h i r d e t é s

Beszámoló az esztergomi testületi ülésről

Olvasási idő
9perc
Eddig olvastam
a- a+

Beszámoló az esztergomi testületi ülésről

2016. december 09. - 14:58
0 komment

Közmeghallgatáson dőlhet el a piac végleges helye, Esztergom is indul az Európa Kulturális Fővárosa címért, további tucatnyi közterületet vigyázhatnak kamerák a városban – többek között erről döntött Esztergom Város Önkormányzatának képviselő-testülete december 7-i ülésén.

Erős Gábor és Meszes Balázs egyéb elfoglaltságai miatt nem tudott részt venni a képviselő-testületi ülésen. A korábban kiírt napirendekhez képest két napirendet nem tárgyaltak a képviselők, illetve a piac elhelyezésével kapcsolatos döntést elsőként tárgyalták.

Piac

A piac esetében korábban két helyszínről is döntött a testület: előbb a Romanek Etelka polgármester által is támogatott úgynevezett tömbösített változat mellett döntöttek, ami a piac utcát övező telkeken jelölte volna ki a végleges piac helyét. A testület később visszavonta e döntést, a piac végleges helyéül pedig a jelenlegi, ideiglenes helyet nevezte meg. Most ismét napirendre került a kérdés, mivel időközben a Bástya Áruházban tulajdonjogot szerzett az önkormányzat. Romanek Etelka polgármester mindhárom helyszínt a testület elé terjesztette előterjesztésében, ám döntés nem született. Módosító indítványként felmerült, hogy közvélemény-kutató cég bevonásával részletes közvélemény-kutatás készüljön, ezzel párhuzamosan pedig lakossági fórum. Romanek Etelka végül visszavonta az előterjesztést, azzal, hogy közmeghallgatást hívössze december 22-re, 17.00 órára a Művelődés Házába, ahol mindenki megismerheti az elképzeléseket, elmondhatja véleményét.

Következő napirendi pontként megalkották a követelések elengedésének eseteiről szóló rendeletet, amelynek célja, hogy Esztergom Város Önkormányzatnál felhalmozódott kinnlevőségek évenkénti, — zárszámadást megelőző — minősítése, értékelése megtörténjen, ennek keretében a törvény illetve a rendelet hatálya alá eső, speciális feltételekkel rendelkező követelések leírásra kerülhessenek. Az ilyen követelések leírása nem minősül követelés-elengedésnek. Fontos lehet azonban az is, hogy az önkormányzati rendelet által szabályozott tágabb körben is sor kerülhessen egyes speciális esetek figyelembe vételére, amelyek szintén megalapozhatják egyes követelések elengedését.(pl. kis összegű követelések, közérdekű cél, méltánylást érdemlő körülmények).

A képviselők döntöttek a kiadások készpénzben történő teljesítéseinek szabályairól szóló önkormányzati rendelet megalkotásáról, melynek célja a készpénzes kifizetések visszaszorítása. Szintén elfogadták a civil szervezetek támogatására vonatkozó szabályzatot a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően.

A testület döntött arról, hogy részt vesz a „Csatlakozási konstrukció az önkormányzati ASP rendszer országos kiterjesztéséhez” tárgyú pályázaton. Ennek háttere, hogy idény nyáron kihirdették azt a kormányrendelet, amely az egységesített önkormányzati elektronikus ügyviteli megoldások bevezetésére kötelezi az önkormányzatokat, az egyes települési önkormányzatok ASP (Application Service Provider) központhoz történő csatlakozásának megvalósításával. A 2017-es év elejétől folyamatosan bevezetésre kerül az alkalmazás szolgáltató rendszer. Az elektronikus közigazgatás kiterjesztésének egyik lényegi eleme az önkormányzatoknál folyó, lényegében a teljes lakosságot érintő közigazgatási munka informatikai eszközökkel történő támogatása. Az önkormányzati feladatellátás egységességének biztosítása, az ország pénzügyi stabilitásának megőrzése érdekében a feladatellátáshoz az állam biztosít központi információs rendszer szintű támogatást. A csatlakozó önkormányzatok pályázati úton juthatnak forráshoz a rendszer kiépítéséhez, eszközvásárláshoz.

A testület döntött arról, hogy Esztergom is indul az Európa Kulturális Fővárosa 2023 pályázaton, amelynek végleges kiírása várhatóan jövő év elején jelenik meg.

A testület támogatta a Berzeviczy Gergely Alapítvány támogatási kérelmét, akik a Szent Rita Otthon lakói számára Mikulás alkalmából ajándékcsomaggal és ünnepi műsorral készültek. Esztergom Város Önkormányzata 50 ezer forinttal támogatta a kezdeményezést.

A képviselők döntöttek arról is, hogy az önkormányzat tulajdonába került Bástya áruház épületének az üzemeltetését, karbantartását, bérleti díjak beszedését az önkormányzat tulajdonában lévő Esztergomi Ingatlankezelő Kft. végzi havi 1,2 millió forint + Áfa összegért. A polgármester eredeti előterjesztése szerint azt a feladatot külön díjforrás nélkül, a többi önkormányzati ingatlanra vonatkozó keretszerződés keretén belül látta volna el a cég.

Szintén döntöttek a Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság egy korábbi döntésével kapcsolatban: egy Kft. mintegy 2000 m2-es ipaterület vásárlását kezdeményezte még ősszel, a vételár a bizottsági hatáskört jelentő 20 millió forintos összeghatár alá maradt. Mivel a területre más jelentkező nem volt, így a bizottság úgy döntött, hogy nincs akadálya az érintett terület értékesítésének. Ezt követően jelezte egy, az ipari parkban már korábban letelepedett vállalkozás, hogy szintén igényt tartana az ingatlanra, amely éppen a meglévő gyártóegységével határos területen fekszik. Az új jelentkező továbbá jelezte szándékát, hogy nem csak 2000 m2-et, hanem összesen 6000m2 területet vásárolna meg. A képviselő-testület végül úgy döntött, hogy ez utóbbi ajánlatot nem tudja figyelembe venni, mivel a korábbi vevő részére érvényes döntést hozott a bizottság a 2000 m2-es ingatlanterület eladásáról.

A képviselők döntése értelmében a közös vasúti- és buszpályaudvarral (IMCS) foglalkozó bizottság egy fő civil taggal bővül. A testület végül elfogadta azt a polgármesteri előterjesztést, hogy ingyenesen használatba adja az adventi programsorozatot szervező Dunakanyar Rendezvényiroda Kft. részére a Széchenyi tér 20. szám alatti ingatlant adománygyűjtés- és osztás céljából.

Utolsó napirendi pontként döntöttek arról, hogy Esztergom Város Önkormányzatának közterületei megfigyelésére szolgáló képfelvevő berendezéseket helyezzenek el, melyre forrást a jövő évi költségvetésében biztosít majd az önkormányzat. Az új kamerák az alábbi helyeken üzemelnek majd:
Szent István tér - Iskola utca kereszteződés, Bajcsy Zsilinszky út - Petőfi Sándor utca kereszteződése, Dobogókői út, Pilisszentlélek bekötő út, Bánfiút-Basa utca kereszteződése, Fárikúti út, Petőfi utca, Mindszenty hercegprímás tere, Szent Anna temető, Tópart utca, Simor János utca, Aradi tér.

Testületi ülés beszámoló – 2016. december 08.

Csütörtökön újabb testületi ülést tartott Esztergom Város Önkormányzatának képviselő-testülete. Az ülésen döntöttek többek között a Tatabánya-Esztergom Kiemelt Járműipari Térség Nonprofit Kft. létrehozásával kapcsolatban, az esztergomi köznevelési intézmények feladatellátását szolgáló ingó és ingatlan vagyon működtetésével kapcsolatos jogviszonyokból származó jogok és kötelezettségek átadásáról és az intézményi költségvetési előirányzat-átcsoportosítási kérelmekről.

A képviselők közül dr. Alberti Péter, Meszes Balázs, Stámusz Andrea, Sztojka Lajos, Vígh László nem vettek részt a testület döntéshozatalában. Az előzetes napirendi pontok közül egyet az előterjesztő képviselő visszavont, egy másik, korábban tárgyalt pontot pedig képviselői javaslatra ismét napirendre tűzött a testület.

Első napirendi pontként az esztergomi köznevelési intézmények feladatellátását szolgáló ingó és ingatlan vagyon működtetésével kapcsolatos jogviszonyokból származó jogok és kötelezettségek átadásáról döntöttek a képviselők. A döntés előzménye, hogy az oktatás szabályozására vonatkozó és egyes kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2016. évi LXXX. törvénnyel módosított, a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerint a 2016. december 31 -én a települési önkormányzat által működtetett köznevelési intézmény köznevelési feladatainak ellátást szolgáló mindazon települési önkormányzati vagyon és vagyon értékű jog (vagyon) leltár szerinti, 2017. január elsején a területileg illetékes tankerületi központ ingyenes vagyonkezelésébe kerül.

A képviselők döntöttek az intézményi költségvetési előirányzat-átcsoportosítási kérelmekről: jóváhagyták az óvodák kérelmét arra vonatkozóan, hogy bérmegtakarításuk terhére különböző karbantartási és beruházási munkálatokat tudjanak eszközölni az intézményekben.

A testület döntött arról, hogy a parkolási rendeletben végzett korábbi (2016. november 17-i) módosítások 2017. január 4-én lépnek életbe, mivel a parkolást felügyelő Gran Pakoló Kft. addigra tudja átállítani a parkoló-automatákat, illetve az új rendeletnek megfelelően üzemeltetni a parkolási rendszert.

A képviselők hozzájárultak az Esztergomi Futóművek Amatőr Sportegyesület kérelméhez: az egyesület kérte, hogy évzáró rendezvényükhöz díjmentesen használhassák a Dobó Katalin Gimnázium ebédlőjét a portaszolgálat és a takarítás költségének vállalásával.

A testület döntött a Tatabánya-Esztergom Kiemelt Járműipari Térség Nonprofit Kft. létrehozásával kapcsolatban is, így elhárult minden akadály az elől, hogy a Kft megkezdhesse működését. A gazdasági társaság alapítói Tatabánya MJV Önkormányzata (20%), Esztergom Város Önkormányzata (20%),

Komárom-Esztergom Megyei Önkormányzat (20%), EDUTUS Főiskola (20%), Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (20%). A gazdasági társaság 3.750.000 Ft alaptőkével alakul, melyből Esztergom Város Ónkormányzatára eső rész a 20%-os tulajdon alapján 750.000 Ft.

A Nkft. célja:

  • a kiemelt növekedési zónák gazdaságfejlesztési programjai keretében megyei-térségi gazdaságfejlesztési programok pozicionálásra;
  • járműipari projektgazdák, leendő tagok, szervezetek felkutatása, szakértő szervezetek kialakítása, fejlesztési projektek menedzselése;
  • portfólió menedzsment: projektek generálása, előkészítése, kockázatkezelés, projekt/program monitoring;
  • a megyében meghatározó autóipari cégek beruházásainak, fejlesztési törekvéseinek támogatása;
  • a megyében megvalósuló foglalkoztatás-növelését célzó kezdeményeznénk szakmai támogatása, az autóipari beszállítói kör szakember utánpótlásának biztosítása;
  • összehangolt területfejlesztés (iparterület-fejlesztés) a megyei területfejlesztési koncepció megvalósítása által;
  • közép- és felsőfokú oktatás szintjén a duális képzés megerősítése, összehangolt fejlesztése.

Képviselői indítványra a testület ismét napirendre tűzte egy korábbi döntésének újratárgyalását. A korábban a Magvető szobor kárpótlásaként kapott összeg beépítésre került a HÍD Szociális, Család- és Gyermekjóléti Központ kialakításához rendelt források közé, azzal, hogy ott játszótér, közösségi tér épül. A testület visszavonta e korábbi határozatát, a Magvető szoborért kapott kárpótlási összegből önálló közösségi tér valósul meg a későbbiekben, egyben döntöttek arról, hogy a Baross Gábor utca 3-as szám falára egy Baross Gáborra emlékező tábla kerüljön.

Utolsó előtti napirendi pontként döntöttek a képviselők arról, hogy a munkatervben megjelölt december 14-i testületi ülést december 13-ra módosítsa a testület.

Utolsó napirendi pontként a képviselők újratárgyalták a december 7-én elfogadott, ipari parki telekértékesítéssel kapcsolatos döntést, mivel az egyik érintett fél jelezte, hogy nem minden információ állt a testület rendelkezésére az ügyben. Az ügye előzménye, hogy egy Kft. mintegy 2000 m2-es ipaterület vásárlását kezdeményezte még ősszel, a vételár a bizottsági hatáskört jelentő 20 millió forintos összeghatár alá maradt. Mivel a területre – a bizottság információi szerint - más jelentkező nem volt, így a bizottság úgy döntött, hogy nincs akadálya az érintett terület értékesítésének. Ezt követően kiderült, hogy egy másik, az ipari parkban már korábban letelepedett vállalkozás is szeretné megvásárolni azt a területrészt (és azon kívül további területeket), és ezt időben jelezte is. A Pénzügyi és Tulajdonosi Bizottság elnökének címzett levél viszont csak jelentősen késve – az ingatlan értékesítését követően - érkezett meg a hivatal illetékes osztályához.

(A hasonló esetek elkerülése érdekében a hivatalos leveleket minden esetben kérjük a hivatalvezetőnek vagy a polgármesternek címezni, így biztosított, hogy a levél a beérkezést követően azonnal iktatásra kerüljön!)

A képviselők december 7-én úgy döntöttek, hogy ennek megfelelően jogos és törvényes volt a bizottság döntése, a december 8-án ismét napirendre vett ügyben a testület végül visszavonta korábbi döntését és versenytárgyalást írt ki az érintett területre. (Városházi információ)