h i r d e t é s

A jelenlegi gazdaságpolitikával nem lehet felzárkózni az európai uniós bérekhez

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

A jelenlegi gazdaságpolitikával nem lehet felzárkózni az európai uniós bérekhez

2015. december 20. - 10:24
0 komment

A jelenlegi gazdaságpolitika soha nem fogja a magyar béreket, jövedelmeket felzárkóztatni az európai uniós átlaghoz - jelentette ki Schiffer András, a Lehet Más a Politika (LMP) társelnök-frakcióvezetője szombaton Budakeszin, Szél Bernadett társelnökkel tartott közös évértékelő sajtótájékoztatóján.

Schiffer András szerint emellett olyan hűbéri rendszer épül ki, amelynek gerince a közfoglalkoztatás.

Kiemelte azt is: nagyon sok fiatalnak külföldön kell szerencsét próbálnia. "Ha valaki nem összeszerelő üzemben akarja leélni az életét, akkor a kivándorlás és a közmunka között választhat." 

Véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök "a német nagytőke cselédjévé" teszi az országot, mesterségesen alacsonyan tartják a béreket. 

Az ellenzéki politikus azt mondta: a hűbéri rendszer átalakulóban van, "kitört a bandaháború" a Fideszen belül, újraosztják a lapokat: újraosztják a földeket, az állami megrendeléseket. 

Az LMP-nek az a feladata - hangsúlyozta a frakcióvezető -, hogy 2018-ra világosan felmutassa egy megújuló Magyarország képét: a politikát az oligarchák kezéből vissza kell adni az embereknek, az új Országgyűlésnek pedig világos antikorrupciós szabályokat kell elfogadnia. 

Azt mondta, ki kell seprűzni azokat az offshore-lovagokat - "Andy Vajnát és tettestársait" -, akik ma elszívják a magyar nemzetgazdaság életerejét, és olyan pályára kell állítani a magyar gazdaságot, ahol a hajtóerő a tudás, a kutatás-fejlesztés.

Schiffer András kitért arra is: az LMP úgy várja majd a következő választást, hogy "eltolja azt az üvegplafont, amelyet a szervezeti hiányosságok jelentettek 2014 előtt". 

A migráció kérdésével kapcsolatban újságírói kérdésre Schiffer András közölte: "arra mutatott rá a krízis, hogy amennyiben a globális nagyvállalatok átveszik az irányítást a demokratikus kormányok felett, egyre szörnyűbb globális válságokkal kell Európának is szembenéznie". 

Szél Bernadett azt mondta: 2015 vesztesei a dolgozó emberek voltak, az adózók fele a létminimum alatt keres, a háztartások több mint harmada a létminimum alatti jövedelemből él.

Az LMP szerint a kivándorlók a lábukkal üzennek Orbán Viktornak, és a demográfiai válság egyre súlyosabb lesz a következő időszakban.

Az LMP társelnöke az utóbbi hetek egyik legsúlyosabb eseményének nevezte, hogy az Orbán-kormány "bevallotta, mit gondol a magyar nőkről (...) , szakítottak a nemi esélyegyenlőségnek még a gondolatával is". Egyenlő munkáért egyenlő bér jár, és ki kell állni egy olyan vízió mellett, ahol a nemek közötti bérkülönbség nem nő, hanem csökken - hangoztatta.

Véleménye szerint 2015-ben újabb és újabb korrupciós botrányok törtek ki, "ami nyilvánvalóan nem független attól, hogy az Orbán-kormány elvesztette korábbi oligarchabázisát". 

Szél Bernadett az MTI-nek elmondta: a paksi bővítés az év "egyik legsúlyosabb ügye", szerinte a 3 ezer milliárd forintot csekély kontroll mellett készül elkölteni a magyar kormány. Hozzátette: az LMP eddig is azon az állásponton volt, hogy a káros paksi bővítésre nincs szükség, most azonban már "teljes felelőtlenségről beszélhetünk". Úgy költik az adófizetők pénzét, hogy talán soha nem lesz erőmű, viszont a pénzt zavartalanul lehet "kilapátolni" - jelentette ki.

 

MTI