h i r d e t é s

Cukkini és sárgadinnye nőhet a Rajna vidékén

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Cukkini és sárgadinnye nőhet a Rajna vidékén

2020. október 03. - 09:38

Akár termést is hozhatnak - a Rajna vidékének körülményei tartósan mediterrán irányba tolódhatnak el

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

Melegkedvelő növényeket hozhat a klímaváltozás a Rajna vidékére a német Szövetségi Hidrológiai Intézet (BfG) becslései szerint. - írja az Origo

Azt azonban még nem lehet előre megjósolni, mely állatfajok tűnnek el hosszú távra a folyó környékét érintő klímaváltozás miatt és melyek azok, amelyek képesek lesznek megtelepedni.

A legújabb kutatások szerint melegkedvelő növényeket hozhat a klímaváltozás a Rajna vidékére.

"A földközi-tengeri partok jellegzetes kísérői, a platánok és a fügék is elszaporodhatnak és kiszoríthatják a fűzfákat" –  mondta Peter Horchler, a BfG biológusa, aki szerint a klímaváltozás miatt valószínű, hogy a Rajna vidékének körülményei tartósan mediterrán irányba tolódhatnak el.

Hozzátette: az egyes növények, mint például a cukkini és a sárgadinnye növekedéséhez szükséges, optimális feltételeket biztosító időkeret olyannyira kitágulhat, hogy termést is hozhatnak.

A magok Horchler szerint például víztisztító telepekről vagy a kiskertekből származó kerti hulladékkal kerülhetnek a Rajna-medencébe.

Amikor 2018-ban rekordalacsony szintre süllyedt a Rajna vízállása, a kavicsos partokon paradicsomok kezdtek növekedni és érni, de találtak ott eredetileg Afrikából származó görögdinnyét is, amelynek termései azonban kicsik maradtak.
"Az állatoknál a hosszabb, forró időszakokban megnövekvő vízhőmérséklet és az alacsony vízállás együttese erősen növeli az anyagcsere energiaszükségletét" – mutatott rá Sebastian Flues, a BfG szakértője. – Ez halak és kagylók tömeges pusztulásához is vezethet.

Azt egyelőre azonban még nem lehet előre megjósolni, hogy mely állatfajok tűnhetnek el hosszú távra a Rajnát érintő klímaváltozás miatt, illetve melyek azok, amelyek képesek lesznek itt megtelepedni. (MTI/dpa, Origó)