h i r d e t é s

Fagyos hozzáállás, megvonni a korlátozott cselekvőképességűektől az Otthon melege programot

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Fagyos hozzáállás, megvonni a korlátozott cselekvőképességűektől az Otthon melege programot

2017. május 11. - 18:04

Az ombudsman szerint a minisztérium feltétele önkényes, nem tesz különbséget a cselekvőképesség részleges vagy teljes korlátozottsága szerint. - írja a gepnarancs.hu.

Forrás: flickr.com; Fotó: Bernd Thaller

Az alapvető jogok biztosa szerint indokolatlanul zárják ki a cselekvőképességükben részlegesen vagy teljesen korlátozott embereket az Otthon melege programból.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtökön az MTI-vel közölte:

egy cselekvőképességében korlátozott ember gondnoka fordult Székely Lászlóhoz azzal, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiatakarékossági programjában kizárólag cselekvőképes személyek nyújthatnak be pályázatot a háztartási nagygépek cseréjére.

A panaszos szerint ez azért sem ésszerű, mert ezek az emberek a közügyekben is részt vehetnek, választhatnak, ha nem született ezzel ellentétes bírósági döntés.

Otthon Melege Pályázat 2017 / Otthon Melege Program 2017 Forrás: gepnarancs.hu

Az ombudsman megállapította:

nem indokolt a kizárás. A cselekvőképességében egyes ügycsoportokban korlátozott ember érvényesen pályázhat, más esetben pedig a gondnoka mint törvényes képviselője tesz helyette érvényes jognyilatkozatot, és vállalja az eredményes pályázattal járó kötelezettségeket is.

A minisztérium a korlátozást azzal indokolta, hogy annak, aki gondnokság alatt áll, eredményes pályázás esetén olyan hosszú távú kötelezettségeket kellene vállalnia, amelynek teljesítése nem várható el tőle.

Az ombudsman szerint viszont a minisztérium feltétele önkényes, nem tesz különbséget a cselekvőképesség részleges vagy teljes korlátozottsága szerint

– áll az összefoglalóban.

Székely László szerint ez a gyakorlat szemben áll az emberi méltósághoz való jog, az egyenlő bánásmód követelményével, nem felel meg a fogyatékossággal élők kiemelt állami védelmét illető

kötelezettségének, és nem tesz eleget a fogyatékossággal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény hátrányos megkülönböztetést kizáró alapelvének sem.

Az alapjogi biztos ezért felkérte Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert: fontolja meg, hogy a jövőben úgy írjanak ki pályázatokat, hogy a beadványt a gondnokság alá helyezett nevében a gondnoka

benyújthassa, illetve pályázhassanak azok a korlátozott cselekvőképességű emberek is, akiknek a bíróság ebben a vonatkozásban nem korlátozta a cselekvőképességét.

gepnarancs.hu