h i r d e t é s

Az éden tiltott fája a Koránban és a Bibliában

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Az éden tiltott fája a Koránban és a Bibliában

2020. augusztus 30. - 17:57

A halhatatlanság fája (arabul الخلد شجرة Sadzsarat al-Khuld), az életfa motívuma, amint az a Koránban megjelenik. A hadíszokban és magyarázatokban is számos utalás van rá.

A bibliai beszámolóval ellentétben a Korán csak egy fát említ az Édenben, a halhatatlanság fáját, amelyet Allah megtiltott Ádámnak és Évának, a tudás fájáról viszont nincs szó. A Koránban a fa példázata az életmódra, életvitelre utal. A jó hozzáállás a jó fa, a rossz pedig a rossz fa. Amikor a Sátán megjelent Ádám és Éva előtt, kinyilatkozta, hogy az egyetlen ok, amiért Isten megtiltotta számukra a fa gyümölcsét, nehogy Angyalokká változzanak örökké éljenek és hatalmuk legyen minden teremtmény felett.
A Koránban szereplő növények gyűjteménye a „Növények a Koránban” c. cikkben található. Említésre méltó, hogy nem tudjuk, milyen fajú fáról van szó. Sem a Biblia, sem a Korán nem nevezi meg a gyümölcsöt, amit ettek. Így az „alma” szó egy helyen sem szerepel.
Lássuk a Bibliát:

Sarjasztott az Úristen a termőföldből mindenféle fát, szemre kívánatosat és eledelre jót; az élet fáját is a kert közepén, meg a jó és a rossz tudásának fáját. (1Mózes 2:9)

22És monda az Úr Isten: Ímé az ember olyanná lett, mint mi közűlünk egy, jót és gonoszt tudván. Most tehát, hogy ki ne nyújtsa kezét, hogy szakaszszon az élet fájáról is, hogy egyék, s örökké éljen: 23Kiküldé őt az Úr Isten az Éden kertjéből, hogy mívelje a földet, a melyből vétetett vala. 24És kiűzé az embert, és oda helyezteté az Éden kertjének keleti oldala felől a Kerúbokat és a villogó pallos lángját, hogy őrizzék az élet fájának útját. (1Mózes 3:22-24) Itt két fa olvasható, a leírás narratív.
Lássuk a Koránt:

De a Sátán suttogott felé és mondta: „Ó Ádám! elvezesselek-e téged az örökkévalóság fájához és a királysághoz, mi nem tűnik le?” (Korán 20:120)

A Sátán ajánlata okos, mint mindig, de fals és hihető. Fals, mert: 1. A boldogság nem átmeneti volt, mint a földi világban. 2. A Kertben minden őket szolgálta, tehát felsőrendűek voltak, így a Kert maga már egy királyság volt részükre. A Királyság tehát adott volt, nem kellett azt külön ajánlani. Ami pedig a hihetőséget illeti: 1. Semmi sem hangzott el korábban az „örökkévalóságról”. Amiről nem beszélünk, az nincs. Most a Sátán megemlítette, tehát megszületett a fogalom is és elgondolkodtatta Ádámot. 2. A csábítás ereje az Ego gyengeségében gyökerezik. Ha az Egóban van hajlam elhajlásra, akkor olyasmiben is hisz, ami az Ego önös vágyaiból ered.

Ez a jelenet több helyen is szerepel, más-más kontextusban, de mindig egy fáról van szó és az a halhatatlanság fája. A Koránban az ember gyengesége van az esemény központjában, ha eluralkodik felette az ego. Allah részéről sosem hangzott el az, hogy ez a fa a halhatatlanságé, ami ezt, meg azt tudja! Ez csak a Sátán szájából hangzik el. Allah nem tett olyan kijelentést, ami Ádámot csábította volna. Egyszerűen megtiltotta a fát, ennyi. Nem fűzött hozzá indokot.
Ez itt most nem Bibliakritika, mert a Biblia is ezt fejezi ki, csak másképp.

Most pedig térjünk át az Édenből a Korán többi részére, ahol a fa a jó és rossz, az üdvös és gonosz szimbóluma:

Nem látod-e miként vet Allah példát? Az üdvös szó, akár az üdvös fa. Gyökere szilárdan rögzült és lombja az Égig ér. (Korán 14:24)

Az „Üdvös szó” Isteni szó, az Üzenet. Általánosságban az Igazság. Ide értendő a jó szó, a kedves, igaz és egyenes beszéd. Vallásunk Allah és ember felé egyaránt kötelességet ró ránk. Ebben a jó, vagy üdvös szónak döntő szerepe van. A rossz szó, ennek az ellentéte. Hamis felfogásokból, hitekből istenkáromlásból táplálkozik, ami undor, gyűlölet formájában jelenik meg és rosszra hív.

A rossz szó példázata, akár a rossz fa, mit tövestől kitéptek a földből. Nincs annak (szilárd) támasza. (Korán 24:26)

Ez ad több gyönyört, vagy a Zaqqum Fája? (Korán 37:62)

17:60. A Zaqqum fája az, ami a Pokol keserű gyümölcsét termi. Ezt állítja szembe az Égi Kertek gyümölcseivel.

Miért is beszélek ennyit ezekről a fákról az Édenben és Édenen kívül? Mert ezek a szimbólumok is mutatják, a gondolati közelséget a Monoteizmus vallásai között. A szimbólumok is ugyanazok. Igen van különbség a doktrínák között, de az értékek megjelenítésében nincs. Akkor miért is halt meg ennyi ember hiába ékezetek miatt a szavakon? És aki ma abból él, hogy ilyen ékezeteket gyártson, vagy fedezzen fel, miért van közöttünk? A fák értelmesebb lények. Öleljük meg őket.

Címkék: