Még az ukrajnai háború kirobbanásának évfordulója, azaz február 24. előtt jóváhagyják majd az Európai Unió tagállamai az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések következő, 10. csomagját – közölte Josep Borrell uniós külügyi főképviselő Brüsszelben.
Belső vizsgálatot indított és három illetékest felmentett hivatalából a horvát tengerészeti, közlekedési és infrastrukturális miniszter annak a lefoglalt orosz luxusjachtnak az ügyében, amely októberben akadálytalanul kihajózott Horvátországból - jelentette be Oleg Butkovic tárcavezető pénteken, hozzátéve, hogy miniszterként minden felelősséget vállal.
Ezek a brüsszeliek nagyon rafkósok. Létrehozták a mindenható szankciókat, amelyek mindenre képesek. Először benzinársapkát teremtettek, most pedig csiribá elvarázsolták azokat. Mi jöhet még?
Robert Fico volt szlovák kormányfő és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden sajtótájékoztatót tartott Pozsonyban. Ezen többek között a magyar jogállamisági kérdés és az oroszellenes szankciók is szóba kerültek.
Varga Mihály a pasaréti ferencesek meghívásának eleget téve fejtette ki gondolatait a szankciós politikáról, energiaellátásról, az uniós pénzek kifizetéséről, de beszélt a pedagógusoknak járó béremelés lehetőségeiről is.
Az Európai Bizottság magyarországi képviselete közzétett egy részletes tájékoztatást, amelyben tételesen cáfolták meg mindazt, amit a magyar kormány képviselői az Oroszország elleni szankciókról mondtak az utóbbi hetekben, hónapokban.
A Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott tanárok ügye, dollárbaloldalazás és külföldi pártfinanszírozás, költségvetés, energiaválság, ki támogatja a szankciós politikát és ki a globális nagyvállalatokat, ki miről nemzeti konzultálna – ezek a témák uralták a parlament üléstermét napirend előtt.
Magyarország miniszterelnöke szerint az Európai Unió lábon lőtte magát az Oroszország ellen kiszabott szankciókkal. Orbán Viktor úgy gondolja, „a brüsszeli bürokratáknak meg kell érteniük, hogy nem lehet egész nemzetgazdaságok és emberek millióinak sorsával hazardírozni”.
Újabb ágazatokra — például kettős, vagyis katonai és civil felhasználású technológiákra, valamint luxuscikkekre — terjeszthetik ki az exporttilalmat, és további személyeket sújthat vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal az Európai Unió.
Legutóbb Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára fogalmazott úgy, hogy az uniós szankciók nem a háborút kirobbantó országra, hanem Európára, az európai gazdaságra pakolnak egyre nehezebben viselhető terheket.