h i r d e t é s

Életveszély az utakon

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Életveszély az utakon

2018. május 30. - 07:05

Miért van annyi baleset Magyarországon?

Baleset - Fotó: H. Szabó Sándor

Rohamtempóban öregszik el a magyar lakosság járműparkja: míg 10 évvel ezelőtt 10,3 évet mértek, addig tavaly már 14,1 év volt a személyautók átlagos életkora Magyarországon. Ez a trend igencsak aggasztó, hiszen minél öregebb autóval járunk, annál valószínűtlenebb, hogy egy balesetet egyetlen karcolás nélkül ússzunk meg. Pedig ma már önerő és fedezet nélkül is vásárolhatunk újabb családi járgányt. Mutatjuk a tudnivalókat. - írja a Pénzcentrum

Hiába bővül rohamtempóban a hazai autópiac (az idei év első negyedévében közel 30 százalékkal több autót értékesítettek, mint a 2017-es év azonos időszakában), ez sem állítja meg a járműpark elöregedését. A KSH statisztikái szerint a 2006-2007-es években mért 10,3 éves minimumról mára a gépjárművek átlagos életkora elérte a 14,1 évet.

Ez a trend igencsak aggasztó, hiszen minél öregebb autóval járunk, annál valószínűtlenebb, hogy egy balesetet egyetlen karcolás nélkül ússzunk meg. Nem nagyon kell szakértőnek lenni ugyanis ahhoz, hogy megértsük, egy karambol esetén az ütközési energia elvezetésére tervezett, és a korrózió miatt meggyengült alkatrészek egyszerűen összeroppannak.

Erre enged következtetni a Folksam svéd biztosítótársaság nemrég megjelent töréstesztje is, amelyben egy 2003-as és egy 2004-es Mazdán vizsgálták, mit okoz a korrózió. Nos, nem sok jót: az egyik oldalsó tartó kiszakadt, és a padlólemezt 15 centiméterrel felfelé nyomta. Emiatt az ülés oldalra billent és a tesztbábu feje nem a légzsákot találta el, hanem a kormánynak, majd a B oszlopnak vágódott.

Ugye nem kell mondanunk, egy ilyen eset akár halálos is lehet. És mivel az autónk az az eszköz, amit többnyire a munkában és a magánéletben is napi szinten használunk, így igencsak indokolt mgaunkbak feltenni a kérdést - különösen a fenti statisztikákat, na meg a videót látva -, hogy

van, ami családunk és a saját magunk biztonságánál fontosabb?

További részletek a Pénzcentrum cikkében >>