h i r d e t é s

Az új orosz miniszterelnök bemutatta Putyinnak a kormányt

Olvasási idő
5perc
Eddig olvastam
a- a+

Az új orosz miniszterelnök bemutatta Putyinnak a kormányt

2020. január 22. - 12:13

Bemutatta kormányát Mihail Misusztyin új orosz miniszterelnök kedden Vlagyimir Putyin elnöknek, a kabinet eddigi tagjai közül többen megőrizték tisztségüket, például Szergej Sojgu védelmi és Szergej Lavrov védelmi miniszter.

Illusztráció: portfolio.hu

A kabinet szerkezete megváltozott, Misusztyin helyetteseinek száma kilencre csökkent. Az első helyettes Putyin eddigi gazdasági tanácsadója, Andrej Belouszov lett.

Szergej Lavrov megőrizte a külügyi, Szergej Sojgu a védelmi, Vlagyimir Kolokolcev a belügyi, Anton Sziluanov - az eddigi első miniszterelnök-helyettes - a pénzügyi, Alekszandr Novak az energiaügyi, Gyenyisz Manturov az ipari és kereskedelmi, Jevgenyij Ditrih a közlekedési és Dmitrij Patrusev az agrártárcát, Jevgenyij Zinyicsev pedig a rendkívüli helyzetek minisztere marad.

Az eddigi miniszterelnök-helyettesek közül a hadiipart felügyelő Jurij Boriszov sajtóforrások szerint a szárnyai alá veszi az üzemanyag- és energiakomplexumot, valamint az ipart is. Maradhat posztján a szociálpolitikáért felelős Tatyjana Golikova és a távol-keleti fejlesztéseket felügyelő Jurij Trutnyev is.

A kormányfőhelyettesek közül nem folytatja viszont Dmitrij Kozak, Alekszej Gorgyejev, Vitalij Mutko, Konsztantyin Csucsejko és Olga Gologyec sem. Kozak, aki eddig az energiaügyeket vitte, sajtóértesülések szerint elnöki tanácsadó lesz.

A miniszterelnök-helyettesek között új Dmitrij Grigorenko, a kormányapparátus vezetője, Viktorija Abramenko, Dmitrij Csernisenko, Alekszej Overcsuk és Marat Husznullin.

A Medvegyev-kormány legifjabb tagja, Makszim Oreskin gazdaságfejlesztési miniszter helyét Makszim Resetnyikov, a Permi terület volt kormányzója veszi át. Oreskin sajtóértesülések szerint elnöki gazdasági tanácsadó lesz.

Nem kapott helyet az új kormányban Veronyika Szkvorcova egészségügyi miniszter, aki egyúttal a magyar-orosz kormányközi vegyes bizottság társelnöke is volt. A tárcát Mihail Murasko vette át.

Távozott az eddigi kulturális és a közoktatási miniszter, Vlagyimir Megyinszkij és Olga Vasziljeva is. Tárcájukat Olga Ljubimova, a filmosztály eddigi vezetője, illetve Szergej Kravcov, a tanfelügyelői testület eddigi főnöke veheti át. Pavel Kolobkov sportminiszter helyére Misusztyin Oleg Maticint ültette.

Jurij Csajka távozó főügyésznek az észak-kaukázusi szövetségi körzetben ajánlották fel, hogy elnöki megbízott legyen. A kormányban egyébként megszűnik a régióért felelős minisztérium, feladatkörét a gazdaságfejlesztési minisztérium veszi át. A Csajka helyére jelölt Igor Krasznov sikerrel vette a szakbizottsági meghallgatást a törvényhozás felsőházában. Az eddigi és a leendő főügyészt Putyin kedden együtt fogadta a hivatalában.

Az orosz parlament alsóháza kedden első olvasatban megszavazta az orosz biztonsági tanács elnökhelyettesi posztjának létrehozását, amelyet a Vlagyimir Putyin elnöktől kapott kinevezés alapján Dmitrij Medvegyev lemondott miniszterelnök kap majd meg. A testület vezetője maga az államfő.

Putyin elnök a parlament két háza előtt múlt szerdán elmondott beszédében több, egyebek között a demográfiai visszaesés enyhítését célzó szociális intézkedést, valamint a hatalmi ágak egyensúlyát is érintő alkotmánymódosítási kezdeményezést hirdetett meg. Ezt követően Medvegyev benyújtotta lemondását, Putyin pedig Misusztyint bízta meg kormányalakítással.

Az elnök hétfőn az alaptörvény 22 cikkének módosítását kezdeményezte az orosz törvényhozásnál. Ezt a felsőház (Szövetségi Tanács) alkotmányügyi bizottsága kedden támogatásáról biztosította, és hasonlóképpen tett az alsóház (Állami Duma) illetékes szaktestülete is. Utóbbi csütörtökön szavaz majd a változásokat tartalmazó törvénytervezetről. Második olvasatban az alsóház voksolása február közepén esedékes.

A duma tanácsa egyébként szerdában határozta meg azt a határidőt, ameddig a törvényhozási bizottságok és frakciók, a legfelsőbb és az alkotmánybíróság, valamint a számvevőszék és a helyi hatalmi szervek véleményezhetik az alaptörvény módosítását.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a változtatások elfogadásának gyors tempóját kedden azzal magyarázta, hogy az elnöki kezdeményezések prioritást élveznek. A megvalósításukra vonatkozó konkrét határidőket ugyanakkor továbbra sem nevezett meg. Közölte, hogy az alkotmánymódosítások elfogadását széles körű vita és tájékoztatási kampány fogja kísérni.

Orosz lapok szerint Misusztyin kormánya szabad kezet kapott a változtatásra

Az orosz médiában megjelent friss szakvélemények többnyire egybehangzanak abban, hogy Mihail Misusztyin miniszterelnök gyakorlatilag szabad kezet kapott Vlagyimir Putyin elnöktől a gazdasági növekedés felgyorsítására és a reáljövedelmek növelésére.

Az Interfax hírügynökség szerdai elemzése abból indult ki, hogy Andrej Belouszov első miniszterelnök-helyettessé való kinevezése annak a jele, hogy az előző kormánnyal szembeni legfőbb kifogás a Putyin által 2018-ban meghirdetett nemzeti projektek lassú végrehajtása volt. A társadalmi és a gazdasági élet 16 kulcsfontosságú területén áttörést ígérő program egyik fő ideológusa az elnöki apparátusban éppen Belouszov volt.

Misusztyin a saját embereiből és hozzá hasonlóan gondolkodókból alakított csapatot

- hívta fel a figyelmet a Vedomosztyi című gazdasági napilap. Ilyet az elmúlt két évtizedben az orosz miniszterelnökök közül maga Putyin tudott megtenni, ami azt jelentheti, hogy az új kormányfő biankó csekket kapott a változtatások végrehajtására.

A lap rámutatott, hogy a kilenc miniszterelnök-helyettesből hárman voltak már a beosztottjai, további hárommal pedig nagyon jó viszonyban van, első helyettesével, a Kremlből érkezett Belouszovval pedig korrekt munkakapcsolatban áll.

A miniszterelnök-helyettesek közül kettő - a több mint 1500 fős kormányapparátus élére került Dmitrij Grigorenko, illetve a gazdaság digitalizálásáért és a szociális támogatások személyre szabásáért felelős Alekszej Overcsuk - korábban a Szövetségi Adószolgálatnál a hatóságot irányító Misusztyin helyettese volt. A mezőgazdaságért felelős Viktorija Abramenko az állami ingatlankezelőnél volt a mostani kormányfő beosztottja.

A sportért és kultúráért felelős miniszterelnök-helyettes, Dmitrij Csernisenko ugyanazon a moszkvai szerszámgépipari, később műszakira átnevezett egyetemen (Sztankin) végzett, mint Misusztyin, aki az építőiparért és a regionális politikáért felelős Marat Hunszullinnal és a szociális ügyekkel megbízott Tatyjana Golikovával is jó viszonyban van.

Nyikolaj Petrov politológus a Vedomosztyinak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az adóhatóság embereinek a kormányba való bevételével Putyin "kolosszális manőverbe" kezdett. Alekszej Makarkin politológus szerint Misusztyin nem hasonlítható össze az olajalapú növekedés korszakának "technikai miniszterelnökeivel", Fradkovval és Zubkovval, mert ma nem állnak rendelkezésre olyan hatalmas eszközök, mint akkor.

Az új kormánynak adott biankó csekkről, valamint megfiatalított és a korábbinál technokratább összetételének "szokatlan egyneműségéről" írt a Kommerszant című gazdasági napilap is. Az újság szerint a kabinet munkájára sokkal kevésbé nyomják majd rá bélyegüket a tagjai közötti ellentétek, mint az előző esetében.

A Kommerszant rámutatott, hogy az új kabinetstruktúrából kifolyólag a fő feladat az egészségügy, a szociális szféra, a digitalizálás, az elektronikus büdzsé és az építkezések kezelése lesz. A nagy kérdés ezzel kapcsolatban továbbra is az, hogyan küzd meg a moszkvai Fehér Ház (a kormányhivatal) a befektetők részéről megmutatkozó bizalmi válsággal.

A lap felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormányzat úgynevezett "erőblokkjában" Putyin csak egy minisztert cserélt le: az igazságügyi tárca élén Konsztantyin Csucsejko vette át Alekszandr Konovalov helyét.

(MTI)