h i r d e t é s

Államilag kontrollált turisztika?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Államilag kontrollált turisztika?

2018. július 24. - 08:34

Más se hiányzott a hazai turisztika amúgy sem fényes állapotának, mint hogy a Fidesz beleavatkozzon. 

Hajókirándulás a Szent István gőzhajóval a Dunán, háttérben az újlipótvárosi Duna-part és a Gellért-hegy. - Forrás: fortepan.hu

Az egyre inkább zuhanó tendenciákat megállítani hivatott lépések eddig is okoztak problémákat. Az idegenforgalom amúgy sem túl rózsás helyzetét nem látjuk be, mennyiben segítené példának kiváló okáért az a Vitézy Dávid, aki mindössze annyi szakmai érdemet tulajdoníthatunk, hogy minden lépésével fel tudta nyomni Tarlós vérnyomását.

Márpedig a Magyar Turisztikai Ügynökség Többek közt Vitézynek is szép summát fizet csak azért, hogy zagyva tanácsait hallgathassa. A 24.hu megszerezte azoknak a tanácsadóknak a névsorát, akiknek

Sokan vannak egyébként ők, akik szabadidejükben mindenfajta jogviszony megkötése nélkül, ellenszolgáltatás nélkül tanácsokat és javaslatokat küldenek a Nemzeti Turisztikai Ügynökség vezérigazgatójának a külföldi országmárkával kapcsolatos kérdésekben

– nyilatkozta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezetője márciusban. A vezérigazgató ezt azután mondta, hogy kiderült, a miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel is egy a tanácsadók közül, de ingyen ad tanácsokat. Igaz, előfordul az is, hogy az MTÜ magas rangú tisztségviselőivel egyeztet lehetséges állami beruházásokról. /24.hu/

Ennél kevésbé nyilvánvalóan persze nem lehetett volna. Hiszen mindenki tudja, hogy Orbán Ráhel lényegében nem más, mint Orbán egyik kifizető csatornája. Az ő szakmai előmeneteléért – hozzáértés teljes hiányában – a nem túl kedves papa állami pénzeket juttat az ügynökségnek.

Hogy ettől a turizmus állapota mit sem javul, senkit nem érdekel. Itthon a legnagyobb kudarc is elővezethető sikerként. De ugyan kiket pénzel az ügynökség tanácsadással? Íme a lista:

A névsor megvan, de a pontos feladat titok

2018-ban összesen tizenegy külső tanácsadóval kötött szerződést az MTÜ. Közülük kilencen az úgynevezett Turisztikai Szakmai Tanácsadó Testületben vesznek részt. Ők azok, zárójelben odaírtuk bruttó havi javadalmazásukat is, amelyen felül költségtérítésre jogosultak:

  • Csák János (300 ezer forint),
  • Folly Réka (300 ezer forint),
  • Herczeg Ágnes (300 ezer forint),
  • Káel Csaba (360 ezer forint),
  • Kieselbach Tamás (300 ezer forint),
  • Molnár-Bánffy Kata (300 ezer forint),
  • Pál István (300 ezer forint),
  • Vitézy Dávid (300 ezer forint),
  • Zoboki Gábor (300 ezer forint).

Rajtuk kívül az MTÜ tanácsokat kér Gyutai Csaba Kálmántól (300 ezer forint), ő a Budai Vár Turisztikai Stratégiájának elkészítését segítő tanácsadó testületnek segít. Illetve Walton Tamás (550 ezer forint) „személyi, külső-belső kommunikációs, marketingkommunikációs tanácsadást” végez az MTÜ részére.

Díszes társaság nemde? Mindez sem változtat azonban azon a sajnálatos körülményen, hogy mára senki nem akar a hazai vendéglátásban, sem a turizmusban dolgozni. Kósza ötlet csupán, hogy a gyatra fizetés és az alkalmatlan menedzsment kudarcra ítélt ötletei mögött rossz tanácsadók még rosszabb tanácsai állnak.