h i r d e t é s

Az ukrán háború hatásai a globális élelmiszeriparra

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Az ukrán háború hatásai a globális élelmiszeriparra

2022. március 19. - 15:41

Az ukrán háborúnak köszönhető rekordmagas étel árak és megzavart gabonaellátás rossz előjel a nemzetközi élelmiszerbiztonság szempontjából. 

A kép illusztráció! - Készítő: Anna Koberska / Forrás: Getty Images/iStockphoto

Ukrajna és Oroszország fontos gabona exportáló ország, azonban az ukrán kikötők lezárása és az orosz szankciók bevezetése a gazdasági szférában nagy károkat okoz az élelmiszerpiacon. A hideg időjárás szintén keresztbe tett Ukrajna márciusi és kora áprilisi aratási szezonjába, ami a jövőbeni exportálásra is hatással lehet.

Most az országok sorban állnak, hogy új beszállítókkal tudják biztosítani a szükségleteket, de a piaci változékonyság miatt sokan nem hajlandóak eladni termékeiket. A legnagyobb kár a szegényebb országokat érte, akik nagyban függenek Oroszország és Ukrajna gabonaszállítmányától, többek között a Közel Keleten és Észak Afrikában. A hiány és a magas árak megnehezítik a szükséges ellátmány beszerzését és biztosítását, főleg azoknak az országoknak, amelyek nem tudnak alternatívákat találni vagy ahol társadalmi zavargásokkal járhatna az új befektetés.



Nagyobb méretért kattintson a képre!

A történések egy új, szokatlan viselkedéshez is vezettek a gabonapiacon. Például az indiai búza végre elég versenyképessé vált ahhoz, hogy export termék legyen. Rekord magas a búza és a kukorica árak sújtják a kínai beszállítókat, így a rizst kezdték el használni állatok etetésére. Ez gyors áremelkedéshez vezet Indiában és Thaiföldön, illetve nagy nyomást helyez a globális rizstermesztőkre. A rizs iránti kereslet megugrása és az ezt követően megnövekedő árak bajba sodorhatják a világ két legnagyobb keresletű alapanyagának, a rizsnek és a búzának az árazását. (geopoliticalfutures.com