h i r d e t é s

Fogvatartottak bosszúja: Ratyi rambókká válnak rendőreink az új felszerelő-készlettől

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Fogvatartottak bosszúja: Ratyi rambókká válnak rendőreink az új felszerelő-készlettől

2017. szeptember 19. - 07:21

Van olyan ruhadarab, amely 60% poliészterből és 60% pamutból készült - tudnak valamit... 

10M Egységes Rendészeti Gyakorló Zubbony - Forrás: Combat Gear Blog

Az új rendészeti gyakorló felsze­re­lés megragadt a 70-es évek­ben. Minden része kukázni való.

Az 10M Egységes Rendészeti Gyakorlóruházat (röviden, katonásan: ERGY) arról szól, hogy azonos egyenruházatot kapnak különböző hivatásos szervek, így pl. a rendőrök is ezt a gyakorlót viselik, vagy éppen a Katasztrófavédelem. - írja a Combat Gear Blog.

A ruhadarabokat teljes mértékben itthon gyártják, van, amit az önellátás jegyében fogvatartottak varrnak, éppen ezért a gyakori mérethibák miatt sokan „szabotázsra” gyanakodnak, azaz szándékosan kerülnek méretcímkék a nem hozzájuk tartozó ruhadarabokra. Ezeket aztán BV Holding „teríti”.

Az új felszerelő-készlet az alábbiakból áll:

  • 1 db 12M E.R. taktikai öv, 12M E.R. belső övvel 6 db összefogóval.
  • 1 pár szolgálati bőrkesztyű.
  • 1 pár bőrcipő.
  • 1 pár 14M Ipoly (Stram 208) bakancs. Vannak, akik 10M-et kaptak.
  • 2 db pajzs-jellegű állományjelző.
  • 2 db mellen viselhető feliratos, állományjelző csík.
  • 2 db háton viselhető feliratos, nagy állományjelző tábla.
  • 2 db rendfokozati jelzés.
  • 1 db 10M pilotka.
  • 1 db 12M téli sapka a hozzávaló sapkarózsával (testületenként változó)
  • 2 db 10M könnyített gyakorló nadrág. Van, aki csak télit kapott. 40 fokban nem vicces a viselete.
  • 4 db ingnyakú póló.
  • 1 db 10M könnyített gyakorló zubbony.
  • 1 db 10M gyakorló dzseki.

Az egyébként friss gyártású szett (legrégebbi darabja 2016-os) méret-vételezés után egy szörnyszülöttben vehető át, a málhazsáknak becézett málhagyíkban, mely ugyancsak a készlet része. 

Málhászsák

Anyaga, ahogy a címkén látszik vászon, és zöld műbőr. Utóbbi anyagból készült a zsák alja, és a „zárófedele”.

Rettenetesen primitív és kényelmetlen eszközről van szó, hihetetlen, hogy 2017-ben ilyen málhazsákokat gyártanak, bár való igaz, egy szatyornál azért katonásabban néz ki, nagyobb, meg nyilván tartósabb is. Egy vállpánttal, vállon átvetve lehet viselni. Van, akinek már a felvételkor szétszakadt ez. A pánt hossza egyébként állítható a nadrágszíjaknál is megszokott módszerrel.

12M Taktikai öv

A tépőzárral zárható-nyitható belső öv szerepe nagyon egyszerű, tartsa meg a nadrágot. Hogy erre ez a típus mennyire jó, az remek kérdés. A szélei olyan élesre sikeredtek, hogy már egy hét használat kikezdi alaposan a nadrág bújtatóit, huzamosabb használat során pedig egyszerűen szétvágja azokat. Magában viselve nagyon csúnya, nem csak azért, mert a szabadon maradó tépőzáras felület magához vonz minden létező szemetet. Abszolút mellőzhető, sőt, inkább kártékony darabnak érzem ezek miatt. Sokan éppen ezért hanyagolják a használatát. Vagy más övet viselnek helyette, vagy egyszerűen a külső övet fűzik be a helyére.

A gyári címke itt sok mindenről nem árulkodik. A gyártó neve, a termék megnevezése, méretezése és a származási helye van rajta. Az övek anyagát nem részletezi, de sima gyöngyvászon lehet, a csat ismeretlen eredetű műanyag.

Az övet pont annyira érzem jó dolognak, mint a málhazsákot. A semminél jobb, de állami cég igazán kaphatott volna valami „értelmesebb” holmit. A taktikai öv két részből áll, egy külső és egy belső övből, köztük tépőzárral, hogy minél stabilabban megmaradjon előbbi az ember derekán. A külső öv arra szolgál, hogy arra szereljük fel a pisztolytokot, meg az egyéb kütyüket, és ha nem kellenek ezek, könnyedén levehető legyen. Pont azért, mert a fegyvert is ezen kell viselni, a csat három ponton keresztül nyitható. A két pont már ránézésre is nyilvánvaló, a harmadik pont, ugyancsak egy gomb, a csat közepén helyezkedik el.

Bőrkesztyű

A bőrkesztyű nem sok szót érdemel, semmivel sem több, vagy kevesebb annál, mint aminek látszik.

Bőrcipő

Hovatovább az előzőekhez hasonlóan ez sem valami jól sikerült darab. Nem szép, kényelmesnek sem mondható, de legalább nyáron jó meleg.

Talpa, mint egy munkavédelmi cipőnek csúszás-biztos, legalábbis olajos felületen, és antisztatikus, de orrából hiányzik mindenféle védelem.

10M Pilotka

Egy újabb rém, a 10M pilotka egy rendkívül kellemetlen jószág, akárcsak a málhazsák. Az még csak hagyján, hogy rettentő bénán néz ki (ráadásul teljesen magyartalan is) de elöljáróknál már egyenesen komikus, ahogy ilyen süvegben osztogatják az utasításokat. Nincs rá más szó, mint hogy idétlen, idétlenül kinéző embernek meg nem sok a tekintélye, legalábbis első látásra.

12M téli sapka

A 12M téli sapka a pilotkához hasonlóan régi rossz emlékeket idéz, hogy a politikában gyakorta hangoztatott kifejezéssel éljek. Egy sötétkék, vagy fekete polár sapka, akár hímzett sapkarózsával, vagy felirattal nyilvánvalóan futurista valami lett volna 2017-ben, vagy túlságosan drága az usankához képest. Vagy nem is tudom. Nyilván oka van annak, hogy ezt kell viselni…

10M gyakorló nadrág

Fogvatartottak készítik az olcsóság jegyében, de így is 9000 forintba kerül, miközben maxmium 4000-et, ha ér.

Piké póló

A teniszing anyaga elég vastag, de a ritka szövésnek köszönhetően viszonylag szellős darab. Átlagos nyári melegben megfelelő testtömeg-index mellett a kényes pontokon túl nem jelenik meg izzadtságfolt raja, ha csak nem visel hátizsákot is hozzá az ember, vagy nincs 40 Celsius fok. Ebből általában egy számmal kisebbet osztottak ki, hogy passzoljon az emberre. Az ERGY rendszer apróbb hibája, hogy se a nadrágon, se a teniszingen nincs zseb a tollaknak, emiatt használat közben egészen elképesztő helyekre tudják azt tenni.

Anyaga 50% pamut, 50% poliészter, de láttam olyat is, akinek címkéje alapján ez az érték már 60-60%-os volt. Nahát.

A fantasztikus gyakorlóbakancsokról, gyakorló dzsekikről a Combat Gear Blogon olvashat >>