h i r d e t é s

Csehország az orosz kémek kiutasítására kéri szövetségeseit

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Csehország az orosz kémek kiutasítására kéri szövetségeseit

2021. április 21. - 06:36

Tovább gyűrűzik a cseh kémbotrány, Csehország felszólította szövetségeseit, hogy szolidaritásból utasítsák ki ők is az országukban működő orosz hírszerzőket. A brit hírszerzés egyik korábbi vezetője szerint az orosz hírszerzési tevékenység 10 százalékát ismerhetjük Európában. - írja a Szabad Európa

A cseh rohamrendőrség védte a prágai orosz nagykövetséget a feldühödött tüntetőktől 2021. április 18-án.

"Közös fellépésre szólítjuk fel az Európai Unió és a NATO országait, amelynek célja az orosz hírszerző szolgálatok azonosított tagjainak kiutasítása szolidaritásból az EU és NATO tagországaiból"

– közölte kedden Jan Hamacek cseh külügyminiszter. Emellett bejelentette, hogy bekérették az orosz nagykövetet, akit tájékoztatni fognak a további cseh lépésekről, de hogy melyek ezek, azt nem árulta el.

Ha az adott kormánytól diplomácia mentességet kapott oroszok számát nézzük, akkor Magyarország minden más szomszédjánál inkább érintett lehet. Összesen akár több mint 100 ilyen orosz állampolgárról is szó lehet, ha a "kémbanknak" is csúfolt, szovjet alapítású, de már budapesti központú Nemzetközi Beruházási Bank orosz alkalmazottait is idevesszük.



A Nemzetközi Beruházási Bank külföldi alkalmazottai nagyon erős diplomáciai mentességet kapnak: nem lehet megvizsgálni az autóikat vagy eljárni ellenük közigazgatási ügyekben, a szinte minden engedélyüket automatikusan meglévőnek kell venni vagy épp akár behívhatnak korlátlan számban más külföldieket is az EU-ba, amihez elég lehet email is meghívásként.

A konfliktus röviden

Csehország nemrég 28 orosz diplomatát utasított ki az országból, arra hivatkozva, hogy az orosz hírszerzésnek dolgoznak.

Mindez azután történt, hogy szombaton Andrej Babiš miniszterelnök bejelentette, "egyértelmű bizonyíték" van arra, hogy a 2014-es vrbeticei robbanásokhoz az orosz titkosszolgálatoknak van köze. Erről alább bővebben olvashat.

Oroszország provokációnak minősítette a lépést, és válaszul 20 cseh diplomatát utasított ki úgy, hogy 24 órán belül el kellett hagyniuk az országot.

A magyar kormány meghúzódik

Az EU külügyminiszterei hétfőn tárgyaltak a csehországi kémbotrányról, Csehország pedig értesítette a NATO-t is a fejleményekről.

A csehen kívüli három másik V4-es külügyminiszter közös nyilatkozatot írt alá, amiben "megerősítették ellenállásukat" a felforgató tevékenységekkel szemben és szolidaritásukról biztosították Csehországot.

Pontosabban "elítélnek minden olyan tevékenységet, amely fenyegetést jelent a szuverén államokra és lakosaik biztonságára”, és készek arra, hogy fellépjenek a felforgató tevékenységekkel szemben. Ezt egyrészt nemzeti szinten, másrészt a NATO-szövetségesekkel együttműködve fogják tenni, valamint az Európai Unió keretében. A nyilatkozatot Magyarország is aláírta, de a dokumentumot a magyar külügy oldalán hiába keresnénk.



A magyar külügy oldala 2021. április 21-én.

A lengyel kormány oldaláról viszont meg lehet ezt tudni, sőt a lengyel külügyminiszter-helyettes külön is bejelentette, hogy Lengyelország támogatja szövetségesei válaszát Oroszország agresszív politikájára. Lengyelország nem sokkal korábban utasított ki három orosz diplomatát arra hivatkozva, hogy a tevékenységük "árt Lengyelország érdekeinek".

Hallgat a cseh elnök, Putyin kormányának ismert támogatója

Az AFP szerint Milos Zeman cseh elnök támadások és viccek főszereplőjévé vált az elmúlt napokban. Zeman Putyin ismert támogatója volt az országon belül és kívül is, most viszont bejelentette, hogy vasárnapig nem nyilatkozik a kérdésben.

Hétfő este ezért tüntetők jelentek meg az elnöki palota előtt "Hazaárulás" molinóval. Emellett a közösségi médiában

"Milos Zeman cseh elnökként kétféle tevékenységet végez  semmittevést vagy hazaárulást. Ezekben az órákban ügyesen kombinálta kettőt" – áll az "Állítsuk meg a hazaárulást" aktivistacsoport közösségi médiában terjedő közleményben.

Az orosz hírszerzési tevékenység tizede lehet ismert

Sir John Sawers, az egyik brit hírszerzési ügynökség, az MI6 korábbi vezetője szerint az orosz kémtevékenység tizedét ismerhetjük – írja a Guardian.

Sawers szavai a hírszerzési szakemberek azon nézetét erősítik, hogy az orosz destabilizáló tevékenység mértékét és nagyságrendjét nem mindig érti a nyilvánosság.

A lap hozzáteszi, a nyugati hírszerző szervezetek régóta gyanítják, hogy az orosz katonai hírszerzés, a GRU és a KGB utódja, az FSZB állnak egy sereg Európában elkövetett gyilkosság, mérgezés, robbantás vagy puccskísérlet mögött. Oroszország viszont rendre tagadja ezeket.

Készült a Reuters és az AFP tudósításainak felhasználásával.

„Copyright (c) 2020. RFE/RL, Inc. Az újraközlést engedélyezte: Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.”