h i r d e t é s

Az agyváltós kerékpárok jellemzői

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Az agyváltós kerékpárok jellemzői

2019. december 16. - 18:15

A gyakorlott kerékpárosok között is megoszlanak a vélemények, miszerint az agyváltós vagy a láncváltós bringa az ideálisabb. Sokan az egyik, míg sokan inkább a másik mellett teszik le a voksukat.

A MaxBike alábbi összeállítása most az agyváltós kerékpárokat helyezi középpontba, számba véve mindazon előnyöket, amelyeket egy ilyen bringa képes nyújtani számotokra. Amennyiben más típusú bicikli mellett teszitek le a voksot, a cég kínálatában megtalálhatjátok!

Mit jelent az, hogy agyváltó?

Az agyváltó valójában egy bolygómű, vagyis rengeteg egymásba kapcsolódó fogaskerék. Az agyváltó elnevezésű szerkezet két angol mérnök, név szerint James Archer és Henry Sturmey szabadalma. Az első, 3 sebességes agyváltós bringát 1903-ban állították forgalomba, amelyet azóta is Sturmey-Archer agyváltóként említ a szakma.

A legelterjedtebb változata az eredeti, 3 sebességes, de természetesen van belőle 5, 7, 8 és 11 sebességes verzió is.

Ha alapvetően városban, illetve főként sík terepen, inkább rövidebb távokra használod a kerékpárodat, így nincs akkora igénybevételnek kitéve, akkor számodra egy 3 sebességes agyváltó az ideális választás. Ha azonban már többnyire hosszabb távokat tervezel megtenni, akkor egy 7-8 sebességes agyváltóval jobban jársz.

Miért jó egy agyváltós bringa?

Ez alapvetően egy hitvallás. De emellett persze vannak sokkal racionálisabb érvek is, hogy miért érdemes ilyen típusú bringát választani egy láncváltóssal szemben.

  • A váltó állítgatásával szinte egyáltalán nem vagy csak nagyon ritkán kell foglalkozni. Amikor azonban szükséges, akkor már érdemesebb ezt a műveletet szakemberre bízni egy szakszervizben.
  • Agyváltós kerékpár esetében a váltás akár álló helyzetben is lehetséges. Tekerés közben azonban szükséges egy pillanatra abbahagyni a hajtást mindaddig, amíg váltasz egyet. Ezzel szemben a láncváltós bringák csak a menet közbeni váltást teszik lehetővé.
  • Ezeknél a típusú bringáknál nem kell bíbelődni sokat a lánccal, hiszen nem dobják le magukról. Arra viszont fontos figyelni, hogy a lánc feszessége mindig biztosítva legyen.
  • A szó legnemesebb értelmében egy igénytelen rendszerről van szó, hiszen tulajdonképpen egy zárt rendszerről beszélünk, így nem koszolódik és kevésbé sérülékeny.
  • Alapvetően hosszú az élettartama, de egy esetleges meghibásodás sajnos nagy valószínűséggel az egész komplett alkatrész cseréjét jelenti.
  • Minőségi, felső kategóriás megoldás, így ez az anyagi vonzatában is visszaköszön, azonban ha vigyázol rá, megfelelő karbantartás mellett hosszú időn át megbízható társad lesz az utakon.

Az első agyváltós kerékpár forgalomba helyezését két évvel később az első kontrafékes verzió követte, amelynek későbbi változatát közel 50 éven keresztül gyártották. Ez a szám már önmagában mutatja az agyváltó sikerességét és népszerűségét. Miért is ne lenne az, hiszen egy rendkívül precízen megtervezett alkatrészről van szó, amely azóta csak még további fejlesztéseken esett át.