h i r d e t é s

A hittan kötelező, nem lehet kivenni a gyereket! - Pokolban égő démonokat mutogatnak az elsősöknek

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

A hittan kötelező, nem lehet kivenni a gyereket! - Pokolban égő démonokat mutogatnak az elsősöknek

2015. november 10. - 10:05
0 komment

A 168óra olvasója azzal kereste meg a lap szerkesztőségét, hogy a katolikus hittanoktató elsős kislányával közölte: nincs télapó, nincs Jézuska! Majd levetített egy videót a hatéveseknek, amelyben a pokolban saját zsírjukban sültek a gonoszok, akiket az ördögök vasvillákkal szurkáltak. A szülők azonnal ki akarták venni őt a hittanról, de az iskolaigazgató közölte: év közben nem lehet! Az üggyel kapcsolatban a lap megkereste a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot (Klik), ahol megerősítették: tényleg nem lehet!

Forrás: 168ora.hu

Az olvasó a következőkkel kereste meg a szerkesztőségünket: "Katolikus hittanra írattam be elsős kislányomat, aki egy nap zokogva jött haza. A hittanoktató ugyanis közölte: nincs télapó, nincs Jézuska! Majd levetített egy videót a hatéveseknek, amelyben a pokolban saját zsírjukban sültek a gonoszok, akiket az ördögök vasvillákkal szurkáltak. Miután kislányomnak rémálmai voltak, azonnal ki akartam venni őt a hittanról, de az iskolaigazgató közölte: év közben nem lehet!" - panaszolta a történteket a 168óra olvasója.

Az üggyel kapcsolatos alábbi kérdéseket küldték a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak (Klik), ahonnan válaszul egy sor paragrafust kaptak. A lényeg: a szülők nem vehetik ki gyermeküket hittanról, bármennyire is elégedetlenek legyenek a hittanoktatóval vagy az oktatással.

Íme a 168óra kérdései és a válaszok:



1. Igaz-e, hogy tanév közben nem lehet kivenni hittanról az oda beíratott gyermeket?

2. Ki ellenőrzi a hittanoktatók tevékenységét az iskolák épületén belül?

3. Milyen pedagógiai képzettséget követelnek meg a hittanoktatóktól?

4. Hol lehet panaszt tenni adott esetben a hittanoktatókkal szemben?

5. Kérheti-e a szülő, hogy alkalomszerűen jelen lehessen az iskola épületében tartott hittanoktatáson?



Válasz:

Az állami fenntartású iskolák 1-8 évfolyamain az erkölcstan óra helyett választható hit- és erkölcstan oktatás megszervezésére a 2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről (a továbbiakban: Nkt), illetve a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról (a továbbiakban:Vhr.) jogszabályok vonatkoznak.

A Vhr. 182/B. § (6-7) bekezdése alapján az iskola nem változtathatja meg a csoportbeosztást. A szülő minden év május 20-ig az intézmény vezetőjénél és az érintett egyházi jogi személy képviselőjénél írásban bejelentheti, ha gyermeke hit- és erkölcstan tantárgyra vonatkozó választását a következő tanévre módosítani kívánja.

(6) Az iskola tanév közben nem változtathatja meg az érintett szülők 182/A. § (5) és (7) bekezdése szerinti nyilatkozata alapján és az egyházi jogi személy képviselőjével a (2) bekezdés alapján lefolytatott egyeztetés eredményeként a hit- és erkölcstan oktatás vonatkozásában meghatározott csoportbeosztást.



(7) Amennyiben a szülő a következő tanévre vonatkozóan az erkölcstan vagy a hit- és erkölcstan tantárgyra vonatkozó választását módosítani kívánja, az erre vonatkozó szándékát minden tanév május 20-áig írásban közli az igazgatóval és az érintett egyházi jogi személy képviselőjével.

A(z) Nkt. 35/B. § (1) bekezdése szerint a hittanoktatók tevékenységének ellenőrzése az egyházi jogi személy feladata, panaszt tenni ellenük az egyházi jogi személynél lehet.



35/B. § (1) A fakultatív hitoktatásnál és az állami iskolákban az erkölcstanoktatás helyett választható hit- és erkölcstanoktatásnál az egyházi jogi személynek a feladata a hit- és erkölcstanoktatás megszervezése, ennek keretében különösen

a) a fakultatív hitoktatás és a hit- és erkölcstanoktatás tartalmának meghatározása,

b) a fakultatív hitoktatásra és – jogszabályban meghatározottak szerint az állami fenntartású iskolával közösen – a hit- és erkölcstanoktatásra való jelentkezés lebonyolítása,

c) a fakultatív hitoktatásban és a hit- és erkölcstanoktatásban közreműködő személy alkalmazása és ellenőrzése és

d) a foglalkozások ellenőrzése.

A(z) Nkt. 32§ szabályozza a hittan tantárgy tanításához szükséges képesítési feltételeket, amely kimondja, hogy a hitoktatónak, hittantanárnak hittantanári vagy a hitélettel kapcsolatos felsőfokú képesítéssel kell rendelkeznie.

32. § ha az iskola tananyagában a hittan mint tantárgy szerepel, az állami intézményekre megállapított pedagógus létszámon felül alkalmazott hitoktatónak, hittantanárnak egyházi felsőoktatási intézményben vagy a vallási tevékenységet végző szervezet által fenntartott felsőoktatási intézményben szerzett hitoktatói, hittantanári vagy a hitélettel kapcsolatos felsőfokú képesítéssel és a bevett egyház belső szabálya alapján illetékes egyházi jogi személy vagy a vallási tevékenységet végző szervezet általi megbízással kell rendelkeznie

Amennyiben a szülő a hit-és erkölcstanoktatás vonatkozásában panasszal él, azt – jelezheti az iskola igazgatója felé, de az egyházi jogi személy számára kell elsősorban jeleznie, hiszen a jelzett foglalkozások megszervezése, azok szakmai tartalmának és a hitoktató biztosításának a feladata az egyházi jogi személyé.

A szülő jelenléte az iskola épületében tartott hittanoktatáson előzetes egyeztetést igényel mind az egyházi jogi személlyel, mind az intézmény vezetőjével, mivel a hittanoktatás megszervezése a már idézett Nkt. 35.B § (1) bekezdése alapján az egyházi jogi személy feladata, viszont az intézmény vezetője felel az intézmény más foglalkozásainak zavartalanságáért.

Probléma eseten a szülők a hitoktató munkáltatójához, illetve az intézmény fenntartójához fordulhatnak.

 

168ora.hu