnyilatkozatában, az lehetséges. Ezt ugyanis nem kell beírnia, mert így szól a törvény, a cégekkel kapcsolatos adatokat pedig nyomon lehet követni a cégeljárásokban. Szerinte pontosításra ugyan szükség lehet, hiszen sokszor fejtörést okoz, hogyan kell egy-egy szakaszt értelmezni, de a vagyonnyilatkozati rendszer szigorítását nem látja indokoltnak.

- Nem hiszem, hogy késztetés lenne, hogy bárki ebbe belenyúljon

- fogalmazott a KDNP-s politikus.

Titokzatos család

Nem csak a képviselőknek, hanem sok állami tisztviselőknek és vezető köztisztviselőknek is nyilatkoznia kell vagyoni helyzetéről. Például az Állami Számvevőszék elnökének, alelnökeinek, a jegybank, a Gazdasági Versenyhivatal, a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság vezetőinek vagy a legfőbb ügyésznek és helyetteseinek. A családtagok nyilatkozatai viszont nem nyilvánosak.

nepszava.hu