h i r d e t é s

Ha a kormány nem módosít a Paks projekten, két generáció fizeti meg az árát

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Ha a kormány nem módosít a Paks projekten, két generáció fizeti meg az árát

2018. november 20. - 12:26

A miniszter széke már inog.

Illusztráció: hirek.ma

A szerződéskupac egy orosz diktátum, a Duna is megfőhet, és közben meg sem éri a Paks 2 - derül ki az MVM volt vezérigazgatójának a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszternek címzett leveléből.

Egy hvg.hu birtokába került levélben figyelmeztette Mártha Imre, a Magyar Villamos Művek volt vezérigazgatója Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli minisztert, hogy változtasson az atomerőmű-projekten, még mielőtt túl késő. Ellenkező esetben a hibás döntések költsége akkora lesz, hogy azt a következő két generáció is nyögni fogja.

A »nem én rendeltem – én csak megpróbálom felépíteni« jellegű önfelmentés soha nem a mi stílusunk volt. Vállald fel a szakmai problémákat és jelezd a Kormánynak.

- olvasható a Süli Jánosnak, a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszternek címzett levélben. Mártha hangsúlyozta, ő semmilyen módon nem kíván közreműködni a projektben, a levéllel az a célja, hogy „egy őszinte, kozmetikázás nélküli technokrata összefoglalót” adjon, „olyat, amilyet nem biztos, hogy manapság így tömörítve, kendőzetlenül” a miniszter elé tárnának. Majd pedig pontokba szedve sorolja a volt MVM-vezér, hogy szerinte melyek a beruházással kapcsolatos legégetőbb problémák:

Mártha Imre levele Süli Ján... by on Scribd

A magyar-orosz szerződések

A hitelszerződés nem a magyar érdekeket tartja szem előtt, ami az engedélyeztetésnél is megbosszulja majd magát. Mártha szerint a miniszter irodájában 

jelenleg lévő szerződéskupac egy orosz diktátum lett,

és „egyre jobban látszik, hogy lehetetlen, így a projekt jogi, műszaki értelemben összeomlik”. A helyzet kezelése Süli felelőssége.

Engedélyeztetés és szabványok

Tízmilliárdos pluszköltséget jelenthet a végén, hogy az oroszok - Mártha Imre szerint – képtelenek európai uniós jogi környezetben atomerőművet engedélyeztetni, és az ehhez szükséges dokumentációt, terveket elkészíteni.

A Roszatom a gyártásban sem tudja majd az uniós szabványokat tartani. Mártha így világít rá ennek problematikus voltára: „mit kezdjünk egy mutatós, ámde orosz szabványok szerint felépített atomerőművel, amit itthon az EU-ban nem lehet majd jogszerűen üzemeltetni?
Kilépünk az EU-ból, hogy be lehessen kapcsolni?”

A társadalmi támogatottság hiánya

„Bármilyen kis szikra elegendő ahhoz, hogy egy hangulathullám elsodorja a beruházást” - fogalmaz az MVM volt vezetője. Hozzáteszi, minél később történik ez meg, annál nagyobb lesz a „Bős-Nagymaros jellegű kár és veszteség”.

Meg sem éri

A 2012-2014-es piaci elemzések már nem irányadóak, a Paks 2 által termelt áram költsége magasabb lesz a tervezettnél, ezért újra kell számolni az üzleti tervet. Ugyanakkor a Paks 1 üzemidejét minimális költségekkel 2040-ig lehetne kitolni. Viszont ha együtt működik a két erőmű, akkor az így létrejövő többletet lehetetlen volna eladni az árampiacon. Arra Mártha gondolni sem mer, hogy 

valaki azért akarná leállítani Paks 1-et, hogy Paks 2 korábban beférjen a villamos energia rendszerbe, hiszen az hazaárulás lenne.

Gond továbbá, hogy nincs és nem is lesz megfelelő mennyiségű és hőmérsékletű víz a Dunában Paksnál. Mint Mártha hozzáteszi, ráadásul „10-15 éven belül a megújuló termelés több szezonban és napszakban ki fogja szorítani a rendszerből Paks 2-t”.

Mint Mártha Imre összegzi, a projektet így folytatni szakmai dilettantizmus lenne. Ezért többek közt a szerződés újratárgyalását javasolja, a műszaki tervek EU-szabványok szerinti átdolgozását, és az üzembe helyezés 2040-re való átidőzítését.

Inog a miniszteri szék

A 24.hu értesülése szerint komolyan felvetődött, hogy új tárca nélküli minisztert nevezzenek ki a paksi atomerőmű bővítéséért felelős Süli János helyére. A KDNP-s Süli esetleges távozását energetikai berkekben a 12 milliárd eurós beruházás csúszásával hozzák összefüggésbe, amit az utóbbi hetekben már kormányzati szinten sem titkoltak.

Süli eleve 22 hónapos csúszással vette át a beruházást májusban, ráadásul azután több közbeszerzés is érvénytelenül zárult, illetve visszavonásra került. Július elején, az Országgyűlés gazdasági bizottságának paksi kihelyezett ülésén ugyanakkor még azt mondta a tárca nélküli miniszter, hogy határidőre elkészülnek az új atomerőművi blokkok. Szeptember végén viszont már a kormányzat se igyekezett cáfolni, hogy akár 2032-ig elhúzódhat az új blokkok átadása.

nepszava.hu