h i r d e t é s

A Kormányhivatal nem tájékoztatta gyöngyös lakosságát a Mátrai Erőműben történt környezetszennyezésről, csak egy linket küldött

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A Kormányhivatal nem tájékoztatta gyöngyös lakosságát a Mátrai Erőműben történt környezetszennyezésről, csak egy linket küldött

2019. december 18. - 15:04

A gyöngyösiek csak a médiából értesültek arról, hogy gondok voltak a Mátrai Erőmű környezetvédelmével.

Mintavétel a Mátrai Erőmű környéki vizekből - Forrás: Greenpeace Magyarország

A település polgármestere és önkormányzati képviselői nem kaptak meghívást arra a sajtótájékoztatóra, amelyen tájékoztatást adott ki az erőmű a történtekről. Adódik a kérdés, hogy az erőműhöz legközelebbi település milyen okból nem értesült hivatalosan a környezetszennyezésről? Az önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága sem volt a sajtótájékoztató meghívottjai között.

Gyöngyös egy 29500 lakosú település, és az erőmű dolgozóinak 1/3-a a településen él.

Gyöngyös Város Képviselő Testülete - zárt ülésen - tájékoztatást szeretett volna meghallgatni a történtekről,annak hatásáról,végzett mérésekről s azok eredményeiről,várható tevékenységről s egyebekről ami elvárható nem utolsó sorban a környezetszennyezés városi lakosságra gyakorolt hatásairól.Ezért hivatalosan ilyen tartalmú levelet küldött a Heves Megyei Kormányhivatalnak - amely nagyon egyszerűen el/lerendezte ezen irányú válaszadási kötelességét: elküldött egy 13 nappal korábbi sajtótájékoztató linkjét mint legfrissebb, legautentikusabb választ.

Gyakorlatilag ezt ismertette Gyöngyös Város Polgármestere, Hiesz György a Képviselő Testület 2019. 12.12-i "nyílt, városi televízió által közvetített" ülése legelején. Innen informálódhatott a város lakossága és a Képviselő Testület.

Az az érdekes dolog fordult elő, miszerint az ülésen jelen volt Gyöngyös. 2.sz.E.VK(Központ: Gyöngyös) Országgyűlési Képviselője - aki így szemtől szembe találkozott ezzel a problémával. Természetesen megnyugtatott mindenkit, hogy emberek nem voltak veszélyben, kitelepítésről szó sem volt,mérési eredmények a határérték alatt vannak és a Hatóság végzi az ezzel kapcsolatos tevékenységét.Azaz gyakorlatilag minden rendben volt,van,lesz.

Ezzel szemben a Greenpeace 2019.12.16-án tette közzé sajtóközleményét a "csak"  Közérdekű adatigénylésre megkapott Hatósági mérési eredményekről, amelyeket szembeállított,mintegy kontrollált a szervezet saját maga által vett minták bevizsgálásnak eredményeivel.


Mintavétel a Mátrai Erőmű környéki vizekből - Forrás: Greenpeace Magyarország

Kizárólag ezekből értesülhetett a Város a történtekről, azok valószínűsíthető okairól és arról milyen megválaszolatlan kérdések vannak még:

„Több mint egy hónappal a szennyezés után még mindig nem tudjuk: ki és milyen anyagokat bocsátott az Őzse-völgyi-tározóba, mely a mérges gázok fejlődéséhez vezetett. Továbbra is azt várjuk a hatóságoktól, hogy derítsék ki a szennyezés okát és felelőseit. A magyar lakosságnak joga van megtudni, mi okozta a Mátrai Erőmű környékén tapasztalt szennyezést, és megnyugtató garanciát kell kapnia arra, hogy a jövőben hasonló eset nem fordul elő”

 – mondta el Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyi-anyag-szakértője.

A Greenpeace Magyarország továbbra is azt várja a hatóságoktól, tisztázzák:

  • mely cégek milyen tevékenysége(i) okozták a 2019. novemberi szennyezést?
  • a 2019 júliusi szennyezés mely vállalatok, milyen tevékenységeihez volt köthető és azóta
  • mit tettek a hatóságok a szennyezés csökkentéséért?
  • az Őzse-völgyi víztározó mostani szennyezése összefüggésben van-e 2019 júliusi szennyezéssel?

Ezek a megválaszolatlan kérdések nem csak a város vezetését, hanem a gyöngyösi embereket is foglalkoztatják.

Borsi Miklós