h i r d e t é s

Birka pörkölt Erdélyből!

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Birka pörkölt Erdélyből!

2015. május 02. - 18:08
0 komment

A rendszerváltás óta elözönlötték az erdélyi magyar életképek receptek, tájképek a magyar médiát.

Közben elfelejtődött, hogy a ma Erdélynek nevezett térségben a románok hatalmas többségben élnek. Ha kijövünk a székely történetek és élet világából és látogatást teszünk a szórvány magyarság körében akkor egy egészen más világ nyílik meg előttünk. Sok nemzetiség sok féle kultúra, érdekes változatos zenei világ, a népművészet változatlan jelenléte lep meg bennünket.

Az ortodox vallás román változatának is a legnagyobb ünnepe a húsvét. Az időpontja, hol egybe esik, hol jelentősen eltávolodik a mi katolikus időpontunktól. Az ünnep fő eledele a bárány, amelyet eltérően készítenek a mi szokásainktól.

A pörköltet egy Buceában lakó családnál fogyasztottam, a település a Király-hágó Kolozsvár fele eső oldalán található, ha Budapestről érkezünk, akkor a hágó után néhány kilométerrel kezdődik a település és a hegyről lehúzódva egészen a Sebes-Kőrös vonaláig húzódik, amelynek partjára építették a Budapest –Kolozsvár vasútvonalat. A falunak van vasúti megállója, de a nemzetközi gyors Csucsán, Csinszka szülőfalujában áll meg. Mi kocsival érkeztünk a jeles ünnepre. A megérkezésünk húsvét első napjára esett, a nagymise és a templom körüli körmenet már előző este megtörtént.

Jó román szokás szerint előételekkel kínáltak bennünket, majd báránylevessel,amit követett a dropp, ami a bárány hasüregi hájába csomagolt fűszeres töltelék volt, ehhez hideg majonézes burgonyát adtak, minden étel nagyon finom volt, majd beszélgetés és pálinkázás következett, aminek a végén feltálalták rossz fordításban a birkapörköltet. Az elkészítése asszonyi feladat, fenséges volt, nagyon különbözött a mi pörköltünktől, hogy csak a legfontosabbat említsem nem volt benne pirospaprika. Nagyobb darabora vágják a húst és másként fűszerezik.

Recept, ahogy Kamélia csinálja: hagyma ízlés szerinti mennyiségben, dinsztelés után a feldarabolt húst összekeverik a hagymával, majd sózzák. Az egészet fedővel lefedik, majd időnként kevergetik és a vizet pótolják. Amikor félig megpuhult tesznek hozzá, kakukkfüvet, borsot, egy késhegynyi majoránnát, két gerezd apróra vágott fokhagymát, valamint egy kevés csombordot, egy babérlevelet, ettől a szakasztól kezdődően már fedő nélkül főzik mind addig, még a hús le nem jön a csontról, ha elkészül a fazékban teszik asztalra sós vízben főtt krumplival. Az erdélyi bárány messze nem olyan faggyús mint a mienk, én otthon ritkán eszem éppen a szaga miatt, de itt nem éreztem semmit.

 

Büki Ervin

Posted by SEJT on 2015. május 2.