h i r d e t é s

Denevérektől származó halálos vírust azonosítottak a koronavírus sújtotta Indiában

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Denevérektől származó halálos vírust azonosítottak a koronavírus sújtotta Indiában

2021. június 29. - 12:03

A halálos kimenetelű zoonózisos betegség, a Nipah-vírus első elismert kitörését Malajziában, sertéstelepeken regisztrálták még az 1990-es évek végén. Akkoriban 265 ember fertőződött meg, és 105-en haltak bele a vírusba. Indiában 2001-ben és 2007-ben Nyugat-Bengálban, valamint 2018-ban és 2019-ben kétszer Keralában regisztráltak Nipah-járványokat.

Nipah-vírus - Forrás: MOCOOL

Az emberekben halálos agyvelőgyulladást vagy légúti megbetegedést okozó, rendkívül fertőző Nipah-vírust (NiV) találtak denevérmintákban Indiában – jelentette a The Indian Express az Indiai Orvosi Kutatási Tanács és a Nemzeti Virológiai Intézet felmérésére hivatkozva.

A kutatók több tucatnyi Leschenault-repülőkutyát (egy közepes méretű gyümölcsevő denevérfaj) és közönséges Pipistrellust (egy apró rovarevő denevérfaj) vizsgáltak, amelyeket 2020 márciusában fogtak ki Mahabaleshwarban, egy Mumbai-tól délre fekvő indiai városban.

Miután a tudósok vért, valamint torok- és végbéltamponmintákat vettek a denevérektől, megállapították, hogy az éjszakai állatok egy része pozitív volt mind a NiV RNS-re, mind a NiV elleni IgG antitestekre.

"Az ismétlődő járványkitörések, a magas halálozási arány, az emberről emberre történő átvitel és a hatékony vakcina/antivirális szerek hiánya komoly aggodalomra ad okot Indiában, mivel a denevér élőhelyek nagyon gyakoriak azokon a területeken, ahol nagyszámú emberi populáció él" – idézte a lap a tanulmányt.

Az Egészségügyi Világszervezet a közegészségügyi vészhelyzetben kutatandó betegségek közé sorolta, olyan kórokozókkal együtt, mint a az új típusú koronavírus, az Ebola és a Zika, a nem gyógyítható vírus állatokról, fertőzött gyümölcsökön keresztül vagy emberről emberre történő érintkezéssel terjedhet át az emberekre. A Sputnik News azt írja, a vírus ellen jelenleg nem áll rendelkezésre vakcina, halálozási arányát pedig 40-75 százalékra becsülik. (liner.hu)