h i r d e t é s

Atlétikai világbajnokság: mit ér a főváros vétója?

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Atlétikai világbajnokság: mit ér a főváros vétója?

2021. augusztus 31. - 07:45

A főpolgármester a kormánnyal kötött politikai megállapodást mondhatja fel, de távolról sem biztos, hogy emiatt nem lesz Budapesten atlétika VB, mert az erről szóló szerződésben nincs benne a főváros. 

Jogi értelemben a főváros vétója nem akadályozza meg azt, hogy a 2023-as atlétikai világbajnokságot Budapesten rendezzék meg, mivel erről a magyar és a nemzetközi atlétikai szövetség, valamint a kormány szerződése rendelkezik, amelynek a főváros nem alanya. A szerződés tartalma azonban nem nyilvános, így a főváros lehetőségeiről sem tudunk biztosat - mondta az Euronewsnak Lattmann Tamás nemzetközi jogász.

- Az egy nyitott kérdés, hogy magának a fővárosnak egyébként milyen tényleges hatáskörei, lehetőségei vannak a rendezvény megszervezésében. De a nemzetközi szövetséget mint a világbajnokság szervezőjét ez a kérdés nem biztos, hogy érdekelni fogja - mondta Lattmann.

Bár jogi kényszer nincs, de elképzelhető, hogy a nemzetközi atlétikai szövetség a főváros támogatásának hiányában nem vállalja a budapesti megrendezés kockázatát. Ez nem jelenti azt, hogy a vb-t nem Magyarországon tartják.

- Itt a probléma vagy a lehetőség a kormány kezében az, hogy amennyiben a főváros egyértelműsíti azt, hogy nem kívánja látni a rendezvényt, a szerződő fél, vagyis a magyar kormány még tudja menteni a maga részére menteni a dolgot úgy, hogy egy másik helyszínt ajánl a rendezvénynek.

Karácsony Gergely főpolgármester csütörtökön jelentette be, hogy visszavonja a főváros támogatását az atlétikai vb-hez, miután a kormány a kínai Fudan Egyetem budapesti kampuszának építésével veszélybe sodorta a főváros számára fontos Diákváros projekt megvalósulását. (Egészen pontosan a kollégiumi központ tervezett területének nagyobb és értékesebb részén a Fudan zárt kampusza épülne fel, a Diákváros számára kijelölt terület töredékén épülnének magyar diákoknak szánt kollégiumi épületek.) A kormány érvelése szerint a Fudan ügyéről a választások után népszavazáson lehetne dönteni, addig pedig nem haladnak ebben az ügyben előre. Az ellenzék ugyanakkor azt szeretné, hogy a projektet megalapozó törvényt is vonják vissza. (Euronews)