h i r d e t é s

A Roszatom atomenergetikai tematikus hetet tart az EXPO 2020 dubaji világkiállításon

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A Roszatom atomenergetikai tematikus hetet tart az EXPO 2020 dubaji világkiállításon

2022. január 17. - 18:30

A világ egyik vezető technológiai vállalataként a Roszatom tematikus hetet rendez a Dubajban zajló  EXPO 2020 világkiállítás keretében „Fenntartható Jövőt Szolgáló Úttörő Technológiák” elnevezéssel.

EXPO 2020 duba

2022. január 17-24 között az egyhetes program az életminőség javítására és a globális társadalmi, gazdasági és környezeti kihívások kezelésének elősegítésére irányuló technológiák és alkalmazásuk széles körét mutatja be, ideértve a legújabb nukleáris innovációkat.

A program az emberközpontú képzés alkalmazásával és a nemzetközi partnerkapcsolatokon alapuló mérnöki oktatás támogatásával kapcsolatos előadásokkal kezdődött. A január 17-i első napon az Emberközpontúsági Index, illetve a nukleáris energetikai oktatás volt a fókuszban. A Roszatom, a DP World, a Munkaadók Nemzetközi Szervezete, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, a Singularity Egyetem (USA), a Khalifa Egyetem (EAE), a Gazdasági Főiskola (Oroszország), valamint a Nemzetközi Ifjúsági Atomenergetikai Kongresszus (IYNC) képviselői, valamint orosz, olasz és brit felsőoktatási intézmények vezetői és rangos szakértői vettek részt.

A fenntartható szállítás a program további fő témaköre. A január 19-én tartandó „Északi Tranzitfolyosó” című program során nemzetközi szakértők, köztük a Roszatom, a DP World és az Óceán Világtanács képviselői megvitatják a kereskedelmi szállítás lehetőségeit az északi-tengeri hajózási útvonalon és a gazdasági tevékenység északi-sarki környezetre gyakorolt hatásai enyhítésének módját.

A január 19-i „Atomerőművek építése a közel-keleti és észak-afrikai (MENA) térségben: együttműködési lehetőségek” c. program is a hét egyik jelentős eseménye, amely a térségben jelenleg megvalósuló nagyszabású atomerőmű projektekre és az atomenergiaipari regionális együttműködésre összpontosít.  

A „Kis méretű moduláris reaktorok (SMR) napja” c. program a hét másik központi eseménye. A 2022. január 20-án tartandó „SMR Nap” keretében a résztvevők megvitatják az ezen technológia által nyújtott előnyöket és azt, hogy milyen módon alkalmazható ez a technológia a világ legtávolabbi térségeiben. A konvencionális atomerőművekkel párhuzamosan a Roszatom a kis méretű moduláris reaktorok terén  is vezető szerepet játszik a világon.

A január 21-én tartott „Nulla nettó kibocsátás: eredmények, tapasztalatok és megközelítések” c. program a világ egyik legnagyobb kihívására, a dekarbonizációra összpontosít és áttekinti a COP26 eredményeit. Az esemény során nemzetközi szakértők vitatják meg a klímaszabályozást, a nulla nettó kibocsátás alkalmazásához és eléréséhez szükséges lépéseket, és az alacsony széntartalmú és fenntartható energia zöld finanszírozását - többek között a fejlődő országokban.

Ezenfelül a résztvevőknek lehetőségük lesz a legkorszerűbb orosz atomerőművekben virtuális sétát tenni. Virtuálisan bejárható lesz a Belojarszki Atomerőmű, amelyben a világon egyedülálló módon kereskedelmi üzemben termelő gyorsneutronos reaktorokkal üzemelő blokkok találhatók, de bejárhatók virtuálisan a világon élen járó VVER-1200 technológiát képviselő Novovoronyezsi és Leningrádi Atomerőművek blokkjai is. Látható lesz továbbá a világ egyetlen úszó atomerőműve, és a Roszatom nukleáris üzemanyagot gyártó TVEL vállalatának korszerű gyára is.

A nukleáris technológiai alkalmazások bemutatásán túlmenően „A Fenntartható Jövőt Szolgáló Úttörő Technológiák” c. hét során a Roszatom által alkalmazott más technológiákat is bemutatnak, mint például a szélenergiát hasznosító szélparkokat, a kompozit anyagok gyártását és a kvantum-számítástechnikát –, amelyek révén valósággá válhat a fenntarthatóság.

Alekszej Lihacsov, az orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója a rendezvény kapcsán elmondta: „A Roszatom azt a filozófiát követi, amely lehetővé teszi, hogy mindenki számára költséghatékonyabb legyen az alacsony széntartalmú és fenntartható gazdaságra való átmenet. A hét eseménysorozata során várakozással tekintünk azon rendezvények elé, amelyek keretében megmutathatjuk, hogy a nukleáris technológiák és az innovációk miként járulhatnak hozzá a fenntartható jövő biztosításához.”