h i r d e t é s

A semmiből váltak középpárttá az Úzvölgyben dulakodó román ultrák

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A semmiből váltak középpárttá az Úzvölgyben dulakodó román ultrák

2020. december 11. - 06:18

Egészen vasárnap estig kevesen hallottak a román szélsőjobboldali pártról, a Románok Egyesüléséért Szövetségről. 

George Simion (j) és Claudiu Tarziu (b) sajtótájékoztatót tart Bukarestben 2020. december 7-én - Forrás: Vadim Ghirda/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

Akkor azonban kitört az ismeretlenségből a tavaly ősszel alapított törpepárt, és a hétvégi parlamenti választáson a szavazatok kilenc százalékát szerezte meg. Ezzel rögtön át is lépte a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.

A párt rövidítése AUR, vagyis románul arany, jelszava pedig a "hit, haza, család, szabadság".

"A románoknak elegük van a lopásból, a hazugságokból, és a nemzeti értékektől való elfordulástól" – mondta a párt 34 éves vezetője, George Simion vasárnap esti, győzelmi proklamációnak is beillő beszédében. "Keresztény, nemzeti, patrióta párt vagyunk" – tette hozzá.

Az AUR váratlan feltörése uralta a romániai híreket, sokkal több szó esett arról, hogy a politikából kiábrándult románok tömegei maradtak távol a szavazástól. A részvételi arány 32 százalékos történelmi mélypontra süllyedt, amit az apátián kívül valószínűleg az új koronavírustól való félelemnek is betudható.

A választások után benyújtotta lemondását a nemzeti liberális párt miniszterelnöke, Ludovic Orban. A PNL ugyanis mindössze 25 százalékot tudott szerezni, miközben azt várták, hogy le tudják győzni a szociáldemokratákat. A PSD azonban 30 százalékot szerzett.

"Nem ragaszkodom a miniszterelnöki pozícióhoz" – mondta a lemondását bejelentő televíziós beszédében Orban.


Forrás: erdon.ro

Az ideiglenes kormányfői posztot Nicolae Ciuca honvédelmi miniszter tölti be.

Azt még senki nem tudja, hogyan törhetett ennyire előre egy olyan törpepárt, amely a szeptemberi önkormányzati választáson még egy százalékot sem ért el.

"Az AUR kijátszotta a gyógyszerellenes, oltásellenes, korlátozásellenes kártyát a népesség nem túl képzett része számára" - mondta Claudiu Tufis, a bukaresti egyetem tanársegédje.

Az AUR szoros kapcsolatokat ápol a román ortodox egyházzal, a kijárási korlátozások idején támogatta, hogy szabadon misézhessenek. Ellenzik az azonos neműek házasságát, demonstráltak a maszkviselés ellen és a Moldovával való egyesülés mellett.

Simion arcát hamar megismerte a közvélemény, amikor az úzvölgyi katonai temetőben összeütközésbe került a kisebbségi magyarokkal.

A párt másik alapítója a 47 éves Claudiu Tarziu, aki korábban egy családjogi szervezet tagjaként népszavazást kezdeményezett az azonos neműek házassága ellen, de végül ez a kezdeményezés elbukott. A választás estéjén Tarziu már arról beszélt, hogy Romániában "konzervatív forradalom" kezdődött. "Megvédjük a családokat", mondta a politikus, aki büszke arra, hogy egyetlen romániai pártként támogatták Donald Trump újraválasztási kampányát. Tarziu szerint az amerikai elnökválasztás során csaltak a szavazatokkal, és az egykori újságíró szerint a médiának egy szavát se lehet hinni. Ezzel a programmal több százezer szavazatot szerzett.

"Meg kell újítani a politikát" – mondta egy AUR-szavazó, a 32 éves Constantin Rares. "Különösen a fiataloknak van elegük mindabból, amit a régi politikai osztályok képviselnek". Rares nem aggódik a párt nacionalista iránya miatt, sőt, egyetért vele. "Szerintem minden országnak saját identitásra van szüksége, és olyan patrióta vezetőkre, akik gazdasági, társadalmi és kulturális érdekektől függetlenül is meg tudják védeni a családok érdekeit, amelyet az alkotmány és a vallás határoz meg".


Ortodox ikonosztáz az AUR molinója mögött. - Forrás: Vadim Ghirda/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

A politológusok azt is vizsgálják, hogy a külföldön élő románok miért fordultak az AUR felé. Korábban ők jellemzően a progresszív USR-PLUS szavazói voltak. Ez a párt most 15 százalékot szerzett, és valószínűleg része lesz a kormánykoalíciónak is. Az Olaszországban élő románok között a legnépszerűbb, a Franciaországban és Spanyolországban élő románok között pedig a második legkedveltebb párt az AUR. Tufis szerint ezeknek az embereknek a többsége "minitragédiákat" él át, mivel szüksége van a befogadó országban megkeresett pénzre, de nem fogadják el új hazájuk kultúráját.

De ez még mindig nem mindenki számára ad elegendő magyarázatot a párt sikerét illetően. A romániai titkosszolgálat egykori vezetője, Iuilan Fota úgy gondolja, a pártot "laboratóriumban" hozták létre. Sokan osztják a véleményét.

"A Nyugattal való együttműködés minden korszakában voltak olyan mozgalmak, amelyek tagadták a modernizációt, vagy legalább igyekeztek kisebbíteni a változásokat" - fogalmazott Iuilan Fota, egykori román titkosszolgálati vezető

Szerinte a modernizációt tagadók gyűltek össze a nacionalizmus zászlaja alatt.

Siegfried Muresan román EP-képviselő szerint az AUR EU-ellenes, oroszbarát, és csak a népesség kis részét képviseli. Az Euronewsnak válaszolva hangsúlyozta, hogy a pártnak nem lesz szerepe az ország irányításában.

Az AUR nagyon tudatos közösségimédia-kampányt folytatott a választások előtt, a negyedik legerősebb párt lett Romániában. Többen elképzelhetetlennek tartják, hogy ilyen eredményt tudnak elérni olyan emberek, akiket korábban "verekedő fociultraként" ismertek.

Tufis szerint azonban az AUR "egy olyan igényt jelenít meg, ami már régóta létezik a román társadalomban". (Euronews)