h i r d e t é s

Érdekes ritkaságokra bukkanhatunk a régi könyvek között

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Érdekes ritkaságokra bukkanhatunk a régi könyvek között

2021. március 31. - 14:04

Antikvitás, érdekesség, esztétikai élmény és remek befektetés ‒ ezt nyújthatja egy könyvritkaság. Az ügyes vevő olyan kincsekre bukkanhat az online piacon, ami egyszerre jelent személyes örömforrást és remek üzletet is.

A ritka antik könyvek felkutatásának izgalmához semmi nem fogható. Vadászatra fel, lássuk, mit, hol, és hogyan érdemes keresni.

Mitől lesz „antik” egy régi könyv?

Nem csupán a kiadás éve számít elsősorban, hanem a kötet különleges nyomtatása, kötése, a benne található illusztrációk. Növeli a régi könyv értékét, ha egy híres művész vagy család könyvtárából származik, és különösen értékes lehet, akkor, ha a könyvet tulajdonosa jegyzetekkel látta el.

Egy-egy könyv eredeti, első kiadása gyakran valódi ritkaság, előfordul, hogy már nagyon kevés példány van belőle forgalomban, és emiatt érhet sokat. A háborúk alatt sajnos számos könyvtár megsemmisült, ezért még azok a kötetek is becsesek lehetnek, amelyeket annak idején nagy példányszámban nyomtattak ki. Lehet, hogy később bezúzták, a háború alatt a kötetek odavesztek, vagy fűtöttek a könyvekkel...

Nagyon értékesek a dedikált példányok, különösen akkor, ha azt egy jól ismert embernek ajánlotta a szerző.

Magas áron cserélnek gazdát a régi díszkötéses sorozatok, kiadások. Korábbi évtizedekben vagy évszázadokban rengeteg sorozat jelent meg különböző szépirodalmi alkotásokból, és ezek nem ritkán szép, megkímélt állapotban kerülnek ismét forgalomba.

Hol vehetünk régi könyveket?

Rendszeresen tartanak könyv árveréseket, ahol különleges példányokat találhatunk, sokszor elég drágán. Antikváriumok polcain is rálelhetünk érdekfeszítő darabokra, de a Vatera online piacterén is keresgélhetünk a temérdek könyv között, biztosan találunk majd egy-egy könyvritkaságot böngészés közben.

Hogyan vásároljunk?

Kezdő gyűjtőként nem árt figyelni arra, hogy valóban eredeti és nem hamisított példányt vásároljunk. Feltétlenül ellenőrizni kell, hogy eredeti-e a kötése, nem penészes-e, nem sérült-e meg. Ha ritkaságra bukkanunk nem szabad kapkodni, inkább nézzünk körül a neten, hogy milyen áron kínálják a példányokat. Amikor elkezdjük a könyvtárunkat gyarapítani, minden kötetnél figyelni kell, hogy ne költsünk túl sokat egy-egy darabra. Persze előfordulhat, hogy keresgélés közben rábukkanunk egy rég vágyott kötetre, akkor csapjunk le rá, ne hagyjuk ki.

Ha esetleg konkrét témában keresünk ódon könyveket, akkor érdemes vásárlás előtt tanulmányozni, az ehhez kapcsolódó szakirodalmat és akkor rögtön kiszúrhatjuk a nagy halom könyvben az igazi kincseket is.

Az antik könyvek gyűjtése egyfajta vadászszenvedély is, ha elkezdünk például keresni egy sorozatot, akkor addig megyünk utána, amíg az összes darabját megszereztük. Ha már megvan, akkor előfordul, hogy a gyűjtő el is adja egyben a sorozatot, hiszen már nincs mit keresgélni hozzá.

Akadnak azonban olyan gyűjtők, akiknek a könyv, mint tárgy, önmagában is értéket képvisel: nem feltétlenül kereskedelmi céllal vásárolja, szereti levenni a polcról és gyönyörködni benne. Sok hozzáértő még a lapok pergetése vagy a papír minősége alapján is meg tudja határozni a kötet korát és azt, hogy mennyit ér ‒ ők az igazi szakértők és könyvrajongók.

Meglepő lehet, hogy a gyűjtő nem üzleti megfontolásból, hanem különböző tematika alapján vásárol és gyűjt könyveket. Vannak, akik kizárólag szakácskönyveket, mások csak egy bizonyos szerző összes könyvét gyűjtik, mindenféle korú kiadásban. Előfordul, hogy valaki a munkájához gyűjt könyveket, akár a nyelvészet, vagy az orvostudomány területéről. Nem ritka manapság a családtörténeti kutatás sem, ebben a műfajban is számtalan színvonalas, ritka példányra tehetünk szert a Vatera kínálatából.

Ha már szépen gyarapodik a gyűjteményünk, akkor figyeljünk arra is, hogy megfelelő körülmények között tároljuk őket. A könyv nagyon érzékeny, nem szabad párás helyen tárolni, csak a kifogástalan állapotú könyvek tartják meg értéküket. A valóban értékes antik könyveket speciális körülmények között, megfelelő páratartalmon és hőmérsékleten kell tárolni, mert a penészesedés és a kiszáradás súlyos károkat okozhat bennük.

Amennyiben mindezekre tudunk figyelni, és kedvünk is van a könyvgyűjtéshez, akkor kezdődhet a könyv vadászat.