h i r d e t é s

Gregor Mendel borsói pontosan tudják milyen a világ

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Gregor Mendel borsói pontosan tudják milyen a világ

2020. június 15. - 17:42

Nem célom tudományos értekezést írni genetikából, ezért próbálom a legegyszerűbben átadni a gondolatot.

Gregor Mendel (1822-1884) alapozta meg a modern genetika tudományát. Ő egy szerzetes volt, aki a rendház udvarában borsót telepített. Mindenféle fajtát, zöld és sárgamagvút, gömbölyűt és ráncos felületűt. A különböző fajtákat egymással keresztezte és az utódokat is keresztezte. A kísérletet több nemzedéken át folytatta és megállapította, hogy vannak olyan tulajdonságok, melyek erősen átütnek, hatásuk elfed más hasonló tulajdonságokat. Ezek a domináns tulajdonságok. Ilyen volt pl. a zöld szín. Ha zöld borsót keresztezett sárgával, akkor az első nemzedékben minden borsó zöld lett. Illetve, vannak lappangó tulajdonságok, melyek ott vannak kódolva a borsóban, de nem jutnak érvényre, mert a dominánsok elnyomják azokat. Ilyen volt a sárga szín. Ezeket nevezzük recesszív tulajdonságoknak. Igen ám, de csak az első nemzedék viselkedik így. A másodikban megjelent a sárga borsó és a későbbi nemzedékben, pedig egyre több sárga és arányaiban egyre kevesebb zöld borsót kapott.

Az élet is ilyen. A dominanciát nevezzük harsogásnak, ürességnek. A recesszív tulajdonságot pedig csendes tartalomnak. Ha ezek összekerülnek, a dominancia kerekedik felül rövid távon. De a hosszú táv az más. A domináns nem tudja megtartani az uralmat tartalom nélkül. Rövid távon lehet populista szólamokat puffogtatni, erőt demonstrálni, de ez hosszú távon kipukkad. A valós értékek és azokat valló tartalmak megjelennek és meghatározó erővé válnak anélkül, hogy felkeltenék magukra a figyelmet, szemünk előtt bukfenceznének, vagy erőt demonstrálnának. Mert Allah a teremtésben rejti el a példát az embereknek, akik azt felérik.

Mert bizony, az Egek és a Föld teremtésében, az éjjel és nappal különbözőségében vannak a Jelek az értés embereinek. (Korán 3:190)

A teremtés körülöttünk megadja a választ arra, miként rendezzük be életünket. Kész receptek vesznek körül, nem kell kitalálni semmit, csupán fel kell ismerni a törvényszerűségeket. Egy hangyabolyban ezer üzenet van. Ha vakon elhaladunk mellette, akkor nyilván nem üzen semmit. Inkább odafigyelünk, ahol harsogást hallunk ürességgel. Az üresség felfogása nem megerőltető, a harsogást meghallani pedig könnyű. Ha pedig ebbe az irányba szelektálódik értelmünk, akkor még Gregor Mendel szerint is a genetika szemétdombján végezzük.
Az is látható, ha egy hatalom vesztét érzi, hirtelen dominanciát vet be. Sosem tartalmat! A harsogás hirtelen bevetése, mindig az adott rend gyengeségét jelzi.

Korábban már írtam az al-Ri’a- ról, a bálványimádás egyik formájáról, az önimádatról, figyelemfelkeltő magatartásról, feltűnési viszketegségről. Sokan szenvednek ebben a betegségben. Ez az Iszlámban bűnnek számít. Szereplési vágy, mikrofonláz, mások lehurrogása, saját vélemény erőltetése minden áron, még akkor is, ha ez nem párosul tudással. Ugye ismerős? Tőlem eljátszhatjuk a ki a felsőrendű c. játékot, de mi alapján nézzek fel valakire? A hülyeség, butaság számomra nem értékmérő tulajdonság.

Küzdelem jogokért, tiltakozások, erődemonstrációk, szájtépések? Megmosolyogtató. Ha tényleg értéket képviselsz, azt nem kell demonstrálni. Felfeded tán magad egy értéktelen előtt, hogy megsemmisítsen? Láttad-e, hogy a gravitációt törvénybe kell foglalni? Akár van róla írás, akár nincs, hat. És a gravitáció nagy ívben szarik arra, hogy mi mit teszünk és gondolom megmosolyogja kicsinyes próbálkozásainkat. Úgy sejtem Allah (SWT) is így szemlélheti próbálkozásainkat. Még domináns szakaszban vagyunk. Nem értünk el a recesszív gének nemzedékébe, de oda fogunk érni. Mózes népének 40 évig kellett a pusztában vándorolni, hogy a domináns harsogók nemzedéke kihaljon és a recesszív tartalmat hordozók előtt megnyíljon Kánaán.

Gregor Mendel kísérlete azt is megmutatja, hogy a valós hatalom soha nem ott van, ahol látod. Hidd el, hogy a valós értékek sem ott vannak, ahol látod. Ahol túl sok érzékszervedet veszik igénybe a meggyőzésedhez, ott az agyadat kihagyják! Ha túl sok a szín, kavalkád, hangeffektus, érzéki ráhatás, könnyek, emóciók, akkor baj van! Azt, hogy ne ess gödörbe, nem kell ilyen eszközökkel hangsúlyozni.
Elég annyi: Pistike nem menj arra, mert ott gödör van és beleesel! Ha ehhez egy kórus énekel, dobszóló pereg és egy szónok könnyesre beszéli magát, akkor tuti, hogy Pistike figyelmét elvonják és gödörbe esik!

Címkék: