h i r d e t é s

Büsszel szerint a magyar határzár illegális

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Büsszel szerint a magyar határzár illegális

2020. szeptember 01. - 14:32

Az, hogy az EU összes többi tagállamából senki sem utazhat Magyarországra mától a határzár miatt, illetve 14 napos karantén várna rájuk, míg a cseh, lengyel és szlovák turisták bizonyos megkötésekkel bejöhetnek, diszkriminatív és ezért illegális, ezt pedig azonnal vissza kell vonni – közölték kedden Brüsszelben.

Didier Reynders, az Európai Bizottság jogi ügyekért felelős biztosa - Forrás: Euronews

Didier Reynders, az Európai Bizottság jogi ügyekért felelős biztosa ma azt üzente a belügyi biztossal folytatott egyeztetése után a Twitteren két posztjában, hogy minden olyan intézkedést, amely nincs összhangban az uniós alapszerződés alapelveivel, természetesen azonnal vissza kell vonni.

A magyar kormány pénteken jelentette be, hogy szeptember 1-től, azaz mától teljes határzárat léptet életbe, és erről meg is jelentek hétvégén a szükséges rendeletek.

Aztán hétfőn a szlovéniai Bledbe látogatott Orbán Viktor kormányfő és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy konferenciára és ezen az eseményen kért a cseh miniszterelnök mentességet azon cseh turistáknak, akiknek már van lefoglalva Magyarországra szeptemberben utazásuk, hogy mégis bejöhessenek. Ezt a magyar kormányfő meg is engedte, de mivel ez optikailag rosszul nézett volna ki a többi visegrádi országgal szemben, ezért még tegnap délután során a kedvezményt kiterjesztették a lengyelekre és szlovákokra is, igaz kikötötték, hogy 5 napnál nem régebbi negatív koronavírus teszt esetén jöhetnek csak be.

Leginkább politikai, nem pedig járványügyi okkal támasztható alá a kormány azon tegnapi döntése, hogy a cseh, lengyel és szlovák turistákra mégsem érvényes mától a világ összes országára bevezetett határzár. Ráadásul míg a három ország turistáinak elég egy 5 napnál nem régebbi negatív vírusteszt a belépéshez, addig a külföldről hazatérő magyar állampolgároknak 14 napos karantén a kötelező, amelyből 2 negatív vírusteszttel tudnak szabadulni.

A fentiek tehát azt jelentik, hogy különbséget tesz Magyarország a három ország és a többi uniós tagállam állampolgárai között, miközben korlátozza az emberek szabad mozgását a schengeni övezeten belül és ezért találhatták ezt Brüsszelben rögtön uniós szerződéssel ellentétesnek és ezért szólítottak fel ennek orvoslására. Reynders a tudósítás szerint felveti ezt az ügyet a budapesti kormánynak. (portfolio.hu)/p>