Az Európai Újságírók Szövetségének elnöke arra figyelmeztet, hogy az EU szavahihetősége forog kockán a magyar és a lengyel kormánnyal kialakult jogvitában, ám az unió nem adhatja be a derekát.
Amikor vége lett az EU-s állam- és kormányfők maratoni brüsszeli tanácsülésének, Orbán Viktor Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel kettesben tartott sajtótájékoztatót, amelyen Morawiecki köszönetet mondott Orbánnak azért, ahogy harcolt. Ezt figyelemre méltónak tartom. Mindjárt elmagyarázom, hogy miért.
Az Európai Parlamentnek nem tetszik az uniós pénzek és a jogállam összekapcsolásáról (pontosabban össze nem kapcsolódásáról) született kompromisszum, így a képviselők még botot dughatnak a küllők közé, hiába a csúcson nagy nehezen összekalapált megállapodás.
„Nagy valószínűséggel egy ’22-es ellenzéki győzelem után, időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről. De ez soha nem volt másként rendszerváltáskor, nagy forradalmak után” – mondta Fleck Zoltán, jogszociológus, az Eötvös Károly Intézet igazgatója.
A koronavírus-válság idején az Európai Parlament nem a megoldás, hanem a probléma része volt, és egy amúgy is nehéz helyzetben támadta az európai család egy tagját - jelentette ki Varga Judit igazságügyi miniszter a Valeurs actuelles című francia hetilap internetes kiadásában szerdán megjelent interjúban.
Az egyik legtekintélyesebb német történész szerint Németországnak egyértelmű állásfoglalásra kell rászorítania az uniót Magyarország és Lengyelország ügyében, mert amikor a két kormány megkérdőjelezi a jogállami alapokat, akkor elhagyja az EU közös alapjait.
Megfigyelők úgy gondolják, hogy az egész Brexit kismiska ahhoz képest, amire Magyarország és Lengyelország készül az EU-ban, miután meg akarja kaparintani a támogatások nagy részét, de úgy, hogy közben fittyet hány a jogállami normákra. - írja a Neue Kronen Zeitung
Pár éve hallottam egy volt iskolatársamtól, hogy szülőfalumban tíz megszülető gyerek közül kilenc cigány. Jómagam évtizedek óta nem jártam arrafelé, így a közlés kissé meglepett, noha egyébként nincs benne semmi furcsa. A többségi populáció születésszáma folyamatosan csökken, a cigányságé gyorsuló ütemben növekszik, a következmény nyilvánvaló. Kivált az áldott magyar vidék falvaiban, ahonnan a cigányokon kívül minden mozogni tudó ember elmenekült, csak a legidősebbek maradtak, tőlük azonban a magyar családpolitika fennkölt céljait illetően a haza már nem sokat követelhet. Hitelesnek tűnő számítások szerint tizennégy év múlva országos szinten is több cigány csecsemő fog gőgicsélni, mint nem cigány, szüleik pedig azok a mostani gyerekek lesznek, akik jelenleg épp a szegregált oktatás előnyeit élvezhetik, például a hírekben megint gyakran szereplő Gyöngyöspatán.
Az Országgyűlés hétfőn alkotmánybíróvá választotta Handó Tündét, újraválasztotta Polt Péter legfőbb ügyészt és az alapvető jogok biztosának a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó helyettesévé választotta Szalayné Sándor Erzsébetet.
A jogállamiság megerősítésével kapcsolatos elképzelésekről hallgatták meg Frans Timmermanst, az Európai Bizottság első alelnökét az Európai Parlamentben. Azt mondta, a jogállamiság fokozott ellenőrzésére van szükség azokban az országokban, ahol ezen a téren erőteljesebb hiányosságok mutatkoznak. A vitát a magyar és a lengyel kormány bírálta. A Fidesz szerint a bevándorláspárti erők a Soros-hálózattal szervezkednek.
A Fidesz 2010 óta egypárti uralmat épített ki, az a demokrácia, ahogy Nyugaton értjük, már nincs Magyarországon - állítja Petri Tuomi-Nikula, Finnország volt budapesti nagykövete. - írja a hirklikk.hu.
Ez ebben a formában nem teljesen igaz, hiszen pontosan tisztában lehet vele. Még ha az elmúlt években barlangban is élt Antti Rinne, aminek kicsi a valószínűsége, külügyminisztere, Pekka Haavisto bizonyosan beszámolt arról, hogy Szijjártó Péterből előbújt az a fajta elmebeteg, akit sürgősen kényszergyógykezelni kéne.
Idegengyűlölet, politikai befolyás az igazságszolgáltatásban, az állam által zaklatott civilek és elégtelen lépések a nők elleni erőszak ellen és az esélyegyenlőség érdekében: 167 pontban részletezi a jogállami működés hiányosságait a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberi jogi biztosa, Dunja Mijatovic. - írja az atlatszo.hu.
A HVG cikkéből kiderült, hogy a Nemzetközi Bírói Egyesület készített jelentést a magyar bírósági rendszer helyzetéről, és ebből az derül ki, az Országos Bírói Tanács és Handó Tünde közötti feszültség felelőse egyértelműen az Országos Bírósági Hivatal Fidesz által kinevezett vezetője – írja a merce.hu.
Kommentek