h i r d e t é s

Így néz ki a Nap felszíne közelről

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Így néz ki a Nap felszíne közelről

2020. január 31. - 08:51

Korábban soha nem látott részletességű képek készültek a Nap felszínéről.

Forrás: NSO/AURA/NSF

Az amerikai National Science Foundation szuper felbontású, Daniel K. Inouye névre keresztelt teleszkópja korábban soha nem látott részletességű képeket készített a Nap felszínéről.

A négy méter hosszú, Hawaii egyik szigetén felállított teleszkóp megdöbbentő részletességgel dokumentálta az égitestet. Ezek a képek minden valószínűség szerint új érát nyitnak a napkutatásban, a Napról eddig szerzett tudásunkban - általuk jobban megértjük majd nemcsak a Nap működését, de azt is, hogy mindez milyen hatással van a bolygónkra nézve.


Forrás: NSO

Azt eddig is tudtuk, hogy a Nap aktivitása, úgynevezett "meteorológiája" befolyásolja a mágneses kitöréseket - amelyek jelentős hatással vannak a GPS-alapú navigációra, a légi közlekedésre, a műholdakra és az elektromos és kommunikációs hálózatokra.

A képek szépségükön kívül lehetővé teszik, hogy jobban megértsük, milyen is a naptevékenység. A mostani videó és fotók alapján úgy tűnik, hogy egy folyamatosan "forrásban" lévő plazma borítja a Nap teljes felszínét. A sejtekre emlékeztető struktúra — minden "sejt" mérete nagyjából Texas államénak felel meg - annak a lenyomata, hogy jelenleg is erős mozgásban van az égitest magja, a belső mag felől érkező hő pedig a felszín felé távozik. Ez a plazma az, ami felemelkedik és mozog a "sejtek" közepén, majd miután lehűlt, a fekete sávokban belesüllyed a felszínbe.

Bár a Nap a legközelebbi csillagunk, de még mindig keveset tudunk róla, titokzatosabb, mint valaha. (Euronews)