h i r d e t é s

Ettől a „polgármesterestől” tényleg mindenki megőrült – így zárult a kampány Salgótarjánban

Olvasási idő
7perc
Eddig olvastam
a- a+

Ettől a „polgármesterestől” tényleg mindenki megőrült – így zárult a kampány Salgótarjánban

2016. február 28. - 13:25
0 komment

Vajon lesz két szoci megyeszékhely?

Vajon lesz két szoci megyeszékhely?

A manindiner.hu nagyszerű összefoglalót muatott be a február 18-i saljgótarjáni időközi-polgármesterválasztásról.

Vasárnap eldől, hogy Szeged mellett lesz-e még egy megyeszékhely, amelynek baloldali polgármestere van, vagy a Fidesz a 2014-es bukta után visszahódítja-e Salgótarjánt. A Jobbik lényegében az egész kampányt takaréklángon tolta végig, a Munkáspárt elnökének, Thürmer Gyulának viszont épp az az egyik célja, hogy a Jobbikot lenyomva harmadik helyen végezzen a választáson. Az MSZP több száz aktivistával, a Fidesz ingyen étellel és ingyen borral zárta a kampányt.

Február 28-án vasárnap polgármestert választ Salgótarján, miután néhány hónappal ezelőtt rövid, súlyos betegség után elhunyt a várost 2014 óta vezető MSZP-s Dóra Ottó. A tét az, hogy az eddig alpolgármesterként tevékenykedő szintén szocialista Fekete Zsolt (aki a választáson az MSZP mellett a a DK és a Tarjáni Városlakó Egyesület nevű civil szervezet színeiben indul) folytathatja-e a megkezdett munkát, vagy nyer a kormánypárti Simon Tibor, és így a Fidesz visszaveszi a polgármesteri címet a 2014-es bukta után. Ugyanakkor fontos megjegyezni: bárki győz is, egy masszív baloldali többségű közgyűléssel kell majd együtt dolgoznia. Ez nyilván Feketének nem okoz majd gondot, Simon esetében azonban ebből még lehetnek konfliktusok.

Feketén és Simonon túl a szavazólapon ott lesz még a jobbikos Hulitka István és a Salgótarjánhoz nem igazán kötődő Thürmer Gyula, a Magyar Munkáspárt elnöke is, de egyikük sem valószínű, hogy érdemben bele tudna szólni a „két nagy” vetélkedésébe. Ez az esélytelenség egyébként mindkettőjük kampányán érződött is, de az is sokat mondó volt, hogy sem a Fidesz, sem a baloldal nem foglalkozott érdemben velük. Annál inkább egymással: az offline és az online térben is ment az adok-kapok a Fidesz és a baloldal szimpatizánsai között, mely a választás közeledtével egyre inkább eldurvult.

A fideszes polgármester vele kapcsolatban golyót emlegető Facebook-kommentelőket jelentett fel, míg az egész kampány mélypontját valószínűleg az a névtelen szórólap jelentette, amely egy „álcsekket” és egy „állevelet” tartalmazott a baloldali jelölt nevében azzal a szöveggel, hogy ha a választópolgár azt akarja, hogy Fekete Zsolt folytassa a munkát, akkor fizessenek 57 ezer forintot. A szórólap sokakat felháborított, több idős ember viszont tényleg azt hitte, hogy neki be kell fizetnie ezt az összeget. A szórólapot amúgy a választási bizottság is törvénytelennek minősítette, bár ez már inkább eső után köpönyeg, és mivel névtelen volt, ezért eleve nem volt senki, akit konkrétan felelősségre lehetett volna vonni miatta. 

Így érkeztünk el a péntekhez és a szombathoz, és a pártok kampányzáró rendezvényeihez. Pénteken a Magyar Munkáspárt tartott élőzenés, evős-ivós „mulatságot” a Fő téren. Ment ott borzalmas verzióban Máté Péter- és Kis Grófo-dal is, ugyanakkor ez arra mindenképpen elég volt, hogy náluk legalább néhány tucat ember lézengjen, szemben a néhány tíz méterre tőlük standoló Fidesszel, ahová szinte alig ment oda valaki.

A tér túloldalán a szocik is ott voltak és lufit osztogattak. Az emberek többségét viszont úgy tűnik, a legkevésbé sem érdekelte a lufi színe. Elvették tőlük is, illetve a fideszes aktivistáktól is, majd egy részük a Munkáspárt színpada előtt kötött ki.

Szombaton délelőtt úgy nézett ki Salgótarján, hogy az MSZP és a Fidesz elsősorban a korábbi képeken is látható Fő téren, illetve onnan kiindulva folytatta kampányát, míg a Jobbik és a Munkáspárt még 10 óra magasságában is a helyi piac bejárata előtt igyekezett győzködni az embereket több-kevesebb sikerrel.

A jobbikos aktivista, akivel szóba elegyedtem, nem is nagyon titkolta, hogy teljesen esélytelenek. „Úgy tűnik, 25 év nem volt elég és még mindig ugyanaz kell az embereknek” – mondta lemondóan. Mint megtudtuk tőle, ő maga nem is salgótarjáni, és az egész kampány során több aktivista érkezett más városokból, mivel a nógrádi megyeszékhelyen nincs belőlük elég. Így arra a felvetésemre nem is nagyon tudott mit mondani, hogy vajon mi lehet az oka a Jobbik salgótarjáni gyengélkedésének és szervezetlenségének. 

Optimistább volt viszont Thürmer Gyula, aki mielőtt válaszolt volna néhány kérdésemre, éppen sikeresen vett rá egy idősebb házaspárt arra, hogy vasárnap rá voksoljanak. Mint a Munkáspárt elnöke elmondta: ugyan szívesen lenne polgármester, de realista, így az elsődleges célkitűzés az, hogy sikeresebbek legyenek, mint 2014-ben, másodsorban pedig az, hogy maga mögé utasítsa a Jobbik jelöltjét. 

Mindeközben az MSZP (és kicsit a DK) több száz aktivistával indult neki a városnak, hogy a lehető legtöbb embert személyesen is meggyőzzenek arról: Fekete Zsoltra a legérdemesebb szavazni. A Mandiner úgy tudja, a helyi szimpatizánsokon túl legalább 350 ember jött szerte az országból, hogy segítse a baloldal kampányát a véghajrában. Itt volt számos szocialista politikus is Tóbiás Józseftől Horváth Csabán át Molnár Zsoltig bezárólag, hogy csak néhányat említsünk közülük.

A door-to-door kampány mellett mást is bevetett mind a Fidesz, mind a baloldal. Mindkét oldalon hangszórós autóval is buzdították a választókat saját jelöltjük támogatására. A körülöttem sétálók közül többen azt hitték, hogy újra cirkusz érkezett a városba és azt hirdetik. De volt ez fordítva is: krumpliárusra is hitték azt, hogy kampányautó, pedig nem az volt.

Nagy divat volt a mostani kampányban az autós felvonulás, ahol az aktivisták és a szimpatizánsok a megfelelő lufival, zászlóval feldíszített autóval vonulgattak fel-alá, keresztbe-kasul a városban. Ezt a szocialisták 2014-ben már csinálták, de idén a Fidesz is bevette az eszköztárába. Ők már a múlt héten is vonultak egyet, de nem hagyták ki most szombaton sem.

A baloldal pedig több konvojt is indított és több órán át autózott a városban. Ez volt az egyik: 

Nagyjából a videó közepe tájékán hangzik el egyébként a címben is szereplő kérdés-válasz egy éppen mellettem elsétáló 6 éves forma kislány és az anyukája között. A kisgyerek azt kérdezte az anyukájától a felvonuló autókra, majd a téren ételosztást rendező Fidesz-kitelepülésre nézve, hogy ettől a „polgármesterestől” mindenki megőrül-e, mire az anyukája mondta neki, hogy igen. Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt gondolom, ők nem nagyon fognak senkire sem szavazni vasárnap. Amivel egyébként nem lesznek egyedül. Több járókelő is azt mondta: nincs értelme elmenni szavazni, egyik jelölt sem jobb a másiknál.

Ingyen kajával zárta a kampányt a Fidesz

A Fidesz egyébként egy óriásbográcsot állított fel a téren kampányzáró-gyanánt és ingyen babgulyással, lángossal és borral várta a szimpatizánsokat, vagy hát azokat, akik éhesek voltak.

Azért persze a környéket úgy alakították ki, hogy senki ne feledkezhessen meg arról, hol is van valójában.

Ennek ellenére az ételre várókat kérdezgetve nem találtam olyat, aki csak a gulyás miatt választja majd vasárnap a fideszes Simon Tibort a szavazólapon, hanem azt ettől függetlenül is megtennék. Egy középkorú férfi például arról mesélt: egész életében fideszes volt, Simon Tiborhoz pedig személyes kapcsolat is fűzi, mivel fiatalabb korában jó viszonyt ápoltak. Számára tehát nem is kérdés, kire húzza majd az X-et vasárnap. 

Ugyanakkor többen elmondták, hogy nem mennek szavazni, csak enni jöttek. Egy idősebb nő pedig konkrétan azt mondta, hogy a baloldali jelöltre fog szavazni és erre biztatta a vele beszélgető kerekesszékes férfit is. Mikor megkérdeztem, hogy de hát akkor miért van itt, akkor azt mondta: mert finom a gulyás. Hozzátette: amikor az MSZP szervezett ételosztást, akkor az is finom volt. Hozott ételhordót is magával, amivel egyébként nem volt egyedül. 

Ilyen volt a hangulat a Fidesz kampányzáróján, amikor lángost már lehetett kapni, gulyást viszont még nem: 

Egyébként nem csak az MSZP-hez, hanem a Fideszhez is érkezett segítség és országos politikus a kampányzáróra. Az alábbi fotón a salgótarjáni választókerület fideszes országgyűlési képviselőjével, Becsó Zsolttal és Simon Tibor fideszes polgármesterjelölttel pózoló Nyitrai Zsolt mellett a Fidelitas elnöke, Böröcz László is feltűnt a kampányzárón, és persze több más fidelitasos aktivista is.

Széles Gábor is támogatta a salgótarjáni kampányt, legalábbis a Magyar Hírlapot – benne a fideszes jelölttel készült interjúval, illetve a baloldali jelöltről készített cikkel – ingyen osztogatták a járókelőknek. 

A fideszes kampányzáró legérdekesebb momentuma ugyanakkor egy MSZP-s széldzsekis, józannak már kevéssé mondható fiatalember felbukkanása volt. Róla a Facebookon most különböző történetek terjednek. Van, aki szerint az MSZP küldte oda, hogy provokáljon. Míg egy másik verzió szerint maga a férfi azt mondta: ő csak felvette az MSZP pénzét, majd inkább jött a Fideszhez enni. Nekem egy harmadik verziót mesélt: nem küldte senki, magától jött körülnézni és enni.

Hogy mi lesz vasárnap, nehéz megtippelni. A Republikon Intézet csinált egyedül olyan közvélemény-kutatást, amely eredményég nyilvánossá is tették. Ez alapján a kormánypárti és a baloldali jelölt fej-fej mellett áll, tőlük messze lemaradva kullog a jobbikos polgármesterjelölt és Thürmer Gyula. Utóbbinak pedig tényleg nem elérhetetlen az a bizonyos harmadik hely.

Ugyanakkor ez a mérés még a kampány elején készült, azóta sok minden történt, nem tudni, hogyan befolyásolták a történések a jelöltek népszerűségét, és azt sem, kinek a mozgósítása lesz majd hatékonyabb. Márpedig ennek az időközi választásokon, ahol jellemzően viszonylag alacsony a részvétel, kulcsszerepe van. 

 

mandiner.hu