h i r d e t é s

Drágábbak a lakások az agglomerációban, mint Budapesten

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Drágábbak a lakások az agglomerációban, mint Budapesten

2022. május 08. - 07:40

Pest megye, illetve a szűkebben értelmezett budapesti agglomeráció kivételesen teljesített lakáspiaci szempontból, egyrészt hosszú évek óta először 2021-ben megelőzte Budapestet az építendő lakások számában (Pest megye 7,7 ezer, Budapest 5,5 ezer), illetve itt ment végbe az egyik legnagyobb áremelkedés.- írja a Portfolio

A kép illusztráció! - Fotó: H. Szabó Sándor

Sem a Balatonnál, sem a budai kerületeknél nem lőttek ki úgy az árak 2021 és 2020 között, mint Pest megye budapesti agglomerációjában (csak a debreceni agglomeráció tudta felvenni a versenyt). A növekedés hajtóereje - ha lakóingatlan típusonként nézzük - a családi házak voltak, úgy tűnik tehát, hogy a tavalyi év a kiköltözési hullám és az építési láz éve volt ezen a területen.

Brutális éves árnövekedésről, de egyre visszafogodtabb negyedéves dárgulásról számolhattunk be a napokban a KSH 2021 év végére vonatkozó friss adatai alapján: 2021-BEN ÍGY EGY HASZNÁLT LAKÁS ÁTLAGOS ÁRA 21,8 MILLIÓ FORINTRA NŐTT, AMI 14%-KAL VOLT TÖBB, MINT 2020-BAN.



Forrás: KSH

Az átlagos négyzetméterár 15%-kal, 323 ezer forintra emelkedett 2020-hoz képest, ezek a drgáulások azonban az egész országos átlagok. A nagyvárosok, és különösen Debrecen és Budapest agglomerációjában, ennél jóval számottevőbb drágulás következett be egy év leforgása alatt. Debrecen környező településein közel 40%-kal nőttek az árak; Tatabánya és Békéscsaba környékén az áremelkedés 30% körül alakult, és Szeged, Győr, Pécs és Zalaegerszeg, valamint Nyíregyháza közelében is 20% fölött volt. A városok helyett tehát a környező területek áremelkedéséről szól a tavalyi év, ami alátámasztja a már régóta érzékelhető kiköltözési hullámot.

A BUDAPESTI AGGLOMERÁCIÓBAN 49,3 MILLIÓ FORINTRA NŐTT AZ ÁTLAGOS LAKÁSÁR, 31%-KAL MEGHALADVA A 2020. ÉVI ÉRTÉKET.

A gyors áremelkedés egyébként a fővárosi agglomeráció valamennyi szektorára jellemző volt, a későbbiekben azonban még bemutatjuk, hogy egyes szektorokban év végére már kissé enyhült az áremelkedés lendülete. Összehasonlításképpen, Budapesten egy lakás átlagosan 38,6 millió forintba került, 2,4 millióval többe, mint 2020-ban, vagyis már 10 millió forintnál is több lett a különbség a főváros és az agglomerációja között, az utóbbi javára.

Ha az eladott lakóingatlanok árának átlagát vesszük figyelembe, akkor a keleti szektorban volt a legjelentősebb - 34,6%-os - a drágulás egy éves távlatban. Abszolút értelmeben viszont továbbra is a nyugati szektorban cseréltek gazdát a legdrágábban az otthonok, 2021-ben itt 64,9 millió forint volt az átlag.

A teljes agglomerációs 31%-os álakásár-emelkedés mögött egyértelműen a családi házak megdrágulása állt, Pest megyében ennél az ingatlantípusnál 41%-os emelkedés történt, de az ország egyéb területein is általános volt a 20%-ot megközelítő vagy azt meg is haladó árnövekedés a családi házak körében.

Ha a négyzetméterárakat hasonlítjuk össze, akkor az agglomeráció legtöbb területe még messze jár a fővárosi átlagtól, a nyugati szektor közelítette ezt meg a leginkább, itt 638 ezer forint volt a fajlagos ár tavaly, míg Budapesten 679 ezer forint.

A négyzetméterárak alakulásában érdekesség, hogy két agglomerációs rész volt, ahol 2021 első három negyedéve alatt magasabban alakultak a fajlagos árak mint 2021 egészét nézve. Ez arra utalhat, hogy tavaly évé végére a keleti és a délkeleti szektorban nem folytatódott az áremelkedés, és a 2020 és 2021-es év közötti nagy eltérést - pontosan foglamazva a 18-28 százalékos drágulást - főleg a tavalyi év első fele generálta. (Portfolio)