Egy éve tiltakoznak, tüntetnek, sztrájkolnak, polgári engedetlenkednek a hazai pedagógusok magasabb fizetést és jobb munkakörülményeket követelve - mindeddig eredménytelenül. A kormány részéről egyelőre csak ígéretek hangzottak el, konkrét lépés nem történt, ebbe a helyzetbe pedig sokan belefáradtak. Négy pedagógussal, köztük egy pályaelhagyóval beszélgettünk a tanárok mozgalmáról.
A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) felszólítja a kormányt, sürgősen vonja vissza a pedagógusok rendkívüli felmondásáról szóló, "egyértelműen zsarolási és megfélemlítési céllal készült" új rendeletét - írta a szervezet az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.
Vasárnap, az október 23-i nemzeti ünnepen tömegtüntetés lesz Budapesten a pedagógusok mellett, de több vidéki helyszínen is demonstrálnak. Az Orbán-kormány ígérget, de továbbra sem tárgyal.
Meglehetősen borús állásfoglalást adott ki a Magyar Tudományos Akadémia a magyar közoktatás helyzetéről, amely szerintük szoros összefüggésben áll azzal, hogy a pedagógusi pálya anyagi megbecsültsége siralmas.
L. Ritók Nóra: Azért azt jó lenne érteni a bőszen "ősbolsevikozóknak", hogy az emberek nem azt a rendszert akarják vissza, amit a rendszerváltáskor otthagytunk, hanem ezzel a rendszerrel elégedetlenek, ami most van.
Levélben kéri a Szülői Hang Közösség a tankerületeket, hogy a pedagógusok megfélemlítése helyett a valós problémákra keressék a megoldást. A tankerületek tömegesen követnek el jogsértéseket, melyek miatt sokszor a szülőknek kell pótolnunk az elmulasztott foglalkozásokat.
A budapesti Vajk-sziget Általános Iskola korlátlan túlóralehetőséget és egy hónapra majdnem elég fizetést ajánl annak a leendő tanárának, akit érdekel a társadalmi megbecsülés, de le tud róla mondani.
Polgári ellenállást jelentett be a Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium közel hatvan tanára, hogy felhívják a kormány figyelmét: máig nem kapták meg az ígért megbecsülést, és a munkájukat egyre nehezebb körülmények között kell végezniük.
Egyre súlyosabb a tanárhiány Magyarországon az Európai Bizottság friss jelentése szerint is. A dokumentum arra is rámutat, hogy a magyar tanárok fizetése a legalacsonyabb az unióban, miközben az ő terhelésük a legnagyobb.