h i r d e t é s

Épül a harmadik magyar-szlovák híd

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Épül a harmadik magyar-szlovák híd

2022. április 20. - 17:44

Immáron a harmadik magyar-szlovák határkapcsolatot fejlesztő projekt veszi kezdetét egy éven belül a NIF Zrt. beruházásában. 

(b-j) Balla Mihály, Nógrád megye 2. számú egyéni választókerületének országgyűlési képviselője, Grendel Gábor, a Szlovák Köztársaság parlamentjének alelnöke, Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, Igor Matovič, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese

A már kivitelezés alatt álló Ipolydamásd – Helemba (Chľaba) és az Őrhalom - Ipolyvarbó (Vrbovka) között épülő Ipoly-hidak után Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, Igor Matovič, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, Grendel Gábor, a Szlovák Köztársaság parlamentjének alelnöke és Balla Mihály, Nógrád megye 2. számú egyéni választókerületének országgyűlési képviselője elhelyezték a Drégelypalánkot és Ipolyhídvéget (Ipel’ské Predmostie) összekötő határhíd alapkövét.

A közel 600 éves múltra visszatekintő eredeti műtárgy építését az 1400-as évek közepén rendelte el Hunyadi János. A török megszállás idején a budai pasa próbálta lerombolni, végül a hidat a II. világháborúban visszavonuló katonák robbantották fel.

A beruházáshoz kapcsolódó tereprendezési munkák folyamán a régészek feltárták a kőhíd maradványait. A helyszínen készült fotókból jól látható a faragott kövekből álló masszív borítás, a bolt míves kivitelezése. Sajnos a hídcsonk akadályozza az új műtárgy építését, ezért a folytatódó feltárásokkal egyidőben Ipolyhídvég vezetése a történelmi jelentőséggel bíró boltív áthelyezésének lehetséges megoldásain dolgozik.

A helyén épülő új híd kedvező és modern közlekedési körülményeket fog biztosítani az Ipoly két partján élők számára. A Foglalkoztatási célú térségi akcióterv (TAPE) keretében megvalósuló projekt célja, hogy lehetővé tegye a Középső Ipoly menti gazdasági fejlesztések elindítását és a munkaerő-mobilitást. A híd és a csatlakozó utak megvalósulásával az érintett szlovákiai falvak becsatlakoznak a Nagyorosziban és Rétságon működő nagyobb üzemek vérkeringésébe, ahova ma is több százan ingáznak kerülő úton.

A beruházás továbbá elősegíti a kiskereskedelmi tevékenységek bővülését, fontos szerepet játszik a történelmi emlékezet megőrzésében, hozzájárul a turizmus fellendüléséhez, nem utolsó sorban pedig elősegíti a határon túli kapcsolatok fejlődését.

Szerkezetét tekintve a híd egynyílású, vasbeton pályalemezzel merevített, 2 főtartós acél ívhíd lesz. A Drégelypalánkot Ipolyhídvéggel összekötő út a hídon keresztezi a magyar-szlovák államhatárt. A hídon 3,5 tonnás súlykorlátozás kerül bevezetésre, így csak gépjárművel és az épülő gyalogúton lehet majd közlekedni rajta.

Az újonnan épülő műtárgy kivitelezésével egyidőben, a beruházás második projektelemeként mind magyar, mind pedig szlovák oldalon csatlakozó út épül. A magyarországi szakasz Drégelypalánkról indulva keresztezi a Vác – Balassagyarmat vasútvonalat, majd a régi hídhoz vezető töltésen vezet át az Ipoly árterén. Kezdeti, kb. 300 m és utolsó, kb. 370 m hosszú szakasza meglévő, aszfaltozott úton halad, amelynek átépítése szintén a projekt keretében valósul meg. A tervezett út teljes hossza magyar területen 1017 m, szlovák oldalon 170 m.

A kivitelező az év elején, a téli hónapokban előkészítő munkákat végezett, tavasszal azonban kezdetét veszi a hídfők cölöpözése.