h i r d e t é s

Beütött a krach a Quaestor-perben: megroggyanhat a vád

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Beütött a krach a Quaestor-perben: megroggyanhat a vád

2016. december 18. - 08:00
0 komment

Kizárta a bíróság a Quaestor-ügy egyik szakértőjét, miután kiderült: a perben sértettként szereplő egyik cég felszámolójához köthető - írja a HVG.hu.

Forrás: ATV.hu

Ha emiatt a szakértői vélemény sem használható, a vád talán legfontosabb bizonyítékát veszíti el.

Elfogultság miatt kizárta a bíróság a Quaestor-ügy egyik szakértőjét, az erről szóló döntést a per csütörtöki tárgyalásán hozta meg az ügyben eljáró bíró. A kizárás azt is jelentheti, hogy a könyvszakértői véleményt sem használhatják fel a szerteágazó perben.

Az összeférhetetlenségre a per keddi tárgyalásán derült fény, amikor megkezdődött a szakértők meghallgatása. Egy védő ugyanis felhívta a figyelmet arra, hogy egyikük öt éve jogviszonyban van a Quaestor mögött álló Quaestor Pénzügyi Tanácsadó (QPT) Zrt. felszámolójával. 2012 és 2014 között ennek a cégnek az ügyvezetője is volt.   

A QPT a Quaestor holdingcége volt (de például ez a cég tartotta fenn a társaság fiókjait is), felszámolása viszont a Quaestor Értékpapírt Zrt.-től külön zajlott. A Tarsoly Csaba volt Quaestor-vezér és tíz társa ellen folyó perben pedig sértettként vesz részt. A QPT felszámolása 2015 decemberében indult meg, ám nyár elejétől már az érintett felszámoló cég, a Kvantál biztosította a cég vagyonfelügyeletét.

A büntetőeljárásról szóló törvény vonatkozó rendelkezése alapján ez önmagában felveti az elfogultság lehetőségét, a különös azonban az, hogy erre a kapcsolatra sem a szakértői vizsgálat kezdetekor, sem azóta nem derült fény. A szakértőket a Magyar Könyvvizsgálói Kamara listájáról, véletlenszerűen választja ki az ügyészség, ám összeférhetetlenségét nemhogy a kiválasztáskor nem jelezte, de úgy tudjuk, akkor sem, amikor a bíró a tárgyalóteremben rákérdezett.

Az ügyben az októberben kezdett, több hónapos munka után két és fél millió oldalas perirat született. Az ez alapján készült, 1500 oldalas vádirat jelentős része táblázat, a 8800 oldalnyi szakértői véleményből viszont sok helyen szinte szó szerint idéz, ezért már önmagában aggályos, ha a szakértő részrehajlással vádolható.

A vádirattal már korábban is voltak problémák: miközben az ügyészség „világszínvonalú nyomozásról” beszélt, az ennek alapján február elejére megszületett első verziót az ügyben eljáró Fővárosi Törvényszék áprilisban azzal dobta vissza, hogy hiányos. A vád törvényességét ugyanakkor nem vitatta a bíróság.

A perirattal később a védőknek is voltak gondjai. Az ügy első tárgyalásán az egyik védő amiatt tiltakozott, hogy képtelenség érdemben áttanulmányozni a 2,5 millió oldalnyi iratanyagot. Emiatt a vádlottak is tiltakoztak az ügy egy későbbi tárgyalásán.

Gigantikus iratmennyiség 

Az iratanyag nagyságát részben magyarázza az ügy bonyolultsága. A Quaestor-ügyben érintett 11 vádlottat 5458 rendbeli cselekménnyel vádolják, ebből Tarsoly Csabát 753 cselekmény érinti. Az elkövetési értéket 77 milliárd forintra teszik, míg a Quaestor zár alá helyezett vagyonát 44,5 milliárdra. A sértettek száma összesen csaknem 32 ezer. A hatóságok korábban a per gyors lezárását ígérték, ám egy új szakértői vélemény elkészítése újabb 2-3 hónappal hátráltathatja az ügy menetét.

A Quaestor-károsultak számára nem ez az egyetlen rossz hír az elmúlt hetekben. Az Alkotmánybíróság a múlt héten utasította el a kártalanításról szóló törvénnyel kapcsolatos beadványukat, amelyben azt kifogásolták, hogy 20 ezernél is többen a befektetésüknél jóval kevesebb pénzt kapnak vissza.

hvg.hu