h i r d e t é s

Futár, kávépörkölő, mozdonyvezető: ez lett az európai pilótákból

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Futár, kávépörkölő, mozdonyvezető: ez lett az európai pilótákból

2021. február 03. - 08:01

Amikor Patrick Pawelczak egy teljesen üres repülőgépet vezetett Dániából Antalyába, még nem hitte, hogy ez – a máskor turistákkal zsúfolt – járat fordulópontot jelent az életében. Aznap este ugyanis az a légitársaság, amelyiknek dolgozott, bejelentette, hogy a koronavírus-járvány miatt beszünteti működését.

A járvány miatt számos pilóta kényszerült szakmaváltásra - Forrás: Patrick Pawelczak

Pawelczak 2018-ban szerződött első tisztként a szlovák légitársasághoz – alvállalkozói szerződéssel. Mivel Barcelonában élt, ott is akart adót fizetni, így kaphatott bankhitelt lakásvásárláshoz. A cég leállásakor elsőként az alvállalkozókat küldték el. A lakás még meg sem épült, de a kétgyerekes apa már jövedelem nélkül maradt. Azóta jelentkezett nyelvtanárnak, kertésznek, eladónak, takarítónak, de sehova sem vették fel – mindenütt azt mondták, hogy a pilóták az első adandó alkalommal visszamennek repülni. Most az Amazon csomagjait szállítja házhoz hetente 15 órát dolgozhat, 14 eurós órabérrel. Azt mondja, az adók és az üzemanyagköltség levonása után heti 5 eurót keres.


Patrick Pawelczak többféle munka elvállalására kényszerült, mióta nem repülhet - Forrás: Patrick Pawelczak

„Pusztulás” – így jellemezte a helyzetet Otjan de Bruijn, a pilótákat képviselő European Cockpit Association elnöke. „Átéltünk már korábban is kríziseket, szeptember 11-ét, a 2008-as válságot”, de olyan még nem volt, hogy egyik pillanatról a másikra eltűnt volna 18 ezer repülőgépvezetői állás. A szervezet számításai szerint körülbelül 65 ezren dolgoztak a szakmában, de ezt nem lehet tudni, mert a légitársaságok sokszor nem közlik, hány alvállalkozóval dolgoznak. Az ECA vezetője úgy gondolja, a pilóták hosszabb ideig lesznek munka nélkül, mivel a légiközlekedésben sokkal lassabban fog visszatérni a korábbi forgalom.

De azoknak a pilótáknak sem jó a helyzetük, akiknek még van állásuk. Az iparágban körülbelül 20 százalékos fizetéscsökkenés, és a kollektív szerződések fellazítása várható – véli az ECA technikai ügyekért felelős vezetője, Tanja Harter.

A Thomas Cook utazási iroda 178 éven át volt fogalom az idegenforgalomban, de a cég nem tudta felvenni a versenyt a szállásfoglaló telefonos alkalmazásokkal, ezért 2019 végén csődöt jelentett. Így a céghez tartozó légitársaság pilótáit is szélnek eresztették. Joe Townsend 11 évig vezette a cég repülőgépeit. Aránylag gyorsan, 2020 januárjában kapott állást a Titan Airwaysnél. Azonban három hónappal később ez a cég is becsődölt a járvány miatt.


Joe Townshend 11 éven át dolgozott a Thomas Cooknál - Forrás: Joe Townshend

A megtakarításaiból kávépörkölőt nyitott Londonban. Az Altitude Coffe Roastery bevételeiből tartja el két gyerekét, sőt, néhány alkalmazottnak is munkát tud adni. Azt mondja, a repülés mindig is a szerelme marad, és örülne, ha visszatérhetne eredeti szakmájába.

Erre azonban kevés az esély. A munkából kieső pilóták később csak újraképzés és hosszú szimulátoros gyakorlatok után repülhetnek újra, attól függően, hogy mennyi ideje estek ki a munkából. De Bruijn szerint ráadásul ha később vissza akarják szerezni munkájukat, akkor addig is sokat kell jogosítványuk és orvosi alkalmasságuk megőrzésére költeni. Az elnök szerint ha nem kapnak célzott, hosszútávú segítséget a légiközlekedésben dolgozók, akkor sok magasan képzett szakember válik alkalmazhatatlanná a jövőben.

A pilóták több éves, drága kiképzés után repülhetnek hivatásszerűen. A belgiumi Gentből származó Maxim De Leeuw gyerekkori álma teljesült, amikor a holland Corendon pilótája lett. Két éven át tartott a kiképzése, Belgiumban és az Egyesült Államokban tanult. A légitársaságnál 2020. március elejétől repült. Egy hónappal később a cég tönkrement. Egy újabb hónappal később De Leeuw visszament korábbi munkahelyére: most eladó egy bútorboltban. Az oktatására költött pénz egyelőre elveszettnek látszik.


Maxim De Leeuw visszatért korábbi munkájához, miután csődbe ment a légi társaság, melynek dolgozott - Forrás: Maxim De Leeuw

Egy kereskedelmi pilóta kiképzése legalább két év és minimum 120 ezer dollár, ráadásul semmi biztosíték nincs arra, hogy a végzettek valaha el tudnak helyezkedni – mondta Harter. Az igazgató szerint a repülőgépvezetés már a pandémia előtt is sokat vesztett vonzerejéből. A pilótáknak sokszor napi 800-1000 utast kell szállítaniuk, és nem ritka a 12 órás munkanap sem.

Nem csak a pilótákat érinti a válság. A Bloomberg számításai szerint körülbelül 400 ezer légiközlekedési dolgozó vesztette el munkáját a járvány kezdete óta. A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, az IATA adatai szerint világszerte körülbelül 1,3 légitársasági dolgozó munkahelye van veszélyben. Ez pedig 3,5 millió légiközlekedési munkahely megszűnésével fenyeget, ami megroppantaná 46 millió olyan ember megélhetését, akinek a munkahelye kapcsolódik a légiközlekedéshez.

Az európai légiforgalmi irányító szervezet, az Eurocontrol számításai szerint a repülőjáratok leghamarabb 2026-ban érhetik el a 2019-es szintet. Ha a földrészen nyárig sikerült az emberek többségét beoltani, akkor talán 2024-re is visszaállhat a régi rend. (Euronews)