h i r d e t é s

A klímaváltozás miatt rekord gyorsasággal fogy a jégtakaró a Földön

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A klímaváltozás miatt rekord gyorsasággal fogy a jégtakaró a Földön

2020. május 03. - 13:10

Évente 127 millió olimpiai úszómedencét lehetne feltölteni azzal a jéggel, amennyi jég elolvad az Antarktisz és Grönland jégmezőin.

Forrás: Eli Duke / wikipedia

NASA új tanulmánya szerint az Antarktisz és Grönland jégmezői évente átlagosan 118 és 200 gigatonna közötti jeget veszítenek. Ezzel a mennyiséggel több mint 127 millió olimpiai úszómedencét lehetne feltölteni. Ha ezt a jégmennyiséget a New York-i Central Parkra halmoznánk, akkor több mint 300 méter vastagon borítaná be a csaknem három és fél négyzetkilométer nagyságú területet – írja a CNN.

A jég olvadása miatt a tengerszint több mint egy centiméterrel emelkedett 2003 és 2019 között. Ez alig kevesebb mint egyharmada az eddig összesen mért tengerszint-emelkedésnek. És bár a tanulmány szerint a Déli-Sark keleti részén vastagodott a jégtakaró, az a növekedés nagyon csekély a teljes jégvesztéshez képest.

Ezt a veszteséget a melegebb nyári hőmérséklet okozza, ami főleg a gleccserek és a jégmezők felszínét olvasztja meg.

A NASA a 2018-ban pályára állított Ice, Cloud and land Elevation Satellite 2 (ICESat-2) műhold adatai alapján végezte el a méréseket. A mostani adatokat összehasonlítva az eredeti ICESat által 2003 és 2009 között gyűjtött adatokkal, megállapítható, hogyan változott a jég mennyisége Grönlandon és az Antarktiszon.

— Ha egy gleccsert csak egy hónapig vagy egy évig vizsgálunk, akkor abból még nem sok mindent tudunk meg arról, hogy milyen hatása van a klímaváltozásnak – mondta a tanulmány vezető szerzője, a University of Washington gleccserkutatója, Ben Smith. A professzor hozzátette: most 16 évnyi adat áll rendelkezésükre, és ebből már nagy biztonsággal vonhatnak le következtetéseket arról, milyen hatása van a jégmezőkre a klímaváltozásnak.

Alex Gardner, a NASA Jet Propulsion Laboratory gleccserkutatója és a tanulmány társszerzője szerint az elemzés részletesen bemutatja, milyen következményekkel jár a klímaváltozás, és hogyan reagálnak erre a bolygó jégtakarói.

https://en.wikipedia.org/wiki/Taylor_Glacier

A tanulmány vizsgálta a gleccservégi, vízbe nyúló jégtakarókat is. A kutatók azt tapasztalták, hogy az Antarktisz nyugati részén, ahol a leggyorsabban mozgó gleccserek találhatók, ezek a jégtakarók folyamatosan veszítenek tömegükből.

A NASA magyarázata szerint az így elolvadó jég ugyanakkor nem okoz tengerszint-emelkedést, hiszen ezek a jégtakarók eddig is a vízen úsztak, viszont ezek nagyon fontosak a gleccserek és a mögöttük húzódó jégmezők stabilitása szempontjából.

— Ezek úgy viselkednek, mint a templomok támfalai – mondta a tanulmány egy másik szerzője, Helen Amanda Fricker, a University of California San Diego Scripps Oceanográfiai Intézetének munkatársa. A gleccserkutató elmondta, hogy ha ezek a vízen úszó jégtakarók eltűnnek, akkor a mögöttük megrekedt jég folyása felgyorsul.

A 16 év tudományos kutatását feldolgozó tanulmány a Science magazinban jelent meg április 30-án.