h i r d e t é s

Gyarmati Panka ismét dobogón!

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Gyarmati Panka ismét dobogón!

2016. február 14. - 08:27
0 komment

Hazánk legeredményesebb snowboardosa egy svédországi meghívásos versenyen, erős mezőnyben harmadik helyet szerzett.

@Ale Invite Facebook

Snowboardosoktól – snowboardosoknak. Ez az Ale Invite meghívásos big air verseny mottója. Ennek megfelelően a szervezők igyekeznek a világ élvonalába tartozó riderek közül is azokat meghívni, akik stílusuknak köszönhetően népszerűek a snowboardos közösségben.

A versenyt a tavalyi sikeren felbuzdulva idén rendezték meg másodszor, lányok viszont először indulhattak. Mindössze öt hölgyet hívtak meg, köztük Gyarmati Pankát, aki januári FIS Világkupa-győzelmével nemzetközi szinten is komoly elismerést vívott ki magának.

Az Ale Invite nem a FIS, hanem a nagy hagyománnyal bíró snowboard versenyeket tömörítő WST szervezet versenynaptárába tartozik (a különbséget lásd a beszámoló végén). A szervezők, Kevin és Tor, a göteborgi Alebakkenen építettek hatalmas ugratót, ahol a snowboardosok big air versenyszámban küzdöttek az 5000 dolláros fődíjért. Az enyhe időjárás miatt messze nem voltak ideálisak a hóviszonyok, és a nekifutó rámpa már méreténél fogva is félelmetesnek hatott. Három ugrást kellett bemutatni, melyek közül a legjobb számított.

Gyarmati Panka első volt a rajtlistán, így mindhárom körben elsőként kellett ugrania. Az első sorozatban egy hátraszaltót ugrott Method grabbel, melyért 72,66 pontot kapott. Az ugrás picit rövidre sikerült, épphogy elszállt az érkező domb tetejéig. Az első kör után a második helyen várta a folytatást.

A második körben egy backside 180-at ugrott dupla grabbel (tail & mute), amely 54.6 pontot ért, így nem jutott javítani. Viszont a többiek sem, így a döntő sorozat előtt még mindig a második helyen állt.

Panka a harmadik körben ugyanazt ugrotta, mint az elsőben, viszont sokkal messzebpe repült, ideális helyen fogott talajt és kimondottan szép volt az érkezése is. Az ugrás a bíráknak is jobban tetszett, 77,3 pontra értékelték. Helyezés tekintetében azonban nem tudott előrébb lépni. A pit Aimee Fuller utolsó ugrásával viszont megelőzte Pankát, aki így a dobogó harmadik fokára állhatott fel. A versenyt Panka egyik legjobb barátnője, a szlovák Klaudia Medlova nyerte.

Panka így mesélt a verseny után:

„Tegnap sokáig gondolkoztunk, hogy milyen ugrást válasszak. Én voltam az első a rajtlistán, nem nagyon volt viszonyítási alap a sebességhez. Ma friss hó esett, úgyhogy még inkább tartottam a sebességtől. Elsőre rövidet ugrottam, ami a hátamnak nem esett jól. Fájdalomcsillapítóval csúsztam, de legalább sikerült mindhárom körben beadnom az ugrásaimat. Nem mertem kockáztatni a sebesség miatt, és azért sem, mert még hosszú út áll előttem. De nagyon örülök a dobogónak és Klaudia győzelmének is! :)”

Az alábbi videóban megtekinthetik Panka mindhárom menetét (a 3. menetnél rossz a felirat):

Gyarmati Panka legközelebb a dél-koreai Pjongcsangban versenyez, ahol a 2018-as téli olimpiai játékok slopestyle főpróbáját rendezik fepuár 21-én.

World Snowboard Tour (WST, korábban TTR): Ez a szervezet foglalja magába az összes, nagy hagyománnyal rendelkező snowboard versenyt, mint amilyen az Air and Style, az X Games, a Laax Open vagy a Burton US Open. Ennek köszönhető, hogy a WST a snowboardosok körében a FIS-nél lényegesen nagyobb tiszteletnek örvend. A WST a versenyeket színvonaluk szerint négy kategóriába sorolja. Az Ale Invite a második legerősebb kategóriába tartozik. A WST versenyek során a FIS-hez hasonlóan lehet ranglista pontokat gyűjteni, de itt a versenyenként kapható pontszám függ a verseny kategóriájától, valamint a mezőny színvonalától és nagyságtól is. Kevesebbet ér tehát egy gyengébb mezőnyben elért győzelem. A szezonvégi szakági ranglisták (félcső, slopestyle és big air) kialakításakor a versenyzők adott szezonban elért legjobb ponteredményeinek átlagát veszik figyelembe. Big air esetén a legjobb kettő, slopestyle és félcső esetén a legjobb négy eredmény átlaga számít.

Big air: A szabadstílusú snowboardosok egyik szakága, melyben egy hosszabb nekifutó után egy nagyméretű ugratóról elrugaszkodva kell bemutatni egyetlen ugrást. A nekifutó és az ugrató is lehet természetes kialakítású, vagy épített, városi rámpa. Utóbbi a sísáncokhoz hasonlít, hiszen az elugrási sebesség (60-70 km/h) eléréséhez meredek nekifutóra van szükség. A starthely és az ugrató közötti szintkülönbség többnyire meghaladja a 30 métert. A versenyzőket zsűri pontozza, a választott trükk technikai nehézsége, valamint a versenyző kreativitása és stílusa alapján. Magyar elnevezése nincs, a szakma az angol elnevezést használja. 2018-tól olimpiai sportág lesz.

Magyar Snowboard Szövetség

A hazai snowboard egyesületeket tömörítő, 1993-ban alapított szervezet, melynek célja a versenysport koordinálása és a snowboardsport népszerűsítése a legszélesebb körökben. A profi és amatőr sportolók támogatása mellett kiemelt feladatának tekinti a snowboard tömegsporttá történő fejlesztését és az utánpótlás-nevelést.